27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
04:09
07-08-2017
  

Bu Gece Saat Onda Türkiye'de

Bu gece gerçekleşecek olan ay tutulmasında (Husûf) her bireye vacip olan Ayat Namazı'nı unutmayalım.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi’nin açıklamasına göre; bu gece Ay tutulması gerçekleşecek. En son ki tam tutulma 28 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti. Bir sonraki tam tutulma ise 1 yıl sonra 27 Temmuz 2018 Cuma günü gerçekleşecek.

 

7 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşecek olan “parçalı Ay tutulması” ülkemizden de izlenebilecek olup Ay, Türkiye saati ile (TSİ) 20:23 sularında Dünya’nın tam gölge konisine girerek parçalı tutulma başlayacak, tutulma ortasına 21:20 civarında ulaşarak ve TSİ 22:18’de tutulma sona erecek. Parçalı tutulma ortasında Ay’ın sadece küçük bir kısmı tam gölge konisi içerisinde kalacak. Türkiye'nin her yerinde tutulma izlenebilecek.

 

En net haliyle Rusya'dan izlenebilecek olan ay tutulması, Ortadoğu, Avrupa, Pasifik ve Asya gibi çeşitli kıtalarda izlenebilecek. Ay tutulmasının, güneş tutulmasına kıyasla çıplak gözle izlenmesinin bir tehlikesi yok.

 

Peki, Küsûf ve Husûf Nedir?


Sözlükte“örtmek; kararmak” anlamlarına gelen Küsûf, güneş için kullanıldığında ayın güneşle dünya arasına girerek güneş ışığını engellemesi yani güneş tutulması olayını ifade eder. Küsûf kelimesiyle anlam bakımından ilişkili olan ve sözlükte “batmak, görünmez olmak” manasına gelen Husûf ise ay ile ilgili olarak kullanıldığında dünyanın ay ile güneş arasına girerek ayın yüzeyine güneş ışığının ulaşmasını engellemesi yani ay tutulması demektir.

 

Küsûf ve Husûf kelimeleri güneş ve ay tutulması hakkında birbirinin yerine kullanılmakla birlikte fıkıh ve astronomi literatüründe genellikle güneş tutulması için Küsûf, ay tutulması için Husûf kelimesi yaygınlık kazanmıştır. Diğer taraftan güneş ve ay tutulmasının ikisine birden “Küsûfân” veya “Husûfân” denildiği de olur.

 

Şii ulemasının üzerinde ittifak ettiği Ayat Namazı dört şeyden ötürü vacip olur:

1- Güneş tutulması

2- Ay tutulması

3- Deprem

4- Yıldırım ve şimşek çakması, siyah ve kızıl rüzgârlar vb. halkın çoğunluğu korkarsa bunlar için de Ayat Namazı kılınmalıdır.

 

Ay ve güneş tutulmaya başladığı anda insan Ayat Namazı'nı kılmalıdır. Ama namazı geciktirir ve ay veya güneş açılmaya başlarsa, eda veya kaza niyeti etmeden Ayat Namazını kılmalıdır.

 

Ayat Namazı iki rekâttır. Her rekâtta beş rükû vardır. Niyet ettikten sonra tekbir alınmalı ve Fatiha ile bir sure okumalıdır. Sonra rükûya gidilmeli ve rükûdan doğrularak tekrar Fatiha ile bir sure okunmalıdır. Ardınca yine rûkuya gidilmeli ve bu tam olarak beş defa tekrarlanmalıdır. Beşinci rükûdan doğrulduktan sonra secdeye giderek iki secde yapmalıdır. Secdeden sonra ayağa kalkılarak birinci rekâttaki gibi ikinci rekât da kılınmalıdır. İkinci rekâtta iki secde yapıldıktan sonra oturur halde teşehhüt ve selam okunarak namaz bitirilir.

 

Ayat Namazı şu şekilde de kılınabilir:

 

Niyet ve tekbirden sonra Fatiha okumalı, daha sonra bir surenin ayetlerini beşe bölerek, her bölümünü okuduktan sonra rûkuya gidilmelidir.

 

Mesela İhlâs suresini beşe bölerek Ayat Namazı şöyle kılınabilir: Fatiha Suresi okunduktan sonra  “Bismillahirrahmanirrahim” denilir, sonra rûkuya gidilir. Rükûdan kalkarak “Kulhu vallahu ehad” denilir ve tekrar rûkuya gidilir. Rükûdan doğrulduktan sonra “Allahu's-Samed” denilir, yine rûkuya gidilir. Tekrar doğrulduktan sonra  "Lem yelid ve lem yuled" denilir, yine rûkuya gidilir. Rükûdan kalkıp "Ve lem yekunlehu kufuven ehad” denilir ve tekrar rûkuya gider. Rükûdan kalktıktan sonra secdeye gidip iki secde yapılır ve ayağa kalkıp ikinci rekâtı da birinci rekât gibi kılındıktan sonra secdelerden hemen sonra teşehhüt ve selam okunarak namaz bitirilir.

 

Ayat Namazı'nda Ezan ve İkame okunmaz. Ama sevap ümidiyle üç defa “es-Selah” demek müstehaptır.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler