23 Nisan 2019 Salı Saat:
05:20
02-05-2018
  

Bu İki Ülke El Ele Verirse Ne Olur?

Yeni İpek Yolu projesi tarihi İpek Yolu'nun canlanması ve onun deniz, demiryolu ve hava taşımacılığıyla gelişmesi ile gerçekleştirilmekte.

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Yaklaşık 100 ülke ve uluslararası kurumu kapsayan bu uluslararası koridor siyasi, ekonomik ve kültürel olarak oldukça değerli bir plandır ve hem Türkiye hem de İran jeopolitik konumu ve bölgedeki stratejik yeri ile bu yolda özel konuma sahiptir.

Hiç şüphesiz yeni İpek Yolu siyasi ve ekonomik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda dünya’da büyük gelişmelere yol açacaktır. Çin Cumhurbaşkanı Şi Cin Ping tarafından ortaya atılan yeni İpek Yolu fikri, ekonomik gelişme sağlayan bir projedir.

Eski İpek Yolu, Doğu, Batı ve Güney Asya bölgelerini Afrika ve Avrupa’ya birbirine bağlayan ticaret yollarından oluşmaktaydı, yeni İpek Yolu da ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için yeni bir uluslararası yoldur.

Türkiye'nin Avrupa'ya kapısı olması, Akdeniz ve Karadeniz ile uzun sahil şeridine hakimiyeti, Ortadoğu'nun en etkili gücü ve tarihi geçmişi hasebiyle, öte yandan İran'ın Batı Asya olarak adlandırılan Ortadoğu'da özel jeopolitik konumu, Kafkas ve Orta Asya ülkeleriyle komşuluğu, Fars Körfezi'ndeki stratejik konumu, Hint Okyanusu ve Umman Denizi'ne ulaşımı ve genel olarak kuzey, güney, doğu ve batı’daki kara ve deniz sınırlarından dolayı önemlidir.

Coğrafi konumun yanında enerji kaynaklarına ulaşım gibi meziyetler İran’ın yeni İpek Yolu güzergahı üzerindeki önemini arttırmaktadır.

Bu yeni uluslararası yol birçok değerli kapasitelere sahip olduğundan Türkiye ve İran'ın ekonomik, siyasi, kültürel ve sosyal meziyetlerine daha da değer katacaktır.

Ama bu uluslararası güzergah üzerinde olmak kendi başına yeterli olmamaktadır ve hedef belirleme, planlama, uzun vadeli programlar gerektirmektedir.

Ekonomik alt yapının güçlendirilmesi, güvenliğin arttırılması, yabancı yatırım önündeki mevcut engellerin kaldırılması, kapasitelerin kullanımı, uluslararası ekonomik alanda rekabet imkanına kavuşmak bu yolun gerçekleşmesinde dikkate alınacak hususlardır.

Bazı bölge ülkeleri ve uluslararası güçlerin uzun yıllardır İran aleyhtarı politikalarla dünyadaki konumunu zayıflatmaya çalıştıkları bir dönemde ve Türkiye'nin son zamanlarda Batı tarafından sindirilmeye çalışıldığı bir zaman diliminde; hedefi siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda kalıcı ikili ve çoklu birliktelik ve beraberlikle olan Yeni İpek Yolu İran için kalıcı ekonomik ve siyasi sağlayabilir.

 

Bu konuda yapılması gereken tek şey İslami Vahdeti pekiştirmek olacaktır. Türkiye ve İran güçlerini birleştirdiği takdirde siyasi ve ekonomik düzeyde yapamayacakları birşey kalmayacaktır.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler