18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:21
14-10-2014
  

Bursa'da Gadir-i Hum Bayramı

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği Gadiri Hum bayramı münasebetiyle tören düzenledi...

Facebook da Paylaş 

Yapılan törene Iğdır Dernek başkanı Kurban Güneş, İran İslam Mumhuriyeti Tebriz eski milletvekili, eski Cumhurbaşkanı Ahmedi Necat'ın yardımcısı ve şimdiki İran Radyo Tv. Başkan yardımcısı Seyit Tacudduni, Tahran Cuma namazı organize Md.Yrd. ve Seher Tv programcısı gazeteci yazar Seyit Talibinya ve birçok davetli katıldılar.


Törenin açılışında Ehlibeyt alimlerinden Fatih Danyıldız'ın Kur'an tilaveti ile başladı.


Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği Mütevelli Heyeti Başkanı Şeyh Bülent Ayyıldız davetlileri selamladıktan sonra "Gadir günü,dinin kemale erdiği gündür.İslam alemi Gadir Hum olayını anlasa ve idrak etseydi,bugün bu kadar kargaşa ve şiddet olmazdı.Bugün Müslümanların değerlerini Siyonistler ve emperyalistler sömürmektedirler. Müslüman Müslümana düşman,kafire dost olmuştur.İmamet ümmeti düzene sokan bir müessesedir. İslamın enerjisi siyonizminhizmetinde.İŞİD denen terör örgütü insanları katletmekte,örgüte katılan çoğu genç İslam ülkelerinden katılmışlar ve siyonizme hizmet etmekteler. Kendilerinden olmayanları yoketmekteler. Gadiri Hum olayının üzerini örttüler ve gizlediler. İslam ümmeti lidersizdir.İnsanları katleden, yok eden her türlü terör ögütünü kınıyoruz ve lanetliyoruz.Günümüz hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.


Seyit Talibanya ise: "Bizler Hz.Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt'in hizmetindeyiz. İslam aleminde birleşme merkezde olmalıdır. Hz.Muhammed (s.a.a) ve ailesinin muhabbeti ve sevgisi için kim olursa olsun Vahdet içinde olmamız gereklidir. Onların kıymetini bilmemiz gereklidir. Bizim bir tarafımızda Türkiyelidir. Büyük bir dilci, edebiyatçı, kelâmcı ve müfessir Ebû'l-Kâsım Mahmudİbn Ömer ez-Zemahşerî el-Harezmî, şöyle demekte:"Kim dünyadan Muhammed ve Ehl-i Beyt'inin muhabbeti ile giderse dünyadan şehit olarak gider, imanlı gider ve günahları bağışlanarak gider, cennet kapısı onlara açılır. Hz.Ali'yi (a.s) anlatmaya kelimeler yetmez. Bayramınızı kutluyor sizleri selamlıyorum."dedi.


Seyit Tacudduni: "Gadir-i Hum İslamda en büyük bir bayramdır.Bugünde herkes birbirleriyle kardeş olmalılar.Hz.Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt'in toplantısında meleklerde bizimle beraber yer almaktalar. Hz.Ali'yi (a.s) sevmek iman, düşman olmak küfürdür. Hangi Kur'an "namaz kılmayan veya bilmeyeni öldürün" demiş? Bu şeytani fikirdir. Bugün Ortadoğu'da İŞİD denen kanlı terör örgütü, sadece ismiyle İslamdır. İslam alemini ve Sünni aleminin adını lekelemektedir. Kendilerinden olmayanları öldürmekte ve zulüm etmektedirler. Bunları kınıyor ve lanetliyoruz. Kim Hz.Muhammed (s.a.a) ve Ehl-i Beyt muhabbetinden uzaklaştıysa tüm felaketlerle karşılaştılar. İslam ülkeleri arasında ,Türkiye ve İran arasında muhabbet şarttır. Peygamberimiz Veda Haccında "sizlere iki emanet bırakıyorum biri Kuran, diğeri Ehl-i Beyt'imdir.' ' Ben kimin Mevlasıysam Ali'de onun Mevlasıdır." dedi. Görevimiz onları sevmek, sahip çıkmak ve yollarında gitmektir. Bu bayram tüm İslam alemine muhabbet ve huzur getirsin." diyerek sözlerini bitirdiler.


Tören ikramların sunulmasıyla sona erdi.


K.Ali Ergül/Bursa

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler