10 Nisan 2021 Cumartesi Saat:
17:56
09-09-2019
  

Bursa'da Tasua Gecesi + FOTO

Dün gece Bursa Nur Muhammed Camii’nde elim dolu Kerbela vakıasının sembol gecesi olan Tasua’da Ehl-i Beyt dostları bir araya geldi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Matem programı Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği’nin konferans salonunda verilen ihsan yemeğinin ardından, Ehl-i Beyt âlimimiz İshak Savcı’nın kıldırdığı akşam namazı ve okuduğu Aşura ziyaretinden sonra başladı.

 

Ehl-i Sünnet kardeşlerimizin de iştirak ettiği Tasua gecesi Hasan Bedel’in okuduğu şiirin ardından Azerbaycan’dan gelen değerli meddahımız Elhan Reşidî’nin güzel sesiyle okuduğu sinezeni ve mersiyelerle devam etti.

 

Daha sonra minbere çıkan değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Bülent Ayyıldız, Kerbela’nın âlem var olduğundan beri yaşanan tüm olaylar içerisinde sabır konusunun işlendiği en etkili olay olduğundan bahsetti. Ayyıldız Hoca sözlerine şöyle dedi:

 

“Kerbela birçok şeyde olduğu gibi sabrın da sembolüdür. Hüseyin’in sabrı, Zeyneb’in sabrı… Bu sabrın sonu beklenen Mehdi’nin gelmesine kadar sürecektir. Çünkü o, zalime zulmünün cevabını verecektir.”

 

İmam Hüseyin’i ve yoldaşlarını namaz kılanların şehit ettiğini söyleyen Bülent Hoca cümlelerine şöyle devam etti:

 

“Ama o namaz ile bu namaz arasında çok fark vardı. Biri velayetî namaz, bir diğeri ise alışkanlık edinilmiş bir işe yaramayan namaz. Birisi Allah Resulü’nün maneviyat içerisinde kıldığı namaz, bir diğeri ise şekle saplanmış namaz. Zaten birçok yerde camileri patlatanlar da bu namazı kılanlar değil miydi? Kerbela Kıyamı’ndan bu yana insanlık büyük bir imtihandadır ve Müslümanlar zalimi mazlumdan hala ayırt edememektedir. Edemediği için de yolunu da bulamamaktadır. Abbas velayet çizgisinde olduğu için son demine değin Hüseyin’in yani mazlumun yanındaydı. Hâlbuki amanname dahi kendisine verilmişti. Ama vefa yani İslam’ın özü Abbas ile bu hazin ve orantısız savaşta kendini gösterdi. İçmedi suyu hâlbuki buna da imkânı vardı. Ama bunu da yapmadı. Velayetî olmak büyük sorumluluk ister. Yeri geldiğinde kollarını ve başını bu yolda vermek gerek. Hâlbuki dün kendisine verilen amanameyi kabul etseydi el üstünde tutulacaktı. Ama kimin elleri üstünde? Zalimin! O, mazlumun hakkını savunmak için serden geçti.”

 

Öte yandan cami gençleri tarafından Mah-ı Muharrem için hazırlanan ‘Çizgilerin Diliyle Kerbela’ resim sergisi ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler