06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
22:08
13-05-2022
  

Bursa’da Anlamlı Bir Anma Programı + FOTO

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği - Mayıs / 2022

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

8 Şevval 1926 senesinde Vahhabiler tarafından tahrip edilen Medine’deki Cennetû’l Bakî türbe ve mezarları için Bursa’da anma programı düzenlendi.

 

Bülent Ayyıldız Hoca’nın destekleri ile Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği’nde tertiplenen anma programında Bakî Mezarlığı ve tarihçesine dair bilgiler paylaşıldı.

 

Dikkaldırım Ehl-i Beyt Camiî imamı Metin Gök hocamızın Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra verilen ihsan yemeği ve cemaatle kılınan akşam namazından sonra başlanan anma programı, konunun siyasi ve tarihi bir boyut taşıması nedeniyle ilgiyle takip edildi.

 

Değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden İshak Savcı hocamız ve Hasan Bedel’in sunumuyla gerçekleştirilen programda, DAEŞ saldırılarının evveliyatı olarak bilinen Kerbela hadisesine vurgu yapıldıktan sonra 1800’lü yılların başında I. Suudî Devleti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan kopuşu ve sonrasında yaşanan İslam beldelerindeki yıkımlar anlatıldı.

 

Anma programında yaşanan olayları değerlendiren Hasan Bedel, İngilizlerin Hindistan’da Ahmediye, İran’da Babilik ve Arabistan’da da Vahhabilik gibi sapkın fırkaların güçlenmesi için çalıştığını, sonuç olarak da İslam dünyası içerisinde günümüzde hala devam eden İslam tarih ve kültürünü nasıl yok ettiklerini anlattı. Bedel konuyla ilgili şunları söyledi;

 

“8 Şevval 1926 senesindeki büyük tahrip ve yıkımın temelleri İbn Teymiye’nin düşünceleri ve İngiliz paraları ile hayata geçirilmiş oluyordu. II. Suudî Devleti’nin artıkları olarak kabul edilen bu kara çete, tekrar bölgede hâkimiyeti ele geçiriyor ve önce Kerbela’ya hareket ederek binlerce insanı katledip Hz. Hüseyin’in kabr-i şerifini yıkıyor ve sonra tekrar geldikleri topraklara dönerek önce Hz. Hatice, ardından da Uhut şehitlerinin kabirlerini talan ediyorlar. Gelen tepkilerin cılız olması ve bölgede otorite boşluğunu da değerlendirerek ilk dönem İslam tarihine ışık tutan Cennetû’l Bakî türbe ve mezarlarını yağmalayıp viran ediyorlar. Amaçları uydurma bir düşünce olan ‘İslam’da kabir ve türbelerin var olmayışı inancı’ doğrultusunda hareket eden bu terör gruplarının fikir babası İbn Teymiye’nin mezarı hala dipdiri ayakta iken Ehl-i Beyt İmamları ve seçkin İslam sahabe ve âlimlerinin anıt ve türbeleri maalesef yıkılmıştır.”

 

Bursa’da ikamet eden âlimlerimizden İshak Savcı hocamız da konuya dair şunları söyledi;

 

“Bu, aslında sinsice tezgâhlanan bir plandı. Fahr-i Kâinat Efendimiz (saa) zamanında yaşayan ve İslam’a ellerinden geldiğince darbe vurmaya çalışan Yahudiler, o dönemde yalnızca kabuk değiştirmiş ve kendilerini artık Müslüman olarak tanıtmaya başlamışlardı. Al-i Suud üyeleri de bu Yahudilerin torunlarıydı. Güç ellerine geçince Osmanlı’ya karşı isyan başlatmış, dönemin siyasi otoritesi olan İngilizlerle beraber hareket etmiş ve sonunda büyük kıyımlara el atmışlardı. Kadim İslam tarihine dair birçok eseri yakıp yıkarak da hem büyük saygısızlıklar yapmışlar hem de yoz bir İslam anlayışını toplum içerisinde terviç etmeye çalışmışlardır.”

 

Anma programı hazırlanan kitapçıkların dağıtılması ve edilen dualar ile son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

1926 yıkımı öncesi Bakî'de Ehl-i Beyt İmamlarının kabirleri

 

  

Sapkın fikirlerin akıl hocası İbn Teymiye'nin günümüze ulaşan mezarı

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler