09 Ağustos 2020 Pazar Saat:
22:50
18-08-2019
  

Bursa'da Coşkulu Gadir-i Hum Kutlaması + FOTO

Bundan tam 1387 yıl önce Allah Resulü (saa) tarafından Hz. Ali’nin (as) Ümmet-i İslam’ın lideri olarak seçildiği Gadir-i Hum (Velayet) Bayramı Bursa’da kutlandı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği’nin tertiplediği ve çok sayıda Ehl-i Beyt sevdalısının iştirak ettiği Gadir-i Hum Bayram programı bugün kılınan öğle namazının ardından dernek konferans salonunda yapıldı.

 

Sunuculuğunu Hasan Bedel’in yaptığı Gadir-i Hum (Velayet) Bayramı programı İshak Savcı hocamızın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği’nin kurulmasında büyük emekleri olan Nur Muhammed Camii İmam’ı Bülent Ayyıldız Hoca ise yaptığı açılış konuşmasında, Gadir-i Hum hadisesinin tarihsel sürecine ve toplumsal etkilerine değinerek; bu kutlu günün diri ve zinde tutulması için yüzyıllardır büyük meşakkat ve zorluklara göğüs geren Ehl-i Beyt dostlarına şükranlarını sundu.

 

Daha sonra kürsüye gelen genç hocalarımızdan Ahmet Sevindik, kendi hazırladığı makalesini katılımcılarla paylaştı. Sevindik şunları söyledi:

 

“Şuara suresinin 214. ayeti ‘İnzar’ ayetidir. İnzar, uyarı ve ikaz anlamına gelmektedir. Bu ayet, Hz. Peygamber Efendimizin (s.a.a) bi’setinin üçüncü yılında nazil olmuştur. Tıpkı bu ayet gereği, Peygamber Efendimiz (s.a.a) yakın akrabalarını uyarmak ve ikaz etmekle görevlendirilmiştir. Hz. Resulü Kibriya da (s.a.a) onları İslam’a davet ettikten sonra Ali ibn-i Ebu Talib’i (a.s) kendi yerine halife ve ardılı olarak tayin etmiştir.”

 

Olayın detaylarına da inen Ahmet Sevindik, Gadir-i Hum günü gelen ayetin de İmam Ali hakkında indiğini ve netice itibariyle İslamî tebliğin ilk gününden Veda Haccı’na kadar Allah Resulü’nün kendisinden sonra yerine geçecek olan kişinin Ali (a.s) olduğunu bizlere defalarca bildirdiğini söyledi.

 

Programa katılan bir diğer isim ise İran İslam Cumhuriyeti’nden konuk olarak katılan Tahran İmam Cafer-i Sadık Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Hüseyn-i Muhammedî oldu. Muhammedî üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen neden hala Gadir-i Hum’un bir bayram gibi kutlandığı ve bu konular üzerine var olan şüphelere cevap verdi.

 

İranlı misafirimizden sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’nden konuk olarak ülkemizde bulunan Ferid Kerimlî kürsüye geldi ve ‘Velayet’ adlı içeriği tarihi olayların bir özeti olan şiiri okudu.

 

Katılımın bir hayli kalabalık olduğu Bursa’daki Gadir-i Hum Bayram kutlamalarında son söz ise Almanya’dan konuk olarak programa katılan değerli Ehl-i Beyt âlimi Berlin İmam Rıza (as) Camii İmamı Sabahattin Türkyılmaz oldu.

 

Kur’an-ı Kerim’in her yüzyılda bir tekrar tefsir edilme zorunluluğuna değinen Türkyılmaz, yüzyıl önceki dünya ve insan ile şimdiki arasında muazzam farkların oluştuğunu ve Kelamullah her daim zinde olduğu için günümüze ait bilgilerle bugünün insanına daha iyi yol göstereceğini söyledi. Sabahattin Türkyılmaz Hoca sözlerini şöyle devam ettirdi:

 

“Nasıl ki Kur’an her geçen zaman diliminden sonra bir kez daha tefsir ediliyorsa; Gadir-i Hum ve Muharrem de aynı şekilde çağa uygun olarak okunmalıdır. Gadir-i Hum bundan 1387 yıl önce belki İmam Ali’ye aitti ama yıllar geçtikçe gelen Ehl-i Beyt imamlarına ve şimdi de artık 12. İmam Hz. Mehdi’ye (af) aittir.”

 

Gadir-i Hum hadisesini tarih, ispat ve felsefî olarak üç bölüme ayıran Türkyılmaz konu hakkında şunlara değindi:

 

“Konunun tarihsel boyutunu nakiller ve tarihi kaynaklar bizlere çokça anlatmıştır. İstanbul ve Bursa da dâhil olmak üzere onlarca şehirde yirmi yıl araştırma yapan ve 11 ciltlik meşhur “el-Gadir” kitabını yazan Allame Eminî de bizlere Gadir-i Hum’un ispat ve delillerini sunmuştur. Peki, işin felsefî boyutu? Nübüvvetten sonra sosyolojik olarak en fazla toplumu etkileyen olay hiç şüphesiz Gadir-i Hum’dur. Tarih kaynaklarının verdiği bilgiye göre 120 bin kişi bu konuşmaya gözleri ve kulakları ile şahit olmuşlardır. Ama gel gör ki; Veda Haccı’ndan sonra Medine’ye dönen sahabelerin sayısı tam olarak bilinmez ama farz-ı misal 1000 kişi diyelim lakin Ali’nin arkasında duran ancak 5 kişidir. Mesele toplumsal, siyasal, ideolojik, psikolojik ve ekonomik bir meseledir. Bu konunun üniversitelerde ders olarak görülmesi gerekmektedir…”

 

Gadir-i Hum’u kutlamanın bir marifet olmadığını, Ali (as) gibi bir hayat yaşamadıktan sonra kutlamayan ve hatta inanmayanlarla aynı olunacağını söyleyen Berlin İmam Rıza (as) Camii imamı Sabahattin Türkyılmaz sözlerini şöyle noktaladı:

 

“Amel etmedikçe her şey boş! ‘Biz Ehl-i Beyt’in ziyneti olun!’ hadisinden yola çıkarsak, aynı onlar gibi olmamız gerekir. İşimiz, aşımız, ekonomimiz, düşüncemiz, siyasetimiz, yorumumuz ve hatta yürüyüşümüz… aklınıza hayata dair ne geliyorsa Ehl-i Beyt gibi olmalıyız…”  

 

Kutlama programı İshak Savcı Hoca’nın okuduğu Ferec duası ve Bülent Ayyıldız Hoca’nın duaları ile son buldu.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler