20 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
16:30
11-04-2018
  

Büyükelçi, İmam Kazım'ı Anma Etkinliklerinde

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız İmam Musa Kazım'ı (as) anma etkinliği kapsamında yaklaşık 5 kilometre yürüdü.

Facebook da Paylaş

 

 

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, dünyanın en tehlikeli başkentleri arasında gösterilen görev yerinde sadece diplomatik çalışmalarıyla değil, halkla kurduğu yakın ilişkiyle de dikkati çekiyor.

 

Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız, İmam Musa Kazım'ın şehadet günleri münasebeti ile Kazımeyn'deki Haremi ziyaret etti. Yıldız 5 kilometrelik yol boyunca türbe ziyaretçileriyle selamlaşarak, hayır çadırlarından bazılarına ziyarette bulundu. Türkiye Büyükelçisi kendisine sunulan ikramları tadarak, burada dua etti.

 

Yıldız'a yol boyunca Bağdat Ticaret Odası Başkanı Cafer el-Hamdani ve Şii bir din alimi eşlik etti.  Büyükelçi, yürürken karşılaştığı, haremi ziyarete gelen bir grup Azerbaycanlı vatandaşla da sohbet etti.

 

Bağdat Büyükelçimiz Fatih Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

 

"Bu hafta İmam Kazım'ın ölüm yıl dönümünü idrak ediyoruz. Sadece Irak'ın değil, Şii dünyasının farklı yerlerinden gelen insanlar burada bulunuyor. Azerbaycan'dan gelen kardeşlerimizle de el sıkıştık. Bu, son derece kutlu bir hafta neticede İslam dininde hiçbir ayırım tanımadığımız, saygı duyduğumuz dini şahsiyetler. Bu insanlarla burada olmak Büyükelçiliğimiz için bir görev. Büyükelçiliğimizin yakınında ziyaret çadırımızı da kurduk. Bu hafta etkinliklere katılmaya devam edeceğiz."

 

Bilindiği üzere Irak halkıyla kurduğu sıkı diyalog nedeniyle Fetö güdümlü bazı basın organları Bağdat Büyükelçimiz aleyhine propagandaya başlamış ama istediklerine ulaşamamışlardı.

 

Öte yandan Büyükelçi Yıldız, şiddetin susmadığı Bağdat'ta Iraklıların pek de alışık olmadığı "halk diplomasisi" yürütüyor. Diplomatik misyon faaliyetlerinin dışında zamanının büyük bölümünü Bağdat sokaklarında, farklı kesim ve katmanlardan Iraklılarla iletişim kurarak geçiriyor.

 

Ehlader HABER

 

  

Muharrem Ayında İmam Hüseyin'in Haremini Ziyaret Ederken

 

 

Irak Türkmen Cephesi İle Bir Görüşmeden Kare

 

Kazımeyn'e Giderken

 

 

Türkiyeli Necef Talebeleri İle Görüşmeden Bir Kare

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler