05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:37
21-03-2013
  

Camlıkahve'de Nevruz

Anadolu Ehlibeyt Gençlik Derneği tarafından düzenlenen Nevruz kutlaması yapıldı.

Facebook da Paylaş

 

Camlıkahve Ehlibeyt Cami'nde düzenlenen program, öğle namazının cemaatle kılınmasının ardından başladı.

 

Günün önem ve anlamı hakkında kısa bir konuşma yapan ş. Kadir Akaras, Nevruz'un birlik ve beraberliğin simgesi olduğuna değinerek şöyle konuştu:
 

"Nevruz yeni bir yılın başlangıç günüdür. Bahar, yılın en güzel mevsimidir. Tabiatı esir alan soğuk havalar baharın gelişi ile yerini yeni bir uyanışa bırakır. Toprak, bahar rüzgarları ile yeni bir hayata merhaba der. çlü bitkiler yeniden hayat bulur.
 

Nevruz insanın yeni bir ömre merhaba dediği gündür. Nasıl ki baharın gelişi ile her canlı taze bir nefesle yeni bir kimliğe bürünüyorsa, insan da baharın habercisi olan Nevruz'da, ardında bıraktığı yılda yapmış olduğu hataların üzerine tövbe kalemi çekmelidir. Kalbini saran günahın soğukluğunu istiğfar ve ümit güneşi ile ısıtmalı, gönül Kabe'sini üşüten buzları "Ey kalpleri ve gözleri değiştiren! Ey gece ve gündüzü peşi sıra getiren! Ey hal ve halleri değiştiren! Halimizi en güzel hallere çevir" duası ile eritmelidir."

 

Ardından ş. Kadir Akaras, İmam Cafer Sadık'tan (a.s) nakledilen rivayet ışığında Nevruz gününe has dua ve amellere değindi.
 

Hep birlikte okunan Tahvil duasının ardından, ş. Ali Turan, günün önemine değinen methiyeler okudu.

 

Programın bayramlaşma ile son buldu.

 

Ehlader Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler