27 Temmuz 2021 Salı Saat:
12:40
08-08-2018
  

Change.org ile Çoktan Sahnedeler

Artı ve eksileri olan Sanal Dünya'nın bu tür siteler ile neyi hedeflediğini çözmek birçok şeyde olduğu gibi yine zamanla ortaya çıkıyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Zahirde insanlığın hayrına gibi görünüp daha sonraları işin künhüne varılan bu tür sitelere katılım oranları da oldukça fazla.

 

Klavye kahramanlı ile kendini iyi hisseden katılımcılar en başta var olan sıkıntılara aktif protesto ile yaklaşacaklarına yavaş yavaş tembelleştirilerek pasif beyinlere çevriliyorlar.

 

'Aşağıdaki yazı Forbes dergisinden bir alıntıdır...'


"Ben Rattray kurduğu internet sitesi Change.org yoluyla Güney Afrika hükümetinin eşcinsel kadınları “tedavi etmek” için başvurulan zorlamaların bir suç olduğunu ilk defa kabullenmesiyle sitenin geleceğinin parlak olduğunu anladı.


32 yaşındaki, hukuk fakültesinden ayrılma Ben Rattray, İnternet yoluyla politikacıları, şirketleri ve başkalarını toplum önünde zor duruma düşürerek baskı yapmak isteyenlerin kullandığı en büyük sitelerden birini yönetiyor.


Her ay 15 bin yeni imza kampanyası açılıyor; bunları başlatanlar e-posta ve sosyal medya yoluyla kişileri imzaya davet ediyorlar. Bu kampanyalara katılmak “oturduğu yerden bir şey yaptığını sanmanın” en güzel tarifi.

 

Arkadaşının gönderdiği sayfada bir kutuyu tıkla, bugün de bir iyilik yapmış oldun, bu sayede. Son bilgilere göre 196 ülkede 70 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan Change.org’a her ay 2 milyondan fazla yeni katılım var.

Verdiği hizmet bedava ve üstelik Change.org ismi ile kâr amacı olmayan bir kuruluş havası yaratıyor ama aslında öyle değil.

 

2007’de kuruldu ve ilk iki yılı kâr getirecek bir yapıyı nasıl oluşturacağı ile geçti. Change.org topluluklardan ücret alır; karşılığında da, aynı konuda imza toplamaya çalışan kişileri topluluğun imza sayfasına yönlendirir.

Örneğin eğitimle ilgili bir imza kampanyasında katılım kutusunu tıklayınca karşınıza aynı konuda imza toplayan beş ayrı topluluğun imza sayfaları çıkar tıklamanız için.

“Bu ve benzer kampanyalardan beni haberdar et” kutusunu tıklarsanız ücret ödeyen topluluklar size doğrudan e posta gönderebilir. Tıkladığınız kutunun yanındaki bilgilerde sizin e-posta adresinizin başkalarına satıldığı belirtilmiş değil.


Change.org’a ücret ödeyen, içinde Sierra Club, Credo Wireless ve Amnesty International gibi 300 müşteri var; 2012 yılında geliri 15 milyon dolar idi.


İsteyen herkes, “bindirilmiş kıtalar”ı kullanan büyük şirketler dâhil, bir imza kampanyası açabilir. Change.org çalışanları sitenin ana sayfasına koymak için uygun gördükleri bir kampanyayı seçerler ve bu kampanyaya e-posta ile destek toplamaya çalışırlar; bu seçimde de tarafsız olduklarını iddia ederler."

***


Bu da, Amerikan Fas Büyükelçiliği'nden, Temmuz 2009’da Merkeze giden, “Fas’ın Müslümanları etkileme stratejisi” başlıklı mesajdan.

“ABD ile ilişkileri ilerletmek için, ABD’de kurs görmüş Faslılar, yazları daha fazla Faslı öğrencilerin ABD’ye gönderilmesi, daha fazla ABD’li konuşmacıların ziyaretleri, bütçeye uygun İngilizce kursları ve daha fazla ABD Köşeleri ve ülkeye yaygın akademik programları önerdiler. ABD’de kurs görmüş Faslılar ayrıca, idarecilik, ekip kurma, bağış toplama konularında eğitim verilmesi ve bir “gönüllülük” kültürü yaratılmasında yardımcı olunmasını istediler. Bazıları da Müslüman Dünyasına ulaşacak ve danışma hizmetleri verecek "ANewBeginning.org" adlı İnternet sitesinin ABD’de kurulmasını, bu site için, seçimler öncesi Obama’nın kullandığı Change.org sitesinin örnek alınmasını, bu yolla doğrudan ABD vatandaşları ve Faslılardan finansal destek toplanacak bir ağ kurulmasını önerdiler. Ayrıca, son derecede yaygın Facebook sayfamız yoluyla Büyükelçiliğin İnternet sitesi üzerinden meslek eğitimi için ABD’nin yardımı, ADB’nin maddi desteği ile ciddi değişim getiren proje ve programları yürüten Sivil Toplum Kuruluşlarına da Başkan tarafından ödül verilmesi öneriler arasında idi.”

 

Güzel ve yerinde imza kampanyaları ile göze giren bu site, Fas örneğinde olduğu gibi kampanyaları ile hassas dengelere yönelik değişimleri de hedef aldığı açık. 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler