04 Ağustos 2020 Salı Saat:
17:17
13-08-2012
  

CHP'li Milletvekili PKK Tarafından Kaçırıldı

CHP Tunceli Milletvekil Hüseyin Aygün, seçim bölgesi Ovacık'ta yaptığı gezi sonrası içinde bulunduğu aracın önüne kesen bir grup PKK'lı tarafından kaçırıldı.

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
 
 
 
Alınan bilgiye göre, CHP Tunceli Milletvekil Hüseyin Aygün, seçim bölgesi Ovacık ilçesinde incelemelerde bulunmak için sabah sattlerinde ilçeye gitti. Akşam saatlerinde Tunceli'ye dönmek için yola çıkan Hüseyin Aygün'ün aracı, Tunceli-Ovacık yol ayrımında PKK'lı bir grup terörist tarafından durduruldu. Kimlik kontrolü yapan teröristler daha sonra CHP Milletvekili Aygün'ü kaçırırken, aynı araçta bulunan danışmanı Deniz Tunç ve yerel muhabir Kadir Merkip'i serbest bıraktı. Tunç ve Merkip'in olayı güvenlik güçlerine haber verilmesi üzerine, Hüseyin Aygün'ün bulunması için bölgede hava destekli çalışma başlatıldı.
 
"BİRKAÇ GÜN SONRA BIRAKACAĞIZ"
 
6 Kişilik öncü PKK'lı grup, kısa süreli bir propaganda konuşmasının ardından CHP Milletvekili Aygün'ü “Bizimle geleceksiniz. Biz vekili birkaç gün alı koyacağız. Danışmanın ise gidebilir” dedi. Edinilen bilgilere göre Aygün “Bu yaptığınız doğru değil” diyerek itiraz etse de direnemedi.
 
PKK'lı grup Aygün'ü de alarak bölgeden yaya olarak uzaklaştı. PKK'lıların Aygün'ün yolu kestiği mevki Torunoba Karakolu'na beş kilometrelik mesafedeydi.
 
Aygün'ün Tunceli Ovacık  karayolunun 35'inci kilometresinde kaçırılması akla PKK'nın “Aygün'ün oradan geçeceğini biliyor muydu?” sorusun akla getirdi. İstihbarat kaynakları uzun süredir PKK'nın bölgede “yol kesme” faaliyetinde bulunmadığı ve adam kaçırmaya dönük faaliyetinin olmadığını vurgulayarak “Aygün'ün Ovacık'tan ayrıldığını biliyor olma ihtimalleri yüksek. Bir nevi nokta eylem olarak nitelendirilebilir” dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da bilgi Tunceli Valiliği tarafından verildi. Bir İftar programında bulunan Kılıçdaroğlu'na koruması aracılığıyla Aygün'ün kaçırılmasıyla ilgili bilgi verdi.
 
TUNCELİ'DE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
 
Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırıldığını doğrularken, güvenlik güçlerinin bölgede geniş kapsamlı operasyon başlattığı bildirdi.  
 
CHP'DEN İLK AÇIKLAMA
 
CHP 'den Gürsel Tekin, olayla ilgili olarak şunları söyledi:  "Şoktayız. Kendisi bölgede bazı çalışmalar yapıyordu. Valinin açıklamasından başka hiçbir bilgi alamıyoruz. Hüseyin Aygün'ün danışmanı serbest bırakılmış ancak Aygün'den henüz haber yok, kendisine ulaşamıyoruz. Şu aşamada herhangi bir değerlendirme yapmak mümkün değil. Bunun neden yapıldığı konusunda bir bilgimiz yok. Neyin ne olduğunu anlamış değiliz. Yerel kaynaklardan bazı bilgiler var"
 
KOÇ: HÜKÜMET TARAFINDAN ŞU ANA KADAR BİR DÖNÜŞ OLMAMIŞTIR
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, bir açıklama yaptı. Hükümet tarafından şimdiye kadar kendilerine herhangi bir bilgi verilmediğini söyleyen Koç şu ifadeleri kullandı: 
 
Sayın Tunceli valisi ile bizim aramızda bir görüşme oldu. İşin garip yanı hükümet tarafındanh şimdiye kadar CHP'ye herhangi bir bilgilendirmek için geri dönüş yapılmadı. İlk kez terör örgütü bir milletvekilini kaçırıyor. Şunu herkes bilsin CHP Türkiye'nin birliği, bütünlüğü ve kardeşliği için üzerine düşen görevi yerine getirmiş olacaktır. Bir milletvekilimiz kaçıralabilir, zaten Silivri'de iki milletvekilimiz bedel ödüyor. Milletvekillerimiz her türlü baskı ve zulme boyun eğmeden görevlerini sürdürecektir. Sayın genel başkanımız ve Ankara'daki arkadaşlarımız durumu dakika dakika takip ediyorlar. Şu anda 5 milletvekili arkadaşımız Tunceli'ye hareket etmiş durumda. Gelişmeleri yakından izliyoruz. Olayın üzerinde durulması gereken en önemli ayrıntılarından birisi terörün seçilmiş bir milletvekilini çevirerek, alıkoyarak tırmandığı noktadır. Günlük yapay tartışmalardan, akşam toplantılarından önce yapılan kin, nefret konuşmalarından herkes sıyrılmak durumda. Bu soruna milletimizin bizden beklediği şekilde meşru zeminde olmalıdır. Şu ana kadar ne sayın Başbakan'dan ne sayın İçişleri Bakanından CHP Genel Başkanı'na bu konuda bir bilgilendirme yapılmamış olmasıdır. 
 
CHP'Lİ GENÇ: ARAŞTIRMAMIZI SÜRDÜRÜYORUZ
 
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Milletvekili Hüseyin Aygün'ün Ovacık ilçesinden Tunceli'ye giderken kaçırıldığı bilgisini aldıklarını, olayla ilgili araştırmalarının sürdüğünü bildirdi. 
 
Aygün'ün yanında iki kişi bulunduğunu ancak bu kişilerin serbest bırakıldığını aktaran Genç, ''Emniyet Müdürü ile konuştum. Olay daha çok yeni, inceliyorlar. Biz de araştırmamızı sürdürüyoruz'' dedi. 
 
Genç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi vermek amacıyla ulaşmaya çalıştığını da bildirdi. 
 
AK PARTİ'DEN İLK TEPKİ
 
AK Partili Milletvekili Galip Ensarioğlu ise 'Propaganda amaçlı olduğunu düşünüyorum. Serbest bıracaklardır' diye konuştu. 
 
AK PARTİLİ ÇELİK: KABUL EDİLEMEZ
 
AK Partili Ömer Çelik, PKK'nın Hüseyin Aygün'ü kaçırmasıyla ilgili olarak "Kabul edilemez, PKK budur" diye konuştu. 
 
TUNCELİ VALİSİ: SAYIN VEKİLİN KORUMA TALEBİ OLMADI
 
Sivil kıyafetle yola inen iki militan tarafından sayın milletvekili Hüseyin Aygün kaçırılmıştır. Bu olayın tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Vekilimiz 1 haftadır ilimizde parti çalışmalarına devam ediyordu. Bu olayın 1984 yılındaki PKK'nın ilk eylemine denk gelmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle sadece vekilimizin arabası durduruluyor. Bu da Ovacık'tan takip edildiğini gösteriyor. Sayın vekilimizin valiliğimizden herhangi bir koruma talebinde bulunmadığını ve herhangi bir bilgilendirme yapmadığını paylaşmak istiyorum. Konu hassas bir konu, sayın vekilimize zarar verecek herhangi bir çalışmamız olmaz. Sayın vekilin evine sağ salim evine  dönmesi için nasıl hareket edilmesi gerekiyorsa öyle hareket edeceğiz. 
 
BAKAN ŞAHİN: ARAMA FAALİYETLERİ BAŞLADI
 
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, terör örgütü militanları olduğu tahmin edilen kişilerce yolu kesilerek kaçırıldığı yönünde bilgi alındığını belirterek, ''Tunceli polisimiz ve jandarmamızca bölgede her türlü arama faaliyetleri başlatıldı'' dedi
 
AK PARTİLİ HÜSEYİN ÇELİK: PKK KORKU YARATMAYA ÇALIŞIYOR
 
AK Partili Hüseyin Çelik, 'Olayı şiddetle kınıyoruz. Daha önce AK Partili yöneticiler de kaçırılmıştı. Terör örgütü bu eylemiyle korku yaratmaya çalışıyor. Bütün CHP'li arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum. Sayın Haluk Koç'un sitemlerine gelince. Sayın İçişleri Bakanımız CHP'li sayın Akif Hamzçebi'yi aramıştır.'
 
MEHDİ EKER: ÇOK ÜZÜCÜ BİR DURUM
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırıldığı iddiası ile ilgili, ''Çok üzücü bir olay umarım zarar görmez'' dedi.
 
Ankara'ya gitmek üzere geldiği Diyarbakır Havaalanında Aygün'ün kaçırılması iddialarıyla ilgili olarak AA muhabirine açıklama yapan Eker, kısa süre önce Tunceli Valisiyle telefonda görüşme yaptığını, bu sırada Milletvekili Aygün'ün eşinin de valinin yanında bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
 
''Eşiyle de görüştüm. Çok üzücü bir olay, umarım zarar görmez. Sayın Vali, Hüseyin Beyin o bölgeye gidip ziyaretlerde bulunacağı ile ilgili kendilerine haber verilmediğini söyledi. Kendi aracıyla gidiyor, o anda aracı durduruyorlar. Ama sadece onun aracına dönük bir şey. Orada başka araçlar gidip, geliyor. Görgü tanıkları varmış. Demek ki takip etmişler veya haber vermişler. Dolayısıyla onun aracını durduruyorlar. Diğer yanındakilerini gönderiyorlar. Bir süre tutacaklarını söylüyorlar. İnşallah bir zarar görmez. Temmenimiz o. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.''
 
HÜSEYİN AYGÜN KİMDİR?
 
Tunceli merkeze bağlı Erdoğdu Köyü'nde doğan Hüseyin Aygün Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. Tunceli merkezde ceza avukatlığı yapmış olan Aygün, bugüne kadar gözaltında kayıplar, 1994 yılında köylerin yakılması ve Dersimliler'in zorla göçü, işkence ve adil olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta olmak üzere Dersim'e dair pek çok hukuki girişimde bulundu.
 
Hüseyin Aygün aynı zamanda yazardır. Dersim, Alevilik, 1938 Katliamı gibi konularla ilgilenmektedir. Biri Kırmancki olmak üzere 3 adet kitabı yayınlanmıştır: "Eve Tarixê Ho Têri Amaene", "Dersim 1938 ve Zorunlu İskân" ve "0.0.1938 Resmiyet ve Hakikat".
 
Dersim'den CHP adına seçimlere girmesi ve bugüne kadar yürüttüğü çalışmaları CHP çatısı altında özgürce sürdürmesi bizzat Kemal Kılıçdaroğlu tarafından önerildi.
 
Başta Dersim Katliamı olmak üzere Dersim'in tüm sorunlarını Meclis'te dile getirmek ve daha önemlisi çözümler aramak için bu teklifi kabul etti.
 
OVACIK BELEDİYE BAŞKANI SARIGÜL: BİRKAÇ
GÜNLÜĞÜNE MİSAFİR EDECEKLERİNİ SÖYLEMİŞLER
 
Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün kaçırıldığı iddiasıyla ilgili olarak, ''Tunceli-Ovacık 30. kilometrede bizim 'Merdiven Çeşme' dediğimiz bölgede, aracının önü kesilmiş, yanında bulunan, serbest bıraktıkları diğer iki arkadaşa 'siz gidin, biz birkaç günlüğüne misafir edeceğiz' demişler'' dedi.
 
Sarıgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sayın vekilimiz saat 11.00-12.00 arası ilçemizi ziyaret etti. Ziyaret sırasında hep beraber halkı gezdik, sıcak sohbetler yaptı, halkın temel sorunlarına cevap verdi. Avukat olması dolayısıyla kaynaklı bazı olaylarla ilgili halkı bilgilendirdi. Esnaf ve kahveleri gezerek saat 17.00 sıralarında ilçeden ayrıldı'' diye konuştu.
 
Belediye Başkanı Sarıgül, ''Tunceli-Ovacık 30. kilometrede bizim 'Merdiven Çeşme' dediğimiz bölgede aracının önü kesilmiş, yanında bulunan, serbest bıraktıkları diğer iki arkadaşa 'siz gidin biz birkaç günlüğüne misafir edeceğiz' demişler'' ifadelerini kullandı.
 
CHP Ovacık İlçe Başkanı Ali Asker Koçuk ise ''Hüseyin bey bugün saat 11.30 sıralarında Ovacık'a geldi, burada esnafı ve vatandaşları dolaştı, vatandaşların bazılarının dert ve dilekleri vardı, bazı istekleri vardı'' dedi.
 
Aygün'ün ilçeden ayrılmasının ardından 2 saat sonra kaçırıldığını duyduklarını anlatan Koçuk, ''Bunun dışında elimizde henüz bir bilgi yok'' diye konuştu. 
 
haberturk.com
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler