09 Nisan 2020 Perşembe Saat:
17:18
19-10-2017
  

CHP’li Belediyeden Ehl-i Beyt’e Saygısızlık

Bayındır Belediyesi’nin Ehl-i Beyt Derneği’nin Kerbela anma töreni yapmak için istediği kültür merkezini açmaması tepki çekti.

Facebook da PaylaşBayındır Belediyesi’nin Ehl-i Beyt Derneği’nin Kerbela anma töreni yapmak için istediği kültür merkezini açmaması tepki çekti. Dernek Başkanı Çelikel, “Bize düşmanlık beslediler” dedi.


İzmir'in Bayındır ilçesindeki Ehl-i Beyt Derneği, 7 Ekim'de Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde Kerbela ve tüm şehitleri anma töreni düzenlemek için CHP'li Bayındır Belediyesi'ne başvuruda bulundu. Ancak belediyeden gelen yanıtta, kültür merkezinin sadece resmi kurum ve kuruluşların etkinliklerinde kullanıldığı belirtilerek talep reddedildi. Dernek bu cevap üzerine Bayındır'daki bir çay bahçesi ile anlaştı. Bastırılan afişlere ve davetiyelere törenin düzenleneceği yer olarak çay bahçesi yazıldı. İddiaya göre, belediyeden kiraladığı alanı işleten çay bahçesinin sahibi, belediye yetkililerinden gelen baskı nedeniyle anma töreninin mekanından yaptıramayacağını söyleyerek iptal etti.

"DAHA ÖNCE YAPMIŞTIK"


Bunun üzerine Ehl-i Beyt Derneği Başkanı Yağmur Çelikel Bayındır Kaymakamlığı'nda başvurarak anma törenini Cumhuriyet Meydanı'nda yapmak istediğini belirterek başvuruda bulundu. Kaymakamlık derneğe izin verince anma törenleri 7 Ekim'de havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen meydanda yapılmak zorunda kaldı. Konu ile ilgili Egeli Sabah'a konuşan Ehl-i Beyt Derneği Başkanı Yağmur Çelikel, "Daha önce kültür merkezinde resmi olmayan kurum ve kuruluşlar etkinlik düzenleyebiliyordu. Hatta biz de geçtiğimiz yıllarda kültür merkezinde anma töreni yapmıştık. Nedense bu sene bize burayı vermek istemediler. Bizim başvurumuzdan sonra kültür merkezinde resmi olmayan törenlerin yapılmaması yönünde bir meclis kararı çıkardılar. Belediye Başkanının derneğimize ve alevi kardeşlerimize olan düşmanlığı neden kaynaklandığına yönelik hiçbir fikrim yok. Belediye kültür merkezini vermeyince bir çay bahçesi ile anlaştık. Ancak bu çay bahçesinin sahibine de baskı yaparak etkinliğin burada yapılmasını engellediler. Belediyeden gelen cevapta törenlerin kültür merkezi yerine düğün salonunda yapılabileceği belirtilmiş. Bize kültür merkezini vermeyerek düğün salonuna yönlendirmeleri resmen hakaret" diye konuştu.

 

CEYHAN TORLAK / Sabah

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler