19 Ocak 2020 Pazar Saat:
19:33
04-05-2018
  

Çirkin Saldırı + FOTO

Bursa Kestel'deki Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevine sprey boyalarla nefret söylemleri yazıldı...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Dün gece Bursa Kestel'de bulunan Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi'ne sabaha karşı sprey boya ile nefret söylemleri içeren yazılar yazıldı. Binanın giriş merdivenlerine yazı yazan kişi güvenlik kamerasına doğru el işareti yaparak olay yerinden ayrıldığı görüldü.

 

Çevredeki esnaf ise sabah iş yerlerindeki duvarlarda nefret söylemleri içeren yazılarla karşılaştı. Çevre sakinleri ve cemevi yönetimi durumu emniyete bildirdi. Konuyla ilgili araştırma başlatıldı.

 

Sabah saatlerinde Cemevine gelen dernek yöneticileri, duvarlara yazılan nefret söylemlerini ve dernek başkanını hedefe alan yazıları görünce olayı polise bildirdi. Kamera kayıtlarında saldırganın yüzünü gizleyerek etrafa önceden hazırladığı HDP imzalı "3 Mayıs Türkçülük Günü" bildirileri dağıttığı görüldü.

 

Dernek yönetimi Cemevi önünde bir basın açıklaması yaparak saldırı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Saldırının tasarlanarak düzenlenen planlı bir saldırı olduğunu belirten yönetim, "Bu saldırıyı kınıyor ve telin ediyoruz" açıklaması yaptı.

 

Bu saldırınnın maksatlı bir saldırı olduğunu belirten Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Deneği Şube Başkanı Türkan Çiftçi: “Şahsıma ve temsil ettiğim kuruma yapılan bu saldırıyı kınıyorum ve lanetliyorum. Kapısında 'Doğruluk dost kapısıdır' yazan bir yere yapılan bu nefret söylemi oldukça kaygı vericidir. Giderek artan toplumsal ayrışmalar dost kapılarına nefret kusmaya kadar varmıştır." dedi.

 

Görüntülerden saldırının aniden verilmiş bir karar olmadığının anlaşıldığını belirten Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü: "Tasarlanarak düşünülerek planlı bir davranıştır. Toplumsal olarak farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek yerine ötekileştirme düşüncesi hepimiz için üzüntü vericidir. Kapılara yazılar yazma, işaretler koyma bunları biz çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz ve unutmaya da niyetimiz yok. Bu ülkenin tarihinde Maraş, Çorum ve Sivas katliamları halen belleğimizde tazeliğini korumaktadır. Bu saldırı bir arada yaşama irademize saldırıdır. Biz inatla bir arada Türkü, Kürdü, Alevisi ve Sünnisiye kardeşlik içerisinde yaşayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz. Bu olayın faili ve arkasında yer alan gerici odakları hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu, cezalandırılacağı güne kadar olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Giderek artan nefret ve öfke söylemlerinin yerini toplumsal birliğin ve beraberliğin, dayanışmanın alması en büyük temennilerimizdendir.”

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler