19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
20:19
04-03-2015
  

Çocuk İle İlgili Yeni Fetvalar

Ayetullah Seyit Ali Hamanei'nin Fetvaları

Facebook da Paylaş

Akika Kurbanı


Soru: Çocuk için kesilen akika kurbanında, acaba onun eti nasıl dağıtılmalıdır ve onun kendisi yerine parasını ihtiyacı olan birisine vermek yeterli midir? En çok ihtiyacı olanı nasıl belirleyebiliriz?


Cevap: Kurbanın parasını fakire vermek akika kurbanının yerine geçmez. Ayrıca akika kurbanının etini ihtiyacı olana vermek şart değildir ve ihtiyacı olan ve olmayanlara verilebilir. Elbette ihtiyacı olanlarada verilmesi daha iyidir.Akika


Soru: Sadece belli bir hayvanla mı akika kurbanı kesilebilir? (örneğin sadece koyunla mı kesilir)


Cevap: İnek ve devede akika kurbanı olarak kesilebilir, ama onun en azı koyundur.


Çocuğun ihramı


Soru: Eğer temyiz haddinde olan çocuk anne ve babasının ihrama girdiği anda onların yanındaysa ve anne ve babası onu ihrama sokma niyetinde değillerse, ama çocuk ihram giymediği halde niyet edip lebbeyk zikrini söylerse ihrama giymiş sayılır mı?


Cevap: Eğer ihramın özelliklerini bilerek ihram niyetiyle sahih bir şekilde lebbeyk demişse onun ihramı sahihdir.Şer’i velinin sefih üzerindeki yetkisinin sınırı


Soru: Nikahın mali bir mesele olmadığı ve velinin sefih üzerindeki velayetinin sadece mali meselelerde olduğu göz önünde bulundurularak acaba sefih olan birisinin nikaha razı olmasının bir tesiri var mıdır? Başka bir deyişle bu konunda velayet sadece veliye mi aittir yoksa veliyle sefih arasında müşterek midir?


Cevap: Şer’i velinin velayeti sadece mali meselelere özel değildir. Eğer sefih olan şahıs buluğ sonrasıda sefih olarak kalmışsa buluğ öncesi velayet şu andada baba için geçerlidir. Dolayısıyla mali olan veya olmayan bütün meselelerde bu şahsın velayeti babanın elindedir. Eğer sefih buluğa erince sefih olamaktan çıkarsa babasının velayetinden çıkar ve babasının ona velayet hakkı ortadan kalkar. Ancak şer’i hakim onu bu hakkından men ederse hakimin men ettiği miktarda bababanın velayeti devam eder.

Okulada çocuklara haram yemek verildiğinde anne ve babanın görevi


Soru: Ben japonyada yaşıyorum ve altı yaşında bir kızım var. Bu kızım japonlara ait bir okula gidiyor. Bu okulda çocuklar yemek veriyorlar ve bazen bu yemeklerin içinde domuz eti oluyor. Benim çocuğun yemeğinin ayrı verilmesi hem zordur, hemde çocuğun psikolojisinde olumsuz tesir bırakabilir ve diğer taraftan henüz bu çocuk buluğa ermemiştir. Bu durumda bizim vazifemiz nedir?

Acaba sıkıntılıda olsa mutlaka onun yemeğini ayırmamız mı gerekir?

Yoksa yemeğin içinde domuz eti dahi olsa sınıf arkadaşlarıyla birlikte yemek yiyebilir mi?


Bazı tam ilmihallerde, çocuğa zararı olmadığı takdirde ona necis bir şeyler yedirmenin sakıncasız olduğunu okudum, acaba benim sorumdaki durum da aynı mıdır?


Cevap: Çocuğa domuz eti ve necis bir şey yedirmek haramdır. Ama soruda siz kendiniz böyle bir şey yapmadığınız için çocuğu bu işten men etmekle görevli değilsiniz.

 

Ehlader Kültür Araştırma


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler