26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:38
13-09-2018
  

Çocuklarımıza Ehl-i Beyt Sevgisini Nasıl Öğretiriz

Birisinin, kendi aile fertlerini tanıdığı gibi biz de kendi dostlarımızı çok iyi tanırız...

Facebook da Paylaş 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Çocuğun ana rahmine düşme anı, hamilelik günleri ve ebeveynin ruh halleri çocuğun üzerinde çok etkili olabilir. Bu konuda annenin yediği şeylere dikkat etmesi, imamlar adına açılmış ihsan sofralarından teberrük olarak yemesi, dini toplantılara katılması, işittiği seslere dikkat etmesi, bebeğine süt verdiğinde Kuran ve mersiye dinlemesi vb. konular tavsiye edilmiştir. Bunun dışında çocuğunuzun Ehlibeyt ile sevgisi kurması için:
 

- Fırat suyu ve Kerbela toprağı ile bağ kurmasını sağlayın.
 

- Çocuklarınıza, Ehlibeyt ile irtibat kurmanın insanı Allah sevgisine götüreceğini, dolayısıyla Allah’ın sevgilisi olabilmenin şartının, Ehlibeyti sevmek olduğunu açıklayın.


- Ehlibeytin kendi dostlarına gösterdiği lütuftan söz edin.
 

İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

 

"Birisinin, kendi aile fertlerini tanıdığı gibi biz de kendi dostlarımızı çok iyi tanırız."


* Ali dostları, insanların susuzluktan kıvrandığı kıyamet gününde suya kanarlar, kurtuluşa ve muratlarına ererler.


- Ehlibeytini sevmenin faziletlerini anlatın.


İnsanın değeri gönül evinde taşıdığı aşka bağlıdır. İnsanın sevdiği ve âşık olduğu şey ne kadar kıymetli ve değerli olursa, insanın kendisi de o ölçüde değer kazanır.


- Ehlibeytin muhabbetine duyulan ihtiyaç ve faydaları anlatın.


İnsan, genellikle işindeki düğümü çözeceğine ve kendisine bir yarar sağlayacağına inandığı yere gider. Ehlibeyt imamlarının sevgisi insanın en sıkıntılı anlarında ve yardıma ihtiyaç duyduğumuz en kritik noktalarda yardıma koşacak kodlardan biridir.


Peygamberimizden (saa) şöyle nakledilmiştir:

 

"Benim ve Ehlibeytimin sevgisi, ıstırap ve korkunun son derece büyük olduğu yedi yerde fayda sağlar: Ölüm anında, kabirde, kabirden kalkıldığı sırada, amel defterinin verildiği anda, hesap anında, mizanın başında ve sıratta."


- Çocuklarınızın yaptıklarını takdir ve teşvik ederek onlara Ehlibeyti örnek gösterin. Peygamberimiz, namazında Yüce Allah’a çok ulvi ve yüce manalı sözcüklerle yalvaran bir bedeviyi gördü. Duası bitince onun yanına yaklaştı ve kendisine bir parça altını hediye etti ve şöyle buyurdu:

 

"Bunu sana vermemin sebebi, senin Yüce Allah’ın dergâhında O’na çok güzel ifadelerle yalvarışta bulunmandır."


- Ehlibeyt İmamlarının doğum ve şehadet günlerinde meclisler düzenleyin veya bu tür toplantılara ailenizle iştirak edin.


Aşura, Gadir-i Hum ve Hz. Mehdi’nin (a.s) doğum günü başta olmak üzere İslam dininde önem verilen günlerde düzenlenen programlara katılmanın büyük fazileti ve etkileri vardır. Aynı şekilde insanın hayatındaki güzel günleri Ehlibeytin hayatı ile ilintilendirmek, sünnet ve evlenme gibi ömür boyu unutulmayacak mutlu günleri Ehlibeyt imamlarının doğum gününe tevafuk ettirmenin tesiri oldukça fazladır.


İnsanın kemale olan fıtri isteği, özellikle gençlik yıllarında onu, üstün meziyetteki insanlara doğru cezp etmektedir. İşte bu noktada onun idealist duygusundan faydalanarak, Ehlibeyt vasıtası ile bu boşluğunu doldurmak gerekir.


Ehlibeyt imamları Yüce Allah’ın kemal ve cemalinin tecellileridir. Onların göstermiş olduğu kahramanlıklar, faziletler, mucize ve kerametler, Allah katındaki şefaatleri ve onlara tevessül edenlerin hacetlerine ulaşmaları gibi konuların anlatılması, gençlerin onlara yönelmesi hususunda etkili olacaktır.


Kuran-ı Kerim, bu terbiye yöntemine şu ayette işaret etmekte ve Hz. Peygamberi (saa) bizlere örnek olarak sunmaktadır:
 

"And olsun ki Allah'ın Resulünde, sizin için uyulacak en güzel bir örnek var, o, size en güzel bir numune ve Allah'tan mükâfat umana ve Allah'ı çok çok anana da en güzel bir örnektir."


- Muhabbeti sağlayacak programların yanı sıra, nefrete yol açacak işlerden de kaçınmak gerekir. Mesela, Hz. Hüseyin (a.s) adına düzenlenen anma toplantılarının çok yorucu ve usandırıcı olması veya Ehlibeyt adına düzenlenen programlarda çocuklara kötü davranılması gibi muhabbet bağını koparacak yanlış uygulamalardan kaçının.


İnsan kendi başına bırakılınca serkeşliğe sürüklenecek bir yapıya sahiptir. Bu nedenle özellikle çocukları cezp edip manevi atmosfere yöneltecek programlar düzenleyin. Mesela kutsal mekânlara ziyaret kafilesi düzenlemek arzu edilen manevi atmosferin yaratılmasına vesile olabilir.  


- Din ve Ehlibeyt temalı şiir, makale ve kompozisyon yarışmaları düzenleyin.


Hz. Hüseyin'in (a.s) için düzenlenen matem programlarında insanlara su, şerbet, yemek vb. şeyler dağıtmak için mümkün mertebe çocukları ve gençleri görevlendirin.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler