30 Eylül 2020 Çarşamba Saat:
08:24
06-10-2015
  

Çorum'da Gadir-i Hum Kutlaması

Çorum Ehli Beyt Vakfı, Gadir-i Hum Velayet Bayramı Konferansı Düzenledi...

Facebook da Paylaş


 

Çorum Belediyesi Turgut Özal Konferans Salonunda düzenlenen Gadir-i Hum Velayet Bayramı Konferansı Çorumlu Aleviler yoğun ilgi gösterdi.

Sunumunu Avukat Hakan Ünal'ın yaptığı Konferans, İmam Ali Mescidi Hocası Tekin Polat'ın  Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Menakıb-ı Ali b. Ebu Talib isimli sinevizyon gösterisi ve Kayseri Ehlibeyt Derneği gençlik korosunun seslendirdiği medhiyenin ardından kürsüye gelen Ehlibeyt Camii hocası Özgür Arapoğlu, Nübüvvet ve Velayet arasındaki bağın önemi ve tarihine değindi, Gadir-i Hum olayı hakkında istatistiki bilgiler de veren Özgür hoca konuşmasının sonunda Gadir-i Hum Velayet Bayramının tüm İslam alemine barış kardeşlik sevgi ve dostluk getirmesi temennisinde bulundu.

Programın ilerleyen bölümlerinde Cesur Kara'nın seslendirdiği Varlık Gülü isimli medhiyenin ardından kürsüye gelen Furkan Tunçel, İmamet ve Velayet isimli şiiri okudu.

Son bölümde günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilen Araştırmacı-yazar ilahiyatçı Musa Aydın hoca Gadir-i Humu tanımak ve Hz. Ali'yle (a.s) her yıl biat tazelemenin önemini vurgulayarak, İmam Ali dostu Alevilerin yaşamlarını İmam Ali'nin (a.s) yaşam tarzına göre uyarlamalarının gerekliliğine değinerek, Hz. Ali (a.s) buyruğu Nehcul Belağa kitabının her Ehlibeyt dostunun baş ucu kitabı olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasının sonunda Gadir-i Hum ayetleri hakkında aydınlatıcı açıklamalarda bulunan Musa Aydın hoca okuduğu İmam Ali (a.s) medhiyesiyle salonda bulunanları coşturdu.

Dualar  ve temennilerle son bulan Gadir-i Hum Velayet Bayramı konferansına katılan Alevi canlara İmam Ali sofrası ikramı verildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler