04 Ağustos 2020 Salı Saat:
01:58
30-07-2012
  

Cumhuriyetçi Adaydan İlginç Benzetme

Arap Baharını "kargaşa tufanı"na benzeten Romney, Obama'yı da eleştirdi.

Facebook da Paylaş

 

 


ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin adayı olması beklenen Mitt Romney, ''Arap Baharı''nı, ''kargaşa tufanı'' olarak nitelendirdi.
 
İsrail ziyareti öncesinde sağ eğilimli ''İsrail Hayom'' gazetesine mülakat veren Romney, Mısır, Fas ve Tunus'ta İslami eğilimli güçlerin iktidara gelmesinden hayal kırıklığı duyduğunu belirterek, ''Biz Mısır yönetiminde İslami eğilimli bir lider görmekten son derece endişeliyiz'' ifadesini kullandı.
 
''Arap Baharı'' deyimini kullanmaktan kaçınan Romney, ''Ortadoğu'daki son protesto dalgası endişe ve korkuyu körüklemesi itibariyle olumlu bir gelişmeye işaret etmiyor'' dedi.
 
Yaşanan gelişmelerin ardından Ortadoğu'da tehlikenin arttığını dile getiren Romney, ''Umudumuz, bu ülkelerin daha modern bir dünya görüşüne yönelmeleri ve komşuları ile dünyanın diğer ülkelerine tehdit oluşturmamalarıdır'' diye konuştu.
 
''Bush Olsa Bunlar Olmazdı''
 
Cumhuriyetçi başkan adayı, ''ABD eski Başkanı George W. Bush'un 'özgürlük gündemi', halefi Başkan Barack Obama tarafından takip edilmiş olsaydı bölgedeki gelişmeler hiç yaşanmamış olabilirdi'' diye konuştu.
Romney, şöyle konuştu:
 
''Başkan Bush, Hüsnü Mübarek'i daha demokratik bir çizgiye yönelmesi için uyardı. Ancak Obama, özgürlük gündemini terk etti ve şimdi bu ülkelerin, kendi tarihlerini değiştirebilecek reformlara girişmemesi nedeniyle Ortadoğu'da kargaşa tufanıyla karşı karşıyayız.''
 
ABD ile İsrail'in ulusal çıkarlarda değil siyasi değerlerde bir araya geldiğinin altını çizen Romney, ''Dost ve müttefikimiz olması bakımından İsrail ile işbirliği içinde olacağım'' dedi.
 
''Özgür Suriye Ordusu Silahlandırılmalı''
 
Suriye krizinde, ABD'nin politikasına ilişkin görüşlerini de açıklayan Romney, ''En kısa sürede Esed rejimini yıkmak ve rejim yıkıldıktan sonra Suriye'de kalmalarını garanti altına almak için Alevi azınlıkla diyalog masasına oturmak ABD yönetiminin görevidir'' ifadesini kullandı.
 
Romney, ''Beşşar Esed'in gerçekleştirdiği vahşet karşısında ABD'nin, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın yardımı ve tüm dost ülkelerle ilişkilerin kullanılması suretiyle Özgür Suriye Ordusu'nu silahlandırması gerekir'' dedi.
ABD'nin, sonuçları önceden kestirilemeyeceği için Suriye'ye askeri müdahalede bulunmasının muhtemel görünmediğini belirten Romney, ''Esed, yönetimden uzaklaştırılacak ancak ben de Ortadoğu ve İsrail'i tehdit eden bu belirsizlik halinin ardında neleri bırakacağını bilmiyorum'' ifadesini kullandı.
 
trthaber.com

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler