07 Temmuz 2020 Salı Saat:
18:35
07-01-2016
  

Din, Siyasete Müdahil Olmayacak Ama!

Böyle bir teslimiyet, dinin maslahatına ve Allah'ın hedefleri ile çelişmektedir...

Facebook da Paylaş
 
Seyit Cevad el-Vedai, Şeyh Ahmed İsa Kasım, Seyit Abdullah el-Garibi, Şeyh Abdulhüseyin el-Satri ve Şeyh Muhammed Salih el-Rebi'i gibi Bahreyn'in önde gelen âlimleri, Bahreyn Adalet Bakanlığı'nın kabul ettiği ve dini kurumların faaliyetlerine ve mülkiyetlerine kısıtlamalar getiren yeni anayasa hakkında bir bildiri yayınladı.
 
Bildiride şu ifadelere yer verildi;
 
"Hiç şüphesiz Allah, koymuş olduğu kanunlardan herhangi birisinin beşeri kanunların nüfuzu ve kontrolü altına girmesine veya ikinci plana atılmasına asla razı olmaz. Bu nedenle beşeri kanunların ve insan hakları kuruluşlarının, İlahi hükümler üzerinde sulta sahibi olmaya hakkı yoktur.
 
Kendilerinin yasama gücü sahibi olduğunu söyleyen her otorite, kabul edecekleri yasaların ilahi hükümlere uygun olduğundan emin olmalı veya bu doğrultuda adım atmalıdır. Aksi bir durum dinde ve Allah'ın emirlerinde tahriflere yol açar. 
 
Müslümanlar ve din âlimleri, ilahi kanunların icrasını beşeri kanunların etkisi altında kalan kurumlarını iradesine teslim etmez. Çünkü böyle bir teslimiyet, hem dinin maslahatlarıyla hem de Allah'ın hedefleri ile çelişmektedir.
 
Bugünün politikacıları dinin siyasete müdahale etmesine nasıl karşı çıkabilir? Din-siyaset ilişkisini yasaklayıp haram olarak nitelendirebilir? Allah'ın hâkimiyetini siyaset alanında kısıtlayabilir? Şaşırtıcı olan ise; Müslümanların siyasi otoriteye bu hakkı tanımasını bekliyor olmalarıdır. Yani; din, siyasete müdahil olmayacak ama siyaset dini ve ilahi yasalara istediği gibi müdahale edecek!"
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler