16 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
07:59
04-06-2016
  

Dış Basında Ayetullah Hamanei'nin Konuşması

Ayetullah Hamanei’nin, İmam Humeyni’nin vefat yıl dönümü sebebi ile yaptığı konuşma yabancı basında geniş yankı buldu.

Facebook da Paylaş

Ayetullah Hamanei, İran İslam Cumhuriyeti kurucusu İmam Humeyni’nin 27. vefat yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen merasime katılarak bir konuşma yaptı.

Ayetullah Hamanei: “Her kim veya hangi hareket Amerika’ya güvenirse büyük bir hata yapmıştır ve tokat yiyecektir. Elbette küçük ve basit düşmanlarımız da vardır. Düşmanlıkların ana kaynağı ise Amerika ve İngiltere’dir.”

İngiltere merkezli, Reuters; İmam Hamanei’nin konuşmasının yayımlandığı sırada, bu önemli konuşmanın yansımalarına değinerek şunları yazdı: “İmam Hamanei; ‘Amerika ve İngiltere İran’ın habis düşmanları olarak kalacaklardır’ dedi”.

Lübnan merkezli, El-Menar Haber Ajansı da İmam Hamanei’nin konuşmasını yayımlayarak, kendi web sitesinde İmam’dan naklen şunları yazdı:

“Düşmanlar İran’a baskıyı artırmaktadırlar. Çünkü onlar İmam Humeyni ‘den İran halkına miras kalmış olan inkılapçı ruhtan korkmaktadırlar.”

Lübnan haber analiz merkezi El-Ahd: Ayetullah Hamanei: “Amerikalılar anlaşmaya sadık değillerdir ve Yemen’e yapılan tecavüzü savunmaktadırlar. Biz hakim düzen karşısında eli bağlı durmayacağız.”

El-Meyadin haber ajansı ise, Ayetullah Hamanei'ye dayandırdığı haberde şu ifadelere yer verdi:

“Amerika, İngiltere ve Siyonist Rejim İran’ın asıl düşmanlarıdır. İran Suriye’de IŞİD aleyhine kurulan koalisyonun bir parçası olmayı asla kabul etmeyecektir.”

Irak merkezli El-Sumeriye haber ajansı da Ayetullah Hamanei’nin şu ifadelerine yer verdi:

“Habis Amerika ve İngiltere İran’ın iki zorlu düşmanıdır. Tahran, bölgesel meselelerde iki zorlu düşmanıyla yani Amerika ve İngiltere ile işbirliği yapma niyetinde değildir.”

El-Kudsul-Arabi gazetesi de kendi internet sitesinde İmam Hamenei’nin İmam Humeyni’nin 27. vefat yıl dönümünde yaptığı konuşmanın önemli bölümlerine yer verdi. Gazete şöyle yazdı:

“Tahran bölgesel meselelerde hiçbir zaman iki zorlu düşmanı olan habis Amerika ve İngiltere ile işbirliği yapma niyetinde değildir. Çünkü Amerika’nın bölgedeki hedefi İran’la 180 derece farklıdır.”

Çin resmi haber sitesi Xinhua da birkaç farklı haberle Ayetullah Hamanei’nin konuşmasının yansımalarına değinerek şunları yazdı:

“İran’ın değerli lideri diyor ki; ‘Amerika’ya kesinlikle güvenilmemesi gerekir.’

Azerbaycan haber ajansı Trend de İslam İnkılabı Rehberinin konuşmalarına yer vererek şunları yazdı: “İran’ın değerli lideri halktan İnkılap temellerine sadık kalmalarını istedi.”

Irak Merkezi haber ajansı, Ayetullah Hamanei'den naklederek şunları yazdı:

“Her kim ya da hangi hareket Amerika’ya güvenirse büyük bir hata yapmış olur ve tokat yiyecektir.

Amerika İslam İnkılabının zafere ulaşmasından bugüne kadar İran’a olan düşmanlığını devam ettirmektedir ve İngiltere ile büyük şeytan Amerika’ya güvenmek büyük bir hatadır.”

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler