19 Mayıs 2019 Pazar Saat:
17:45
08-05-2019
  

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Oruçlu iken Diş Fırçalama Konusunda Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'nin Görüşü

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlibeyt Araştırma Bölümü

 

Mübarek Ramazan Ayı ile tekrar gündeme gelen 'Oruçluyken Diş Fırçalama' konusuna dair Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'ye yöneltilen bir soru şu şekilde cevap buldu:

 

Acaba oruçluyken diş macunuyla dişleri fırçalamak orucu bozar mı?

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei:

 

"Oruçluyken diş macunuyla dişleri fırçalamanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ama diş macunuyla karışmış ağız suyunun boğaza kaçmamasına muhakkak dikkat edilmelidir. Aksi hale bu orucu bozacaktır."

 

Peki, diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığının korunması konusunda faydaları nelerdir?

 

Bu konuda ise işin uzmanları olan diş hekimleri şunları tavsiye etmektedir:

 

Diş fırçalamanın ağız ve diş sağlığının korunması için, günde iki defa yapılması gerekmektedir.

 

Vücudumuzun hastalıklara maruz kalmasının en önemli sebeplerinden birisi olan ağzımız, ne kadar doğru temizlenir ve bakılırsa,  bizlerin sağlıklı olmasına daha fazla katkıda bulunacaktır. Yumuşak bir diş fırçası yardımıyla gerçekleştirilen bu işlem, doğru yapıldığı taktirde bakterilerin dişler üzerinden ve ağızdan atılmasını sağlayarak, hastalıklardan korunmamızı sağlayacaktır.

 

45 derecelik açıyla tutulacak olan diş fırçası, dişin enine doğru ileri ve geri hareketlerle fırçalanmalıdır. Daha sonra diş etinden alt kısma doğru yapılacak hareketle işlem tamamlanmalıdır.

 

Dişlerin içine ise fırça dik olarak sokulup fırçalanır. Bu işlem sırasında arka dişler, dişlerin arkası ve dilde temizlenmelidir. İnsanlar genellikle ön dişlerini temizledikleri için çürükler ve diş taşları arka dişlerde oluşmaktadır. Kullanılmakta olan diş fırçaları yumuşak olmalı ve 3-4 ayda değiştirilmelidir. Sert kıllı olan fırçalar diş etlerinde çekilmeye ve dişlerde yıpranmaya yol açarak, çürümeyi hızlandırır.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler