20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:14
21-01-2019
  

Dişleri Fırçalamak Bir Emir mi?

Şüphe yok ki Allah tövbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Dişleri Fırçalamak

 

Resulullah (s.a.a.) şöyle buyurmuştur: Fırçalanmış dişlerle kılınan namaz, fırçalanmamış dişlerle kılınan yetmiş beş namazdan daha üstündür.

 

İmam Cafer-i Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: Gece vaktinde ibadet için kalktığında dişlerini fırçala zira bir melek gelip ağzını senin ağzına yaklaştıracaktır ve senin ağzından çıkan bütün sözcükleri gökyüzüne yükseltecektir, dolayısıyla ağzından çıkan sözler güzel kokulu olmalıdır.

 

Misbâhu’ş-Şerîa kitabında İmam Cafer-i Sadık’ın (a.s) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuşlardır: Dişleri fırçalamak ağzı temizler ve Yüce Allah’ın rızasına vesile olur.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) dişleri fırçalamayı, önemli sünnetlerinden (sünnet-i müekkede) biri olarak insanlara tanıtmıştır. Dişleri fırçalamak aklendenler için insanın iç ve dış sağlığına dair birçok yarar taşımaktadır.

 

Yediklerinden dişlerinde arta kalan kirlilikleri fırçayla temizlediğin gibi kalbine konan kirlilikleri de Allah’a yalvarış, huşu, teheccüd ve seher vakitlerinde istiğfar ve ibadetle temizlemeye çalış. Bu şekilde günahları yüklenmekten ve Allah’a muhalefetten sadece Allah rızası için bâtın ve zahirini temizle.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) fırçayı basiretli insanlar için bir örnek olarak kullanmıştır. Misvak, zarif, yumuşak, tatlı ve kutsal bir ağacın dalıdır. Dişler ise yiyeceklerin kolaylıkla yiyebilmesi için Allah tarafından ağız bölgesine yerleştirilen bir araçtır. Yüce Allah dişlerimizi yemeği öğütüp mideye kolaylık sağlasın diye sert ve şeffaf bir şekilde yaratmıştır. Dişlerimiz yiyeceklerle temas ettiğinde kirleniyor ve hastalıklara zemin hazırlıyor. İnsan, misvak olarak bildiğimiz bu yumuşak bitkiyi dişlerine sürdüğünde üzerindeki kirlilikleri giderip eski güzel ve temiz haline döndürüyor. Yüce Allah insanın kalbini de aynı şekilde (dişler gibi) saf ve temiz bir varlık olarak yaratmıştır. Düşünmek, anımsamak ve kendisini yüceltmeği de onun yiyeceği kılmıştır. İnsan gaflete düşüp kalbini kirlettiğinde ise eski haline dönebilmek için tövbe ve pişmanlık suyuyla kalbini temizlemelidir.

 

Yüce Allah şöyle buyurmuştur:

 

Şüphe yok ki Allah tövbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.[1]

 

Hz. Peygamber (s.a.a) dişlerimizi fırçalamayı bizden isteyerek aslında kalbimizi kirliliklerden arındırmayı da bizden istemiştir. Bu örnekte olduğu gibi dinin diğer komutlarında da ibret kapısını kalbine açan insanlara yüce Allah hikmet kapılarını açacaktır ve kendi fazlıyla onlara lütufta bulunacaktır.

 

“Allah, muhsinlerin (güzel düşünüp güzel davrananların) ödülünü zayi etmez”.[2]

 

 


[1]     Bakara/222.

[2]     Tevbe/120.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler