29 Eylül 2020 Salı Saat:
03:30
31-07-2014
  

Dostumun (Gazze) Düşmanı (İsrail) Düşmanımdır

Katliamların ortak hedefi Hamas'ın yok edilmesi...

Facebook da Paylaş 

Debkafile sitesi Gazze katliamının başladığı 7 Temmuz'dan bu yana İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan'ın diyalog halinde olduğunu ileri sürdü. İddiaya göre Kral Abdullah ve Abdulfettah El Sisi, İsrail Cumhurbaşkanı Netanyahu'ya kara harekatı konusunda tavsiyelerde bulunmuş. Suudi finansörlüğündeki katliamların hedefi ise Gazze ve Batı Şeria'nın Hamas'tan arındırılması.

Sitenin haberinde, "Gazze konusunda üç ülke koalisyon içinde. Bölgedeki üç ülke arasındaki görüşmeler ise çarpıcı isimler üzerinden yürütülüyor" denildi.


İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılardan sonra İsrail'e ait bir uçağın Mısır'ın başkenti Kahire'deki askeri havaalanında olduğu belirtilen site, 'Uçak 'hassas bilgiler' diye nitelenen istihbaratı aldıktan sonra Kudüs'e dönecek' ifadesi kullanıldı. Haberde ayrıca İsrail, Suudi Arabistan ve Mısır arasındaki istihbarat akışındaki kilit ismin de Suudi Arabistan eski istihbarat şefi Bandar bin Sultan olduğu kaydedildi.

Haberde en dikkat çeken nokta ise Mısır'da darbe ile iktidara gelen General Abdulfettah El Sisi ile Suudi Arabistan Kral'ı Abdullah'ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya 17 Temmuz'da başlattığı kara harekatının nasıl ve ne şekilde yapılması gerektiği konusunda özel tavsiyelerde bulunduğunun iddiası.

Gazze'ye düzenlenen ve çoğunluğu bebek, çocuk ve kadın olan 1300'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü vahşi saldırıların 'ortak bir çalışma' olduğu öne sürülen haberde, "Liderler arasındaki bu haberleşmenin güvenli telefon hatları üzerinden yapıldığı ve 'günlük diyalog' olarak ifade edilen istihbaratın, Kral Abdullah'ın özel danışmanı Bandar bin Sultan üzerinden sürdürüldüğü" kaydedildi.

Bandar'ın Mossad şefi Tamir Pardo ile doğrudan iletişimde olduğu iddia edilen haberde, "İsrail-Suudi Arabistan temasları Bandar üzerinden, İsrail-Mısır temasları ise İsrail'in yurtiçi gizli servisi Şin Bet Şefi Yoram Cohen vasıtasıyla devam ediyor" satırları dikkat çekti.

İşte Kahire ve Riyad'ın 3 temel şartı

İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan'ın Gazze'ye yönelik katliamındaki kirli işbirliğinin dayandığı esaslar 'debkafile' internet sitesi tarafından şu şekilde dile getirildi:

1- Suudi Arabistan'ın finansörlüğünde devam edecek olan savaş ne kadar uzun sürerse sürsün, Hamas direniş hareketi çökertilip İsrail'in güçlenmesine katkı sağlanacak.

2- Filistin'de, Mısır ve Suudi Arabistan gözetiminde yeni bir hükümet kurulacak ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere Körfez ülkeleri tarafından savaşta ağır kayıplar veren Filistin'in yeniden yapılanmasına İsrail göz yumacak.

3- Suudi Arabistan ve Mısır'ın uluslararası toplumda İsrail'e yapılan baskıyı önleyerek onun yanında yer alması karşılığında, İsrail yönetimi de Hamas'ın yer almadığı Batı Şeria ve Gazze arasında bir ulusal uzlaşı hükümeti kurmasını kabul edecek.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler