08 Mart 2021 Pazartesi Saat:
04:56
18-02-2014
  

Dünyanın En Büyük 10 Camisi

Mekke'de yer alan Mescid-i Haram dünyanın en kutsal ve en büyük mescididir...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

İstiklal Camisi - Endonezya

 

Endonezya dünyada en çok müslüman bulunan ülkelerinden biridir. 1978'de Başkan Suharto tarafından cami temeli atıldı. İstiklal Arapça'da özgürlük demektir ve cami ismini koloni olmaktan kurtulup özgürlüklerine kavuştukları dönemde adlandırılmıştır. Bu özgürlüğü kutlama ve hatırlama niteliği taşır caminin ismi.

 

 

Ana dua salonu dörtgendir ve ortasında 12 kolon bulunur. 5 katmandan oluşan balkonlar, ortadaki ana dua salonu seviyesindedir ve kemerlerle desteklenmektedir.Daha büyük bir dua salonuna açılan bir kapı daha vardır. Kapının iki tarafından kemerler sarkar ve bunlar bahçenin etrafını saracak şekildedir, ana şekli oluşturan şey bu kemerlerdir. Köşedeki çelik minare sivri bir tepe gibidir.

 Badshai Camisi
 

Aurangazeb son Moğol hükümdarıdır. isminin unutulmasını istemediği için bu mimari harikasının yapımında büyük katkısı vardır. Babası Shah Jahan, Taç Mahal'i inşa eden kişidir. Taç Mahal cami değildir, bir mozoledir. Babasının Delhi'de yaptırdığı Jama mescidinden sonra, Aurangazeb daha büyük ve ihtişamlı olanını Lahore kentine yaptırmıştır. Badshahi Cami'si, İngilizcede Kral Camisi demektir ve bu anlamı caminin tarihini tam anlamıyla kapsar. çç büyük kubbesi ve sekizgen mermer kubbecikler haricinde, dış cephesi kırmızı kumtaşından yapılmıştır.

 

 

Yapı dünyadaki en büyük bahçeye sahip cami ünvanıyla tanınıyor ve bahçeye iki katlı büyük bir kapıdan giriliyor. Ana dua salonuna İslami temalarla bezenmiş ihtişamlı bir kapıdan giriliyor.

 Sultan Ahmet Camisi - Türkiye
 

Birçok imparatorluğa başkentlik yapması bakımından büyüleyici bir şehirdir İstanbul. Cami Osmanlı Döneminde Sultan Ahmet hükümdarlığında inşa edilmiştir. Sultan özellikle İstanbul'un merkezi olarak bilinen tarihi hipodrom üzerine yapılmasını istemiştir.

 Cami, 6 minaresiyle dünyanın en çok minaresine sahip camiilerden biridir. Ana kubbenin yanında , daha küçük kubbeler sıralanmaktadır ve caminin bahçesi neredeyse yapının kendisi kadar büyüktür. Zaman zaman minarelerin tepeleri mavimsi bir görünüm alsa da , cami ismini kaplı olduğu mavi çini süslemelerinden almıştır.Dünya genelindeki birçok cami gibi, içeirsinde ismini aldığı kişinin mezarı bulunmaktadır. Sultan Ahmet'in mezarı buradadır. Osmanlı döneminde uzun süre merkezi bir nokta olarak kayda geçmiştir.
 


 

şah Faysal Camisi
 

Faysal Mescidi, Pakistan'ın başkenti olan İslamabad'ın en kuzeyinde bulunur. Himalayaların yamaçlarındaki Margalla tepelerinin en batısı, bu binaya harika bir zemin oluşturur. Yapı ismini Kral Faysal Bin Abdül Aziz'den alır ve Pakistan'ın ulusal camisi olarak bilinir.

 

 

Asyadaki diğer mescidlerden farklı olarak herhangi bir kubbe ya da kemer bulundurmaz. Mescidin sıradışı şekli Arab Bedouin'in çadırından esinlenilmiştir. Dua salonu büyük bir üçgen şeklindedir, minareleri ise Türk mimarisinde olduğu gibi kalem şeklindedir. Faysal Mescidi çağdaş İslami mimarisinin en göze çarpan örneklerindendir.

 Jame Asr Hassanil Bolkiah Camisi- Burunei
 

Cami 1958'de Brunei Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Brunei başkenti olan Bandar Seri Begawan'ın odak noktasıdır. Omar Ali Saifuddin mescidi muhit olarak daha güzel bir yerdedir, bu nedenle Hassanil Mescidinin hep burada olması gerektiği söylenmiştir. Lçks, tarih ve boyut olarak diğer mescidden her zaman daha üstündür. şu anki hükümdarı Brunei Sultanı Hassanil Bolkiah mescidin yetkilerini elinde tutmaktadır.

 

 

1994'te sultanın jübilesi olarak da kabul edilen yıl mescid halka açılmıştır. Mescidin etrafında rengarenk bahçeler vardır. İlk bakışta göze çarpan ana kubbe, tüm diğer kubbe ve minarelerle beraber 24 karat altınla kaplıdır. Minareleri özellikle kalındır ve yoğun şekilde süslemelerle kaplıdır. çatısı turkuazdır.

 İmam Camisi - İran
 

şah Abbas Safavi döneminde Pers imparatorluğu'nun başkenti İsfahan'a taşınmıştır. çnlü Naqsh-e Jahan meydanı bu dönemde inşa edilmiştir, meydanın güney cephesi İmam Camisi manzarasına en güzel açıdan ulaşılabilecek noktadır.

 

 

Meydandan mescide açılan ana kapıdan caminin diğer kısımları birbirine bağlanıyor. Caminin dört tarafı kubbelerle çevrilidir ve her bir kubbe kemerle çevrelenmiştir. Kıbleye dönük mavi renkteki kubbe en ihtişamlı ve en büyük olanıdır. Bu ana kubbenin üzerindeki işlemeler, akustik yapısı ve kubbenin altındaki yansımalar özellikle görülmesi gereken kısımdır. Caminin duvarları 7 renkten oluşan mozaikle kaplıdır ve kaligrafik işlemeler bu baş döndürücü güzelliğe ayrı bir hava katmıştır. Kesin olarak tamamlanma tarihi belli değildir, 1611'de inşa edilmeye başlandığı biliniyor.

 Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Camisi - Dubai
 

"Grand Mosque" şehrin yerlilerinin Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan Camisine verdikleri isimdir. 82 minareli cami Abu Dhabi'de inşa edildi ve 2007'de halka açıldı.

 

 

Caminin ana kubbesi 32.8 metre ene, 85 metre uzunluğa sahip. Bir kubbe için bu ebatlar, kubbeyi dünyanın en büyüğü ünvanına kavuşturdu. Ana dua salonu iki alanda dünya birinciliğine sahip . Biri dünyanın en büyük el dokuması halısıyla kaplı olması, diğeri ise dünyanın en büyük şamdanının yapı içinde olması. Sheikh Zayed 2004 yılında hayatını kaybetti ve mozolesi mescidin bahçesine konuldu. Modern bir harika olarak kayıtlara geçmiştir.
 


 

2. Hasan Camisi - Morocco
 

2. Hasan Camisi Morocco'nun Kazablanka şehrindedir. Kral Hasan halkına güzel bir yapıt bahşetmek istemiştir ve toplam tutarı 800 milyon dolardır. Dünya harikası bu mağribi yapı 1993'te tamamlanmıştır. Isıtmalı yerleri, elektrikli kapıları, hareketli çatısı ve minaresinde Mekke'ye lazerle ışın gönderen bir sistemi vardır.

 

 

210 metrelik minaresi bu yapıyı dünyada gelmiş geçmiş inşa edilmiş en uzun dini bina olarak kayda geçirmiştir. Yapının en dikkat çekici özelliği bulundugu konumdur. Atlantik okyanusuna bakan bir çıkıntı üzerine inşa edilmiştir. Mescidin bir kısmının zemini camdan yapılmıştır ki ibadet edenler altında direkt okyanusu görebilsinler. Ama bu kısmın kullanımı yalnızca krallığın kullanımına açıktır.

 Mescid-i Nebevi
 

Mescid-i Nebevi Hazreti Muhammed'in (s.a.a) camisi olarak bilinir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed bu camiyi döneminde kendisi inşa etmiştir. Mekke'den Medine'ye göçünden sonraki evidir burası. Haliyle bu iki şehir de İslamiyet ve Hazreti Muhammed (s.a.a) ile bağdaştırılır. İnşa edildiği tarihten beri defalarca restore edilmiştir ve dünyanın ikinci büyük mescididir.

 

 

105 metrelik 10 minaresi ve Hazreti Muhammed (s.a.a) ile özdeşleştiren renk olan yeşil kubbesi vardır. Burası ana kubbedir ve Hazreti Muhammed'in (s.a.a) mezarı da buradadır. Caminin ortasında bulunan küçük bahçe minberden mezara kadar uzanan bir alandır.

 Mescid-i Haram - Kabe
 

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde yer alan Mescid-i Haram dünyanın en kutsal ve en büyük mescididir. İslamiyetin en kutsal bölgesi olan Kabe'nin bu mescid içinde olması, en kutsal yer olması için yeterli bir sebep. Bir milyondan fazla kişinin Hac görevinin tamamlamak için ziyaret ettiği yerdir. Müslümanların inancına göre, Kabe Hazreti Adem tarafından dünyadaki ilk inşa edilmiş binadır. Sonrasında Hazreti İbrahim ve son olarak da Hazreti Muhammed (s.a.a) tarafından yenilenmiş bir yerdir.

 

 

Müslümanla ibadet ederken Kabe'ye doğru yönelirler. Kabe yönelinen yer oldugu için, Kabe'de ibadet edenlerin herhangi bir yerde durması kabul edilirken, dünya genelindeki diğer camilerde herkes Kabe'ye yönelmek zorundadır. Ebat olarak bazı açılardan diğer camilere oranla daha küçük olsa da, kutsallık bakımından Müslümanların en kutsal ibadet yeridir.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler