02 Ekim 2020 Cuma Saat:
00:04
02-10-2019
  

Ehl-i Beyt Alimi Seyyid Kamil Sutay'la Röportaj

'Erbain Yaklaşırken' Röportaj / Muhammediye Camii / Körfez / Kocaeli

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Erbain Yaklaşırken’ röportaj serimizin üçüncü konuğu 2012 senesinde ibadete açılan Körfez Muhammediye Camii’nde Ehlader yönetim kurulu üyelerimizden Orhan Öz Hocamızla birlikte görev yapan genç hocalarımızdan değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Seyyid Kamil Sutay.

 

Değerli Hocam, ilk olarak şu soruyu sormak istiyoruz; Erbain nedir?

 

‘Erbain’ Arapça bir kelimedir ve ‘kırk’ anlamını verir. Hz. Hüseyin’in (a.s) Muharrem ayının 10. günü Kerbela’da hunharca şehid edildikten sonra sevenleri tarafından kırkıncı gün yas tutularak Hz. Hüseyin’in şehid edilişini anma günüdür.

 

Neden önemli olduğunu bize maddeler halinde anlatır mısınız?

 

Müslümanlar arasında dünyasını değişip ebediyete irtihal eden herkes için ölümünün kırkıncı günü de yas ilan edilerek  o günde ölen merhum için Kur’an tilavetleri edilir ve merhumun hayrına ihsanlar dağıtılır.

 

1) Ama Hz. Hüseyin’in Erbain'i Ehl-i Beyt dostları arasında Kur’an tilavetleri ve verilen ihsanlardan ziyade o günde Hz. Hüseyin’in mazlumca şehid edildiğini, zulme boyun eğmediğini, İslam adına İslam dinine tamamıyla ters düşen ve İslam kanunlarını hiçe sayan Yezit’in İslam halifesi olamayacağını ve bütün Müslümanların Hz. Hüseyin’in kıyamından öğreneceği derslerin olduğunu o günde vurgulanarak beyan edildiğinden dolayı önemelidir.

 

2) Bu tür beyanatların bütün herkese ulaştırılıp ve bu kıyamdan dersler çıkarılması adına çok önemlidir.

 

3) Ayetler ve hadislerde vurgulandığından dolayı önemlidir. Mesela Hz.  Musa’nın Allah’la konuşmak için Tur Dağı’na çıktığını Allah Teâla Kur’an’da bildirmiştir. O konuşma ya da mülakatı Allah kırk güne tamamlıyor. Rivayetlerde Bazı peygamberlerin peygamberliğe kırk yaşında seçildiğini, ölen birsinin iyi biri olduğuna 40 mümin şahitlik ettiğinde Allah onların şahitliğinden dolayı ölenin günahlarını affetmesi, birisi kırk gün günah işlemez ve amellerini Allah için ihlaslı eder ise Allah onun kalbinde hikmet çeşmelerini açar ve dilinde cari eder ve en önemlisi de hadislerde Erbain Ziyaretinin Müminin alametlerinden olduğunu vurgulamasıdır.

 

Tüm bunlardan yola çıkarak diyebiliriz ki; Mümin insanlar hiç bir zaman zalimin yanında yer almamıştır. Hz. Hüseyin’in döneminde onun safında bulunamamış olsalar bile onun davasının hakla batıl mücadelesinde, Erbain ziyaretiyle Hz. Hüseyin’in yanında olduğunu bildirmek için önemlidir.

 

Böylelikle bütün zalimlere bir ders niteliğinde mazlumun yanında ve hak uğrunda mücadele için kim, ne zaman ve nerede olursa olsun Müminler onların yanında olduğunu, onlarla birlikte olacağını ebediyete kadar da bu böyle sürüp gideceğini bildirmek için Erbain önemlidir.

 

Aslında bir nevi Erbain’in felsefesine de değinmiş oldunuz bu sözlerinizle ama genel manada Erbain’in felsefesi nedir diye sorarsak..

 

Kısa ve öz olarak demek istersek; Erbain yeniden dirilişin simgesi ve bu yeniden dirilişin bütün özgür insanları kapsamasıdır. Aynı zamanda İmam Mehdi’nin zuhuruna zemine hazırlamaktır. Zira İmam Mehdi kıyam ettiğinde İmam Hüseyin’in kanının intikamcısı olarak kendini tanıtacaktır. İmam Hüseyin’in kim olduğu bilinmese intikam için ona yardımcı da bulunmayacak demektir.

 

Peki, Değerli Hocam, Erbain olmasaydı ne olurdu?

 

Erbain’in varlığı yani İmam Hüseyin’in şehadetindeki hedefin kemale erişmesi demektir. Erbain olmasaydı şehadet nihai hedefine ulaşmazdı.

 

Yorucu ve meşakkatli bir yolculuk değil midir Erbain’deki ziyaret?

 

Evet, meşakkatli bir yolculuk. Zaten işin manevi lezzeti de meşakkatli oluşundadır. Orada bir nebze de olsa Hz. Zeyneb’in çektiği zorlukları çekmek, o yolculuğun bütün anlamıdır.

 

Hocam bir diğer sorumuz ise Erbain’in siyasi bir boyutunun olup olmadığı. Sizce var mıdır?

 

Şayet batılı ülkelerce siyasi bir anlam taşıyabilir çünkü milyonlarca insanı kendi istekleriyle, aşkla, sevgiyle bir birlerine yardımlaşmayla, merhametle bir araya toplamak mümkün değil. Bu kadar insanın aynı duyguları yaşaması, aynı hedef uğruna hareket etmesi onları siyasi olarak korkutabilir.

 

Ama bence siyasi boyuttan ziyade manevi ve ruhani bir boyutu taşımakta ve bu öyle bir maneviyat ki;  gidenlerin canla başla bir daha gitmek istemesi, hizmet etmesi bunu açıkça ortaya koymaktadır.

 

Peki, Seyyid Hocam Erbain’e gidenlere tavsiyeniz var mı?

 

İlk aklımdan geçen Kerbela’ya gidemeyenlerin, o mukaddes mekânları ziyaret etmeleri için dua etmeleri. İmam Mehdi’nin zuhuru için dua etmeleri. Bütün Müslümanların birlik-beraberliği için dua etmeleri ve zulüm altında olan Müslüman toprakların kurtuluşu için dua etmeleridir.

 

Bir diğer isteğim de, ellerinden geldikleri en mükemmel şekliyle bir birlerine ziyaretlerde ve yürüyüşlerde yardımcı olmaları, oralara giderken yolculuk adabına riayet etmeleri ve son olarak da Hz. Zeyneb’in ve esirlerin hallerini düşünmeleridir.

 

Bizlere vakit ayırdığınız için sizlere çok teşekkür ederiz.

 

 

 

  

 

 

 

 Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler