19 Mart 2019 Salı Saat:
10:10
09-06-2017
  

Ehl-i Beyt Dostlarının Müdavimi Olduğu Camiye Saldırı

Dini ve Mezhebi Hoşgörüsüzlüğün En Açık Rengi Sri Lanka

Facebook da Paylaş

 

 

Sri Lanka'da azınlığın azınlığını oluşturan Şiiler'e ait tek ibadethane olan Muhammed Camii'ne bu gece Tekfirci zihniyetin piyonu DAEŞ terör örgütü saldırdı.

 

Sri Lanka polisinin soruşturma başlattığı ve büyük maddi hasarın meydana geldiği Muhammed (saa) Camii'ne Sri Lankalı Ehl-i Beyt sevdalıları bu bağnazca yapılan saldırının ardından akın etti.

 

Ülke yönetimini elinde tutan Budistlerin yıllarca Müslüman halka uyguladığı baskı politikası ve binlere yakın ölümle sonuçlanan tecrit faaliyetlerinden daha yakasını kurtaramayan Sri Lankalı Müslümanların başı bu sefer de Amerika ve Suudi Arabistan'ın kuklası olan DAEŞ'le dertte.

 

Güney Asya’da Hint Okyanusu’nun kuzeyinden Hint kıta altının sahillerine kadar uzanan bir ada olan Sri Lanka, çoğunluğu Budist etnik kökenden gelen bir halka sahip. Budistler toplam nüfusun üçte ikisini oluşturuyor. VII. yüzyılda Arap tüccarlarının Hint Okyanusu bölgesindeki ticaretin büyük bölümünü kontrol etmeye başlamasıyla İslam bölgede yaygınlaşmaya başlamıştı.

 

Müslümanlar tarih boyunca diğer etnik ve dini gruplarla barış ve uyum içerisinde yaşamışlardı. Fakat Seylan ve Tamil sivil savaşından sonra Müslümanlar radikal Budist gruplar tarafından hedef alınmaya başladı.

 

Sri Lanka’daki Müslümanlar, 20 milyonluk toplam nüfusun yüzde 9 ila 10’unu kapsayan ve Tamilce konuşan bir topluluk ama bu Budist belasından tam kurtuldukları bir dönemde bu sefer Tekfirci Vahhabi grupların terörleri patlak verdi. 

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler