21 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
01:10
23-04-2020
  

Ehla-Der’den Ramazan Ayı Mesajı

Ehlibeyt Âlimleri Derneği (Ehla-Der) - Nisan / 2020

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 
Aziz Müslümanlar Kardeşlerimiz!
 
Hayırla, bereketle gelen Recep ve Şaban ayları; sessiz, sakin; fakat dolu dolu bir feyzin taşıp bütün gönülleri saracağı mübarek günlerin yakın olduğunun emarelerini bizlere sunmuştu ve şimdi mübarek Ramazan ayını derk etmiş bulunmaktayız. Bilindiği üzere bu rahmet ayının ruhları, akılları, yaşamı, bakışı, duruşu, sözleri doğrudan değiştirici etkisi bulunmaktadır. Oruç mevsiminde gecenin gündüzün rengi değişir, güneşin doğuşu batışı değişir, insanın hayata bakışı, sözlerin anlamı değişir. Yani mübarek Ramazan ayı aslında bir değişim ayıdır.
 
Bir de Ramazan ayı, aslında bayram ayıdır. Zira insanlar için saadet yolunun kılavuzu olan Kur’an-ı Kerim bu ayda inmiştir, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi de bu aydadır, bu ayda cennetin kapıları ardına kadar açılır, cehennem kapıları da tamamen kapatılır ve azgın şeytanlar zincire vurulurlar. 
 
Merhameti geniş olan Allah, her hayırlı amele yedi, yetmiş, yedi yüz ve hatta daha fazla sevap verirken, Ramazan orucunun sevabına ise bedel koymamıştır. “Ramazan orucu benimdir, benim içindir. (Madem kulum benim için şehvetini ve yemeğini terk ediyor.) Ben de onu dilediğim gibi mükâfatlandıracağım.” buyurmuştur. 
 
Saadet asrında Ramazan ayı yaklaştığı zaman Nebi-yi Mükerrem (s.a.a) minbere çıkar ve müminleri bu ayı karşılamaya şöyle hazırlardı: 
 
“Ey İnsanlar! Şüphesiz Ramazan ayı, Allah katında en üstün aydır. Bu ayın günleri, geceleri ve saatleri en faziletlidir. Allah bu ayda sizi kendi ziyafetine davet ederek, sizlere değer vermiştir. Nefesleriniz zikir, uykularınız ibadet, amelleriniz makbul ve dualarınız kabul etmiştir. Öyleyse doğru niyet ve temiz bir kalple Allah’a dua edin ki; sizi, bu ayın orucunu tutmaya, Kuran’ını okumaya muvaffak etsin şüphesiz halkın en kötüsü bu ayda bağışlanmayanlardır.” 
 
Ayet ve rivayetlerde bu kadar önemli olan mübarek Ramazan ayının ve Ramazan orucunun en önemli amacı; bizlere aczimizi hatırlatarak, nasıl Rabbimize muhtaç olduğumuzu bildirmesidir. Özellikle içinde bulunduğumuz şu günlerde, insanoğlu dünyanın her tarafında hastalıklar ile boğuşurken bir kez daha Rabbinin karşısında secdeye kapanmalı ve aczini itiraf etmelidir.
 
Evet, bu yıl mübarek Ramazan ayı günlerinde; camilerde namaz kılmaktan, oruç tutan müminleri ziyaret etmekten, toplu halde Kumeyl, İftitah, Seher dualarını okumaktan ve heyecanla hep birlikte iftar etmekten mahrum kalacağız ama bunların mukabilinde evlerimizde kendi inziva köşelerimizde daha fazla Rabbimiz ve kendimiz ile baş başa kalacağızdır. Bu bela gibi gözüken kısıtlamaları iç dünyamıza yapacağımız bir yolculuk ile fırsata dönüştüre biliriz.
 
Bu mübarek Ramazan ayında yine evlerimizde alimlerimizin On4 TV ve sosyal medyadaki sohbetlerinden istifade edebilir, ilim anlamında kendimizi donatabiliriz. En önemlisi ise yakze ile yaşamın hakikatlerine ve kendimizi tanımaya uyanabiliriz.  “Kendini tanıyan Rabbini de tanır” düsturuyla insan dertlenip ani bir uyanışla kendini tanıma gayretine düştükten sonra zaten gerisi de gelecektir. Önce tefekkür ve peşi sırada ibadet isteği aşikâr olacak, kulluk anlamında Yüce Allah'a doğru adımlar atılmaya başlanacaktır. 
 
Öyleyse bu ayda yapmamız gerek en önemli şey önce derdin farkına varmaktır, kalp, derdinin ne olduğunu anladığı zaman, bütün bu sıkıntıların, ihtiyaçların ve dertlerin tek kapısı olan Rahman'a doğru yönelecek, tam bir şükraniyet, medyuniyet, ıstırap ve pişmanlık haleti ruhiyesiyle O'na sığınacaktır. Yüzler Kâbe-i Muazzama'ya özler ise Allah’u Teala'ya teveccüh etmeye başladıktan sonra Allah da gönüle teveccüh eder ve O bir gönüle teveccüh etti mi artık taş kalpli olmaktan çıkar, ilahi nesimleri almak için en güzel yere dönüşür. 
 
Ey Gönül! 
Sendedir Cehennem ateşi ve dahi Cennet sende,
Sendedir iki cihan mülkünün tamamı sende,
Gafil olma, gözünü aç, büyük âlem sensin 
Sidre, Levh, Kalem ve Arş-ı Muallâ sensin.
 
Ehlibeyt Alimleri Derneği olarak bu mübarek ayı bir kez daha idrak ettiğimiz için Rabbimize sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. En büyük temennimiz ise yeryüzündeki Allah kullarının bu ayı iyi bir şekilde değerlendirerek, Allah'a dönmeleri ve tevbe ile insanlığın başındaki bu belanın bir an önce bertaraf olmasını sağlamalarıdır.
 
Ümid ediyoruz insanlığın gerçek kurtarıcısı ve saadet yolunun gerçek kılavuzunun zuhuru bu Kadir gecesinde takdir edilir ve o Yusuf-u Zehra'yı görme şerefi ile asıl bayramları yaşarız. 
 
Rabbimiz tuttuğunuz oruçları, okuduğumuz Kur'an tilavetlerini, yoksul ve fakirlere sunacağımız infakı ve ettiğiniz duaları kendi dergâhında kabul buyursun inşallah.
 
 
 
 
23 Nisan 2020
İstanbul
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Aynur   29-04-2020 04:34

    Bismillahirahmanirahim. Rabbim sizden razı olsun. Rabbim daima yar ve yardımcınız olsun.(amin)

Kategorideki Diğer Haberler