20 Ekim 2020 Salı Saat:
06:22
02-05-2015
  

Ehlader'den Doğum Günü Mesajı

Ehlader olarak tüm Ehlibeyt âşıklarına özelde Hz. Ali sevdalılarına tebrik arz ediyoruz...

Facebook da Paylaş


 

Hz. Meryem'in (s.a) doğum sancısı geldiğinde Allah, kendisine doğum yapması için Beyt'ul Mukaddesi terk etmesi ilham etmişti. Ama ilahi hikmet gereği Esad kızı Fatıma'nın doğum sancısı geldiğinde Allah, Beyt'ul Haram'a (Kabe) gitmesini ilham ediyor. Esad kızı Fatıma, Allah'ın evinin yanında durarak şöyle dedi: "Allah'ım ben sana ve senin indirdiklerine inanıyorum, ben senin kulunum bu doğumu bana kolaylaştır." Olaya tanık olanlar Kâbe'nin duvarının yarıldığını ve Fatıma'nın içeriye girdiğini, kendilerinin yaklaştığında duvarın eski halini aldığını ve giriş kapısını her ne kadar zorladıysalar da kapının açılmadığını söyler. Ve üç gün sonra Kâbe'nin duvarı aynı yerden yarılır. Fatıma, kucağındaki çocuk ile dışarıya çıkar.

Varlığıyla toprağa ve madde âlemine şeref katan Hz. Muhammed (s.a.a) ve Ebu Talib'in oğlu Hz. Ali (a.s) arasındaki bağ, akrabalık bağı ile sınırlı değildi. Hz. Ali'nin annesi Esad kızı Fatıma, Kâbe'nin içinde dünyaya getirdiği oğlunu kucağına alarak dışarı çıktığında karşılaştığı ilk kişi Hz. Peygamber (s.a.a) oldu. Fahr-i Kâinat, Hz. Ali'yi annesinin kucağından alarak bağrına bastı. Bu ilk karşılaşma, ilk sevgi gösterisi Peygamber'in Ali'ye (a.s) yönelik ilgisinin ve ona dönük özel yetiştirme sürecinin başlangıcıydı.

İlerleyen yıllarda Hz. Peygamber'e (s.a.a) kardeş, vasi, yoldaş ve sırdaş olacak bu bebek Hz. Muhammed'in kucağında büyüdü. Hz. Muhammed (s.a.a) başka hiç kimseye göstermediği sevgi ve alakayı Ali'ye gösteriyordu. Uzun yıllar boyunca devam eden bu ilgi, herkesin dikkatini çeken bu şefkat, her geçen Hz. Ali'nin ahlakında ve fikri gelişiminde etkilerini gösteriyordu.


Kureyş kabilesi şiddetli bir ekonomik sıkıntıya düştüğü dönemlerde, Hz. Muhammed (s.a.a) amcaları Abbas'a ve Hamza'ya, Ebu Talib'e bu sıkıntılı döneminde yardım etmelerini söyledi. Bu öneri üzerine Abbas, Talib'i ve Hamza ise Cafer'i yanına alırken Ebu Talib, oğlu Akil'in kendi yanında kalmasını istedi. Hz. Muhammed (s.a.a) de Ali'yi (a.s) alarak şöyle buyurdu: "Ben yüce Allah'ın size vermeyip benim için seçtiği kişiyi (Ali'yi) seçtim."

Bugün, Peygamber Efendimizin (s.a.a); kendisini insanlara 'kardeşim' diye tanıttığı, gözlerinin nuru ve 'babasının annesi' olan Fatıma'ya eş olarak layık gördüğü, Nübüvvet mührünün olduğu omuzlarında taşıdığı Hasan ve Hüseyin'in babası, inanmış her mümin ve müminenin emiri ve Ehlibeyt imamların ilki Hz. Ali bin. Ebu Talib'in kutlu doğum günüdür.


Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak tüm Ehlibeyt âşıklarına özelde Hz. Ali (a.s) sevdalılarına tebrik arz ediyoruz.


Bu kutlu günde Yüce Mevlamızdan dua ve temennimiz; Müslümanları içinde bulunduğu dalgalı denizden kurtarıp, barış, kardeşlik, huzur ve adaletin hakim olduğu sahillere taşıyacak yeryüzünün son velisi ve Peygamberin (s.a.a) beklenen varisi Hz. Mehdi'nin (a.s) gelişini yakınlaştırmasıdır.


Bu dua ve temennilerle bir kez daha 'Ali'yi seven bir dağ olsa bile musibet görür' sözü gereği, Hz. Ali'nin adalet ve özgürlük şiarlarını yaşayan ve yaşatan tüm mazlumların yanında olduğumuzu ilan ederek, Suriye, Irak, Lübnan, Bahreyn, Yemen, Afganistan, Arabistan ve zulmün pençesinde Hüseyni duruş sergileyen tüm Müslüman kardeşlerimize selam olsun diyoruz.

 

Ehlibeyt Alimleri Derneği

 

02.05.2015

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler