21 Eylül 2020 Pazartesi Saat:
01:34
06-05-2019
  

Ehlader'den Mübarek Ramazan Ayı Mesajı

Bir kez daha yüce Allah’ın sofrasında oturup ilahî ziyafetullahı idrak ediyoruz.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Rahmet, mağfiret ve bereket yüklü bulutlar misali maneviyat iklimimize yağan mübarek Ramazan Ayı; hiç şüphesiz Hakk’ın izniyle kardeşlik ve yardımlaşma filizleri yeşertecek ilahi bir vesiledir. Zahiri temizliğin imandan sayıldığı bir dinde, ruhsal temizlik ise imanın tam kendisi olarak payını almıştır.

 

Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği bu temizlik ve taharet bahçesine ulaşmak için; temiz düşünce, temiz eylem ve temiz söylem bu ayda Rahman olan Allah’ın kullarına merhamet ve şefkat ikramı olarak sunulmuştur.

 

İslam dini, bireyin dünya ve ahiretini düzenlemek için birçok emir ve yasak getirdiği gibi; yüceliş sırlarını, huzur ve mutluluk kapılarının anahtarlarının da insanlığa verilmesini emretmiştir.

 

Tam olarak bu noktada, Ramazan Ayı; hem bireyi hem de toplumu kucaklayan ilahî rahmet kucağıdır diyebiliriz.

 

Öncellikle ziyafetullah ayı olan mübarek Ramazan Ayının gelişine ‘’Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan!’’ diyerek gönüllerimize konuk ediyor ve tüm İslam âlemine ve milletimize hayırlı ve bereketli olmasını niyaz ediyoruz.

 

Şüphesiz her şey yerli yerinde, kendi yerinde güzeldir. Ne kadar güzelliğine meftun olunursa olunsun, gülü koparmak o güle yapılan zulümdür. Güle yakışan, bahçesinde göz ve gönülleri gıdalamaktır. Bu bağlamda Ramazan Ayı gibi, Allah’ın sofrasına konuk olduğumuz, ilahi rahmet ve mağfiret çeşmesinden içmek 11 ayın sultanının hakkı da, tövbe, mağfiret, ıslah ve felah, yardımlaşma ve dayanışmadır.

 

Allah’a ulaşma arzusu ve aşkıyla oruç tutmak, O’nunla konuşma niyetiyle Kur’an-ı Kerim tilavet etmek, O’na kendini beğendirme gayesiyle ibadetlere iştirak etmek Ramazan Ayının hikmetine ermek demektir. Ramazan Ayı Allah’ın temiz kıldığı bir aydır ve bu temizliği şenlikler ve eğlenceler düzenleyerek amacından çıkarmamalı, bunun yerine dostlarla bir araya gelerek, camilerimizi, mescitlerimizi doldurarak manevi bağlarımızı güçlendirmemiz gerekir. 

 

Bu güçlendirdiğimiz bağları ise yine Allah’ın rızasına ulaşma ümidiyle korumalı, siyasetin karanlık yüzünü konuşarak, Allah muhafaza bir başkasının gıybetini ederek, kalp kırarak, şikâyet ederek ve isyan ile bezeyerek kirletmememiz gerekir. Kur’an-ı Kerim’in ve Ehl-i Beyt’in nurlu sözlerini dilimize cari ederek, sohbetlerimizin konularını bu nurlarla süsleyerek hem dünya hem de ahiretimiz için azık haline getirmemiz bizlere en çok yakışandır.

 

Ramazan Ayı, aynı zamanda İslam dünyasının dertleriyle dertlenmek, dert ev sorunların çözümleri için adım atmak ve nihai hedefe ulaşma ayıdır. Bu bağlamda İslam dünyasının en büyük derdi ve sorunu, maalesef yıllardır değişmeyen Filistin ve Kudüs davasıdır. Emperyalizm ve Küresel Siyonizm, onlarca yıldır İslam dünyasının kalbine saplanmış zehirli bir hançer gibidir. Filistin toprakları ve ilk kıblemiz Kudüs bu zehrin işgali altında her gün şehitler veriyor, çocuklar ölüyor, yetim kalıyor yahut oyun oynamaları gereken yaşta, Siyonist rejimin hapishanelerinde işkencelere maruz kalarak büyüyorlar.

 

Kadınlar dul ve annelerin gözyaşları yıllardır durup dinmek bilmiyorken, bizler nasıl Kudüs hurması diye diye kutsanmaya çalışılan İsrail’in ürettiği hurma ile iftar etme gafletinde bulunabiliriz?

 

Kıblemizi işgal eden ve gayrı meşru bir çete ve terörist rejimden vize alarak ve onu resmi devlet(!) kabul ederek, hangi dini ve vicdani gerekçeyle Kudüs ziyaretine gidip İsrail’in ekonomisine katkı sağlayabiliriz?

 

İşte Ramazan Ayı, tüm bunlar üzerinde tefekkür edip İslam ve Müslümanların maslahatı doğrultusunda hareket etmemiz için bizlere verilen ilahi bir fırsattır.

 

Ramazan Ayının son Cuma günü olan ‘Dünya Kudüs Günü’nü gündemimizin başköşesinde tutarak, gasıp rejimin coğrafyamızdan silinmesi için mücadele etmek de bu fırsatın bizlere en güzel dönüşlerindendir.

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak, bu Ramazan Ayını Filistin direnişinin şehit aileleri ve yetimleriyle dayanışma ayı olarak ilan ediyor ve tüm Kudüs sevdalılarını bu yardım kampanyasına katılmaya davet ediyoruz.

 

“Sofrana bir Filistinli şehit ailesini misafir et”sloganıyla yardımlarımızı yardımlaşma derneklerimize ya da Ehlader’e ulaştırmanızı rica ediyoruz. Bayram öncesi bu yardımlar yardıma muhtaç ailelere ulaştırılacaktır.

 

Tüm İslam âleminin, özellikle milletimizin Ramazan Ayının huzurlu ve barış içerisinde geçmesini diliyoruz. Mübarek olan Ramazan Ayı, hepimize mübarek olsun.

 

 

  

06/05/2019

İstanbul

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler