29 Mayıs 2020 Cuma Saat:
03:32
12-12-2018
  

Ehlader Kum'daki Türkiye Talebeleri ile Buluştu

Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Yönetim Kurulu İran İslam Cumhuriyeti'nde Dini Eğitim Gören Türkiye Talebeleri ile Görüştü...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Yönetim Kurulu Ehl-i Beyt inanç ve yaşantısını tüm dünyaya yayan Mukaddes Kum şehrindeki medreselerde eğitim gören Türkiye Talebeleri ile bir araya geldi.

 

Kadim ve yeni talebelerin katılımıyla gerçekleşen bu samimi toplantıda gözümüzün nuru gençlerin sayısı gelecek için bizlere ümit verdi.

 

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulunun İran İslam Cumhuriyeti’ndeki en değerli ziyareti olarak addedilen bu buluşmaya Ehlader Genel Başkanı Sayın Kadir Akarasın yanı sıra değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Şeyh Zeki Tümay, Şeyh Aslan Başaran, Şeyh Orhan Öz, Şeyh Yaver Daştan, Seyyid Kasım Erdem, Şeyh Yusuf Tazegün, Şeyh Murat Bulut, Şeyh Akın Caba ve Hasan Bedel katıldılar.

 

Mukaddes Kum şehrinde yapılan görüşmede Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras talebelere hitaben şunları söyledi:

 

“Bizler de uzun yıllar sizlerin eğitim gördüğü medreselerde bulunduk. Her dönemin kendine has bazı özellikleri vardır. Bizlerin zamanında İran-Irak Savaşı’nın getirdiği zorluklar vardı. Ülkemizden, evimizden, ana-babadan ayrı gurbette ders okumak oldukça üstün bir meziyet ve sabır işidir. Bizler memleketimize yazdığımız bir mektubun cevabını ancak üç ay sonra alabilirdik. Ama bunca meşakkat ve zorluğu medrese sıralarında okuduğumuz derslerle unuturduk. Derslerden yorulunca, bir roman alır okur ve yorgunluğumuzu giderirdik. Hayatımızın en verimli dönemi bu medrese sıralarında oldu. Hala devam eden samimi dostlukları medresede kazandık. Şükürler olsun ki Allah bizlere medresede dini eğitim görme fırsatı verdi.”

 

Geçmişi özlemle yâd eden Ehlader Genel Başkanı Akaras sözlerine şöyle devam etti:

 

“Sizlerin de içinde bulunduğunuz bu dönemde zorluklarla yüz yüze olduğunuzu çok iyi anlayabiliyoruz. Ama medresede gördüğünüz eğitimin ve kurduğunuz ölümsüz dostlukların da değerinin farkında olduğunuzu çok iyi biliyoruz. Bizler bir bütünüz ve Allah’a hamdolsun sizlerin burada olması bizleri mutlu ediyor. Çünkü gün gelip bizler göçüp gittiğimiz zaman Ehl-i Beyt yolunda ilmi ile cihat edecek olan sizlerin arkamızda olması bizlere güven veriyor. Bizler sizin okuduğu medreselerde ders gördüğümüz zaman Türkiye’de dini faaliyetlerde bulunan değerli âlimlerimiz için birer güvenceydik ve sizler de şimdi aynı konumdasınız. İşte bu yüzden elinizden geldiğince ders okuyun, heybenizi bilgi ile doldurun. Unutmayın ki her yeni gelen bir öncekinden daha üstün olmalıdır. Bu Ehl-i Beyt Mektebi’nin bir hikmetidir.”

 

İngilizce ve Arapça’nın da talebelik yıllarında öğrenilmesi gerektiğine değinen Akaras sözlerine şöyle devam etti:

 

“Çıkan söylentiler, Türkiye’de yaşanan gereksiz çekişmelerden elinizden geldiğince uzak durun. Uzak durun ki okuduklarınızdan hakkı ile randıman alasınız. Derslerinize özen gösterin, kendinizi yetiştire bildiğiniz kadar yetiştirin, ilimle kuşanın. Unutmayın ki vatanınızda bekleyen halkın sizlere ihtiyacı var.”

 

140 civarında erkek ve kadın talebenin katıldığı bu önemli toplantının sık sık yapılması gerektiğine vurgu yapılırken daha sonra  sözü değerli Ehl-i Beyt Âlimimiz, Türkiye talebelerinin yüz akı Üstat Murtaza Turabi aldı.

 

Üstat Turabi’nin talebeliğin değerine dair değindiği konular oldukça önemli idi.

 

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulu ile Mukaddes Kum Şehri talebelerinin buluştuğu bu güzel toplandı sonrası beraber yemek yendi ve ardından geleceğe dair yapılabilecek konular hakkında istişarelerde bulunundu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler