01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
17:41
12-12-2018
  

Ehlader Kum Şehrinde Ziyaretlerde Bulundu

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulu Mukaddes Kum şehrinde bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Kum şehri ziyaretlerinin ilk ayağı Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi’nin merkez binasında gerçekleşti.

 

el-Mustafa Üniversitesi’nin yeni müdürü Hüccetu’l İslam Ali Abbasi ile görüşen Ehlader yönetim kurulu el-Mustafa Üniversitesi’nin İslam ülkeleri için ne denli mühim bir konuma sahip olduğuna vurgu yaptı.

 

Bu ziyarete Ehlader Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras, değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Şeyh Zeki Tümay,  Şeyh Orhan Öz, Şeyh Yaver Daştan, Seyyid Kasım Erdem, Şeyh Aslan Başaran, Şeyh Murat Bulut, Şeyh Yusuf Tazegün, Şeyh Akın Caba ve Hasan Bedel iştirak ettiler.

 

Mukaddes Kum şehrinde yapılan görüşmede Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras şunları söyledi:

 

“Bizler de bu üniversitenin birer öğrencileri olarak yapılan çalışmaların ve harcanan emeklerin değerini bilmekle yükümlüyüz. Talebelerin İslam yolunda yetişmesi için kurulan bu üniversite hiç şüphesiz dünyanın en kapsamlı ve tecrübeli okullarından birisidir.”

 

Göreve yeni atanan ve daha önce Felsefe ve Kelam Fakültesi'nin dekanı olan el-Mustafa Üniversitesi’nin yeni müdürü Hüccetu’l İslam Ali Abbasi ise yapılan bu ziyaretin kendilerini onurlandırdığını ve bu çatı altında eğitim görüp ülkelerinde birçok başarılara imza atan talebeleri gördükçe Allah’a hamd ettiklerini söyledi. Abbasi sözlerine şöyle devam etti:

 

“Hiç şüphesiz Türkiye, İslam dünyası için oldukça önemli bir konuma sahiptir ve hatta bundan da öte yön veren bir güce haizdir. Bu tarih boyunca da böyle olmuştur.”

 

Ali Abbasi sözlerine şunları ekledi:

 

“Bu üniversiteden mezun olan nice talebelerin kendi ülkelerine döndükten sonra birçok başarılı ve kıvanç duyulacak İslami faaliyetleri olmuştur. Bu İslam için büyük bir sermayedir. Paha biçilmez bir hazinedir. Gönül isterdi ki tüm eğitim gören talebelerin ülkelerine döndükten sonra dini faaliyetlere dört kolla sarılması ama bazen iktisadi, bazen de siyasi meseleler buna izin vermiyor ve bu İslami sermaye gözlerimizin önünde eriyip gidiyor. Ama ne olursa olsun özellikle kadim komşumuz Türkiye gibi güçlü ve kültürlü bir ülkede dini yaymak için çabalayan talebeleri gördükçe hepimiz yürekten mutlu oluyoruz.”

 

Son olarak bir konuşma yapan Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulu üyelerinden Seyyid Kasım Erdem şunları söyledi:

 

“el-Mustafa Üniversitesi elbette ki güçlü ve faaliyetleri çok olan bir kurum ama maalesef inişleri ve çıkışları olan bir hal içerisinde. O dönemin yöneticileri yaklaşık 15 sene önce hayata geçirilen yeni eğitim sistemi için oldukça ümitli idiler lakin görülen o ki eski günler mumla aranır olmuş ve bu da ister istemez talebelerin eğitim ve ahlaki yönlerine etki etmiştir. Sizlerden ricam eski ulemanın eğitim gördüğü şekilde bu yeni sistemi bir kez daha gözden geçirmeniz ve eksiklerini gidermenizdir.”

 

Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği yönetim kurulunun Mukaddes ikinci ayağı ise Ayetullah Seyyid Sistani’nin en yetkili vekili olan Ayetullah Cevad Şehristanî ile oldu.

 

Ehlader yönetim kurulunu kendi ofisinde ağırlayan Ayetullah Cevad Şehristanî Türkiyeli talebelerden övgüyle bahsetti. Oldukça samimi ve dostane bir ortamda gerçekleşen ziyarette Şehristanî şunları söyledi:

 

“Ehl-i Sünnet’in kalesi konumunda olan Türkiye’de yaşayan Sünni kardeşlerimiz diğer ülkelerde yaşayan Ehl-i Sünnet cemaatleri arasında en itidalli ve en kültürlü olanlarıdır. İslam’a kol kanat germiş, hayatlarını İslam ile şekle sokmuş bu insanların yanı başımızda yaşıyor olmaları ve onların içerisinden gelen siz değerli âlimlerin ziyareti bizleri şereflendirmektedir.”

 

Birçok eski Türkiye talebesini özlemle yâd eden Ayetullah Cevad Şehristanî sözlerine şöyle devam etti:

 

“Ayetullah Sistani’nin buyurduğu gibi; bizler, Ehl-i Sünnet’ten daha çok onların sosyal ve siyasi haklarını savunmalıyız. Bizim vahdet ve birlikteliğe davetimiz sağlamdır. Ben, defalarca söyledim ve yine söylüyorum ‘Sünnilerin kardeşimiz olduğunu söylemeyin, bilakis onlar bizim özümüz ve canımızdır!’ öyleyse ne olursa olsun onlarla beraber hareket etmeliyiz ve kardeşliğimize zarar verecek tüm eylemlerden kaçınmalıyız."

 

Daha sonra Ehlader yönetim kurulu ile uzunca hasbihal eden Şehristanî, bu ziyaretin nice bereketlere vesile olmasını temenni etti.

 

Ehlader HABER

 

el-Mustafa Üniversitesi’nin yeni müdürü Hüccetu’l İslam Ali Abbasi ile Görüşme

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

 Ayetullah Cevad Şehristanî ile Görüşme

 

  

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler