01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
17:47
10-12-2018
  

Ehlader Meşhed-i Mukaddes'te + FOTO

Mukaddes Meşhed Şehri İmam Rıza (as) Türbesi İslami Birlik ve Uluslararası İlişkiler Departmanı ile Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Dini ve Kültürel Faaliyetler Üzerine Görüştü.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Mukaddes Meşhed Şehri İmam Rıza (as) Türbesi İslami Birlik ve Uluslararası İlişkiler Departman Sorumlusu Gulam Rıza Kehlekî ile bir dizi görüşmeler yapan Ehl-i Beyt Âlimleri (Ehlader) Yönetim Kurulu Türkiye ve İran arasında yapılabilecek dini ve kültürel faaliyetler hakkında anlaşmaya varıldı.

 

Ehlader Yönetim Kurulunu İmam Rıza (as) Türbesi İslami Birlik ve Uluslararası İlişkiler ofisinde kabul eden Kehlekî; bu iki kadim İslam ülkesinin hem dini hem de kültürel olarak birbirine çok benzediğini ve beraber hareket ederek çok güzel işlere imza atılabileceğini söyledi.

 

Ehlader Genel Başkanı Sayın Kadir Akarasın öncülüğünde yapılan ziyarete değerli Ehl-i Beyt âlimlerimizden Şeyh Zeki Tümay, Şeyh Aslan Başaran, Şeyh Orhan Öz, Şeyh Yaver Daştan, Seyyid Kasım Erdem, Şeyh Yusuf Tazegün, Şeyh Murat Bulut, Şeyh Akın Caba ve Hasan Bedel iştirak ettiler.

 

Mukaddes Meşhed şehrinde yapılan görüşmede Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras şunları söyledi:

 

“Güneş’in doğduğu yer manasına gelen ve ‘Büyük Horasan’ olarak adlandırılan Merv, Nesa ve Serahs (Türkmenistan); Belh ve Herat  (Afganistan) ve asıl merkezi olan, aynı zamanda en büyük kısmını da içinde barındıran Horasan Eyaleti İran’nın Meşhed şehrine bağlıdır. Bu topraklardan Anadolu’ya göç eden Horasan erenleri ve gönüldaşları, Ehl-i Beyt aşkını, ilmini ve sevgisini bugün yaşadığımız topraklara taşıyarak bizlere oldukça değerli bir emanet bırakmıştır.”

 

Ehlader Genel Başkanı Akaras sözlerine şöyle devam etti:

 

“Horasan bölgesi İmam Rıza’nın bereketi ile gönüllerimizde taht kurmuş ve aynı zamanda dini ve manevi hayatımızın da olmazsa olmazları arasına girmiştir. Bu nedenle Ehlader olarak, Türkiyeli Ehl-i Beyt âlimleri olarak Meşhed ve Türkiye arasında yapılacak ortak çalışmaların Ehl-i Beyt dostlarına büyük manevi getiriler kazandıracağına inanıyoruz.”

 

İslami Birlik ve Uluslararası İlişkiler Departman Sorumlusu Gulam Rıza Kehlekî de; bu iki ülke arasında yapılacak tüm dini ve manevi çalışmalara seve seve iştirak edeceklerini, Ehlader tarafından sunulan tüm çalışmaların da başımızın üzerinde yeri olduğunu söyledi.

 

İslami Birlik ve Uluslararası İlişkiler Ofisi’nde yapılan görüşmelerin ardından topluca İmam Rıza Türbesi gidilerek önce röportajlar yapıldı ve daha sonra Harem içerisinde bulunan, şimdilerde halka Kur’an-ı Kerim öğretme bölümü olarak istifade edilen yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan türbe medresesi gezildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler