17 Ocak 2021 Pazar Saat:
08:40
10-08-2019
  

Ehlader’den Kurban Bayramı Mesajı

Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, bayramın başta İslam âlemi olmak üzere dünyamıza barış ve huzur getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Bizleri sevgilerin paylaşıldığı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştiği, rahmet ve bereket dolu bu bayram gününe kavuşturan yüceler yücesi Rabbimize hamd-ü senalar, O’nun Resul-ü Kibriya’sı Peygamber Efendimize, masumiyet eli değmiş Ehl-i Beyt’ine ve hayatları boyunca İslam yolundan sapmamış seçkin sahabelerine salât ve selam olsun.

 

Allah Teâla şöyle buyuruyor: “İnsanlar arasında haccı ilan et ki, gerek yaya, gerek de uzak yollardan binekler üzerinde sana gelsinler.” [Hac/27]

 

Bir hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.a), “Allah tarafından kabul edilmiş haccın karşılığı ancak cennettir.” diye buyurmaktadır.

 

Hac, dilleri, renkleri, giyimleri ve ülkeleri farklı ama gayeleri ve yürekleri bir, milyonlarca Müslümanın mal, mülk, makam ve mevki gibi tüm dünyevî kaygıları geride bırakarak kefen misali bir giysi içerisinde sanki mahşerin provasını yaparcasına Yüce Rabbimizin huzurunda olmayı hatırlatır.


Hac esnasında semalara yükselen; “Lebbeyk Allahumme lebbeyk, lebbeyke lâ şerike leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mulk lâ şerike lek!” -Allah’ım! Davetine icabet ediyorum. Emrine boyun eğiyorum. Bütün varlığımla sana teslim oldum. Senin hiçbir ortağın yoktur. Tekrar tekrar davetine icabet ediyorum. Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet senindir, mülk de senin... Senin hiçbir ortağın yoktur.-nidalarıyla Müslümanı teslimiyetin en yüksek zirvesine ulaştırır.

 

Kurban bayramı günleri, dünyanın dört bir tarafından kutsal topraklara giden hacıların; Âdem’den (a.s) İbrahim’e (a.s), İsmail’den (a.s) Hz. Muhammed’e (s.a.a) kadar bütün peygamberlerin hatıralarını yaşadıkları ve onların kutlu davalarına ‘Lebbeyk Allahumme lebbeyk!’ nidaları ile ortak oldukları mübarek günlerdir.


Bu yönüyle bu günler, Hz. İbrahim’in azim ve kararlılığını yaşama, Hz. İsmail’in sabır ve teslimiyetini anlama günleridir.


Yine bu mübarek günler, yıllardır zorluk ve meşakkat içerisinde yaşayan, bombalar altında hayatlarını idame ettirmeye çalışan mazlum Filistin, Yemen, Suriye, Nijerya, Bahreyn, Afganistan ve nice Müslüman beldelerinde olan kardeşlerimizle yardımlaşma ve dayanışma günleridir.


Kurban Bayramı’nda Hac ibadetini ifa eden milyonlarca kardeşimiz Beytullah’a, Arafat’a akın ederken, Allah’la olan misaklarını yenilerlerken; böylece tevhid inançlarını, kulluk şuurlarını tahkim ederlerken; bir nebze de olsun mazlum kardeşleri ile hemdert olanlara ne mutlu!

 

Hacdaki kardeşlerimiz, kefen misali giyindikleri ihramlarıyla, en içten yakarışlarıyla Allah’tan başka sığınılacak bir makamın bulunmadığını, dünyevi tutku ve isteklerin geçici olduğunu, kurtuluşun ancak takvada olduğunu ikrar ederler. İşte bu manevi ve ciddiyet arz eden duyguların bizlere de hâkim olması ümidiyle, bu mübarek günler hürmetine Yüce Allah’tan Müslümanların hakiki bilince ulaşması, takva elbisesine bürünmesini temenni ediyoruz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tekrar Kurban Bayramınızı tebrik ediyor, bayramın başta İslam âlemi olmak üzere dünyamıza barış ve huzur getirmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

 


11.08.2019

İstanbul

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler