22 Ocak 2021 Cuma Saat:
23:44
17-04-2019
  

Ehlibeyt İmamlarının Diliyle İntizar

Kim bizim emirlerimize tabi olursa, Allah'ın huzurunda bizimle beraber olacaktır...

Facebook da Paylaş


 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 Hz. Peygamber (s.a.a) buyuruyor:


"Çok yakın zamanda sizlerden sonra bir gurup gelecek. Onlardan bir kişinin mükâfatı, sizden elli kişinin mükâfatıyla eşittir.


Orada bulunan sahabeler şöyle dedi:


"Ey Allah'ın Resulü! Biz, Bedir'de, Uhud'ta, Huneyn'de sizinle birlikte kâfirlere karşı savaştık ve bizim hakkımızda ayet nazil oldu.


Allah Resulü (s.a.a):


"Onların yüklendiği yük ve sorumluluğu sizlerin omuzlarınıza yükleselerdi sabır ve sebat gösteremezdiniz"  buyurdular.(Bihar'ul Envar c.52)

Şahadet ve İntizar

Müminlerin Emiri Hz. Ali (a.s) buyuruyor:


"Her kim bizim emirlerimize tabi olursa, Allah Teâlâ'nın huzurunda bizimle beraber olacaktır. Ve bizim emrimizi bekleyen Allah yolunda şehit olmuş gibidir. (Bihar'ul Envar c.52)

Zuhur Alametleri

İmam Hasan'ın (a.s) şöyle buyurduğu rivayet edilir:


"Bu insanların beklediği ve intizar çektiği şey gerçekleşmeyecektir. Fakat bazılarının bazılarından bıktığı, yüzüne tükürdüğü, birbirlerini lanetledikleri ve yalancılıkla itham ettiği zaman istisna. İşte o zaman bekleyiş ve zuhur gerçekleşecektir. (Bihar'ul  c.52)

İmam Hüseyin (a.s) şöyle buyuruyor:


"Hz. Mehdi (a.s) için gaybet dönemi vardır. Bu zaman zarfında bazıları mürtet olacaktır. Bazıları ise iman ettikleri üzerinde sabit kalacaklardır ve bulunmuş oldukları durumdan razı olduklarını göstereceklerdir. Mürtet olan kişiler iman ehli olan kişilere şöyle hitap edecekler 'Eğer doğru söylüyorsanız bu verilen vaat ne zaman gerçekleşecektir?' Gaybet döneminde karşılaştığı baskı ve zorluklar karşısında sabırlı olan, Peygamberin  (s.a.a) safında kılıç sallayan bir mücahit gibidir."

Zuhuru Bekleyenlere Müjde

İmam Zeynel Abidin (a.s) buyuruyor:


Bizden olan Mehdi'nin (a.s) gaybet döneminde bizim vilayetimize iman edip, bu inanç üzerinde sabitkadem olan, Bedir ve Uhud'ta şehit olan Müslümanların sevabını elde eder."

İmam Bakır (a.s):


"Öyle bir zaman gelecek ki halkın imamı gaybete çekilecektir. Ne mutlu o kişiye ki o dönemde bizim emirlerimize bağlı kalmış ve imanını korumuştur." (Bihar'ul Envar c.52)


Ne Mutlu Sizlere


İmam Kazım (a.s) şöyle buyuruyor:


"Ne mutlu o kimselere ki evladımız Hz. Mehdi'nin gaybet döneminde bizden ayrılmadılar ve bizim emirlerimize tabi oldular. Bizim dostlarımız ile dost oldular ve aynı zamanda düşmanlarımız ile düşman oldular. Onlar bizdendir ve bizde onlardanız. Onlar bzim imamlığımızdan razı oldular ve bizde onların Şia'mız olmasından razı olduk. Allah'a yeminler olsun ki kıyamet günü onlar bizim ile aynı derecelerde olacaklardır. (Bihar c.51)

Her ümitsizlikte Yeni Bir Umut Vardır


İmam Rıza (a.s) buyuruyor:


"Kurtuluşu beklemek ne kadarda güzeldir. Sabırlı olunuz. Çünkü kurtuluş, ümitsizliğin bittiği yerdedir." (Bihar'ul Envar c. 52)


Dikkatli Olunuz!


İmam Cevat (a.s) şöyle buyuruyor:


"Bizim kaim'imiz Mehdi'dir. Gaybet döneminde her Müslüman'a o hazretin zuhurunu beklemek ve zuhur ettiği zaman ona itaat etmek farzdır."

Ümmetinin En Faziletli Ameli

İmam Hasan Askeri (a.s) İbn. Babaveyh'e şöyle buyurmuştur:


"Sabır ol ve zuhuru bekle çünkü Peygamber (s.a.a) 'Benim ümmetimin en hayırlı ameli kurtuluşu beklemesidir' diye buyurmuştur.

Hz. Mehdi (a.f) Muhammed bin Osman'a yazdığı mektupta şöyle buyuruyor:


"Kurtuluşun çabuk olması için çok dua edin. Çünkü sizlerinde kurtuluşu bu dualara bağlıdır."

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler