21 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
02:18
10-01-2020
  

Ehlibeyt Mescidi’nden Şehitlere Selam

İstanbul’un Camlıkahve semtindeki Ehlibeyt Mescidi’nde kılınan Cuma namazında şehitler anıldı.

Facebook da Paylaş

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin terör saldırısıyla Irak’ta şehit düşen Kasım Süleymanî ve beraberindekiler için dünyanın dört bir yanında anma merasimleri düzenleniyor.

 

Merasim değerli Ehl-i Beyt alimimiz Ali Turan’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra Cuma hutbesi için Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras kürsüye çıktı.


İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (saa) kızı Hz. Fatıma’nın (sa) şehadet günlerinde Kadir Akaras, Hz. Fatıma eve girdiğinde Hz. Peygamber’in ayağa kalktığını, bunun da Hz. Fatıma’ya verilen önemi gösterdiğini anlattı.

 

Akaras, Hz. Fatıma’nın her cümlesinin Medine’de bir devrim niteliğinde olduğunu söyledi ve “Bunun için de susturuldu, kapısı kapatıldı.” dedi. Ehlader Genel Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

 

“Hz. Fatıma’nın en önemli lakaplarından biri de ‘Şehide’ lakabıdır. Bazıları politik sebeplerden dolayı bunu farklı yorumlayabilir, bazıları da hak etmiştir diyebilir ancak bizim için kimin ne dediği önemli değil. O günden bu yana Hz. Fatıma’nın mezarının yerini bilmiyoruz. Neden gece defnedilmeyi istedi? Bunu iyi idrak etmemiz gerekiyor. Hz. Fatıma’nın şehadet günleri nedeniyle tüm İslam ve insanlık alemine taziyelerimi iletiyorum.”


Konuşmasının devamında, Irak’ta Amerika’nın saldırısıyla şehit düşen direniş komutanlarını anlatan Akaras, bir haftadır bütün dünyanın Kasım Süleymanî’yi konuştuğunu  ve bunun bile büyük bir kazanım olduğunu vurguladı:


“İran’ın Irak’taki Amerikan üslerini vurduktan sonra, İslam aleminin rehberi yeri yurdu belli bir şekilde bir saatten fazla konuşma yaptı. Bütün dünya canlı canlı Rehber’in konuşmasını verdi. Ayetullah Hamanei bu konuşmasının neredeyse tamamında İslam Devrimi’ni anlattı. Sadece bir cümlesinde bir tokat attık ve devamı gelecek dedi.” Ayetullah Hameneî’nin bu davranışı Amerika ve Siyonizme bir başka tokattı.”


Hutbesinde İran’ın balistik füzelerle gerçekleştirdiği operasyona da dikkat çeken Kadir Akaras, ‘İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Amerika’ya bir çakıl taşı bile atamayanlar bunu danışıklı dövüş gibi göstermeye çalışmaları ise acizlikleri gösteriyor’ ifadelerini kullandı. Amerika’nın operasyonun ardından 14 saat boyunca herhangi bir açıklama yapamadığını hatırlatan Akaras, bu zaferin sonuçlarının gelecek günlerde ortaya çıkacağını belirtti.


“Kerbela’da Müslümanlar kaybetti gibi ama aslında kazanan Müslümanlar olmuştur. İran’da sivil uçak düştü, İran vurdu diyorlar, bunu dillendirip zaferi unutturmaya çalışıyorlar. Amerika’ya verilecek en büyük cevabı İran vermiştir. Bizim vazifemiz de, ABD ve uşaklarını telin etmek, protesto etmek ve bunu organizeli yapmaktır. Bilinçli ve organize şekilde Amerika’ya karşı birleşmemiz gerekiyor.”


Suriye’de şehit olan Türk askerlerine de ayrı bir parantez açan Ehlader Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika’nın verdiği silahlarla teröristlerin askerlerimizi şehit ettiği açıklamasına dikkat çekti. 15 Temmuz Fethullahçı darbe girişiminin Amerika’nın İncirlik Üssü’nden yönetildiğini de vurgulayan Kadir Akaras, düşmana karşı dik ve beraber durmamız gerekiyor diye konuştu.


Cuma namazının ardından, Camlıkahve Ehlibeyt Mescidi’nde açılan şehitler köşesinde, bir anı defteri yer aldı. Bu deftere, Türkiye halkı olarak duygu, düşünce ve taziye dilekleri yazıldı. Yapılan açıklamada, söz konusu anı defterinin doldurulmasının ardından Kasım Süleymanî’nin ailesine iletileceği belirtildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler