07 Aralık 2021 Salı Saat:
08:26
09-09-2015
  

En Tehlikeli Silah; Mezhebi İhtilaflar!

Çoğu insan Şia ve Ehlisünnet kavramında önce İslam kelimesi olduğundan gaflet ediyor...

Facebook da Paylaş
 

Lübnan İslami Birlik Konseyi Başkanı Şeyh Haşim Minkara, El-Ezher Şeyhi Ahmed El-Tayyib'in mezhebi ve ırkçı ihtilafların ortadan kaldırılması için Ehlisünnet ve Şia âlimlerinin katılacağını konferanslar düzenlemeye davetine Ayetullah Mekarim Şirazi'nin olumlu cevap vermesi hakkında yaptığı açıklamalarda 'Tüm Şia ve Ehlisünnet alimleri ve de muhlis insanlar, Müslümanlar arasındaki vahdete ve mezhepler arası yakınlaşmaya inanmaktadır' ifadelerini kullandı.

Şeyh Haşim sözlerine şöyle devam etti;

"İslam'ın emrettiği vahdet, sadece dünyevi işlerin maslahatında uygulanması gereken bir şey değildir. Aksine vahdet, Allah'a ibadetle birlikte olması gereken bir zorunluluk ve imanın gereklerindedir.

Bazı mezhep ve gruplar arasındaki ihtilaflar, İslam ümmetinin azamet ve vakarını kaybetmesine sebep oldu. İslam düşmanlarına cesaret verdi. Çoğu insan, Şia ve Ehlisünnet kavramında önce İslam (ama gerçek ve asil İslam) kelimesinin olduğundan gaflet ediyor.

Diyalog yoluyla insanları İslami birliğe davet, her zaman ve mekânda uygulanması gereken fariza ve zorunluluklardandır. İslam âlemini tehdit eden aşırıcı grupların şiddete dayalı tutumlarının yaygınlaştığı günümüzde vahdet içerikli konferansların düzenlenmesi öncelikle meselelerdendir. Özellikle Müslümanların en önemli sorunu olan Filistin meselesini unutturmaya yönelik komploların gün yüzüne çıkarılması, vahdet konferansları düzenlemeyi mecburi kılar.

İmam Humeyni, Müslümanların dikkatini Filistin'e yoğunlaştırmıştı. Filistin sorununun, Müslümanların öncelikli sorunu olduğu yönünde tekitlerde bulunuyordu.

İslam âlimlerinin üstlenmiş olduğu rolü zayıflatmak ve değersiz gibi aksettirmek isteyenler, medya ve sosyal iletişim ağları üzerinden tefrika ve ihtilaf çığırtkanlığı yapanlardır.

Bugün İslam dini saldırıların odağında. Düşmanın en tehlikeli silahı, Şia ve Ehlisünnet arasına fitne ve ihtilaf tohumları serpiştirmek ve maalesef bu hileli oyun dünyanın birçok yerinde salgın hastalık gibi yayıldı. İslam safları arasında yaşanacak her kopma ve bölünme, Müslümanların felaketinin başlangıcı olur. İslam'ın heybetini, Müslümanların izzetini etkiler, azaltır.

El-Ezher Şeyhi Ahmed El-Tayyib'in ihtilafların asgariye indirilmesi amacıyla konferanslar düzenlenmesi teklifi ve Ayetullah Mekarim Şirazi'nin olumlu yanıtı, inşallah İslami vahdetin inşasına öncülük edecek adımlar olur."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler