16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:35
10-08-2017
  

Enformasyon Ablukası Öldürüyor

Yemen Halkının Durumunu Dünyaya Duyurmaya Çalışıyoruz

Facebook da Paylaş

Yemen’deki kriz, birçok medya kuruluşunun ülkede muhabiri olmaması nedeniyle tüm boyutlarıyla takip edilemiyor. Medya, ülkede yaşanan insani felaket hakkında suskun kalmayı tercih ediyor. Sputnik’e konuşan İranlı gazeteciler, Yemen’deki olayların takibinde çektikleri zorlukları anlattı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA Genel Müdürü Mohammad Hodadi, Sputnik’e verdiği röportajda Yemen’deki bilgiye ulaşmanın zor olduğunu, ajansın ülkeye muhabir gönderemediğini anlattı.

'YEMEK, ENFORMASYON ABLUKASI ALTINDA'


Hodadi, “Yemen krizi, dünya çapında şaşırtıcı bir kriz. Muhtemelen dünya masum halk üzerinde yeni bir davranış yöntemi test ediyor. Ortaçağa dönüş yaptık. Yemen enformasyon ablukası altında, tıbbi abluka da söz konusu. Tüm uluslararası kurallara ve yasalara rağmen var olan bir abluka. Eğer oksijeni kesebilselerdi, onu da yaparlardı, zira Birleşmiş Milletler'in (BM) ilaç taşıyan uçağın inişine dahi izin verilmedi. Yardım için kime başvurmalı, kime sığınmalı? Dünyada bu zorbalığı ve insanlıktan çıkmış ahlak dışı eylemleri durdurabilecek bir güç yok. 21. yüzyılda yaşadığımıza şaşıyorum. Tüm Batılı ülkeler özgürlük sevdasını dile getiriyor, insan hakları savunucuları ve sosyal ağlar nasıl tüm bir ulusun canlı canlı gömülmesine nasıl bakabiliyor? Dünya devletleri Yemen halkını her şeyden, yaşama hakkından bile yoksun bıraktı. Bunu hayvan haklarını savunan yasalar yapan 21. yüzyılın gelişmiş ülkeleri yapıyor, ancak hiçbir yasa kolera salgını ile boğuşan halkımızı yok etmede durduramıyor” diye konuştu.

'YEMEK HALKININ DURUMUNU DÜNYAYA DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Yetkili, şöyle devam etti: “Çok uğraş vermemize rağmen IRNA’nın Yemen’de haber bürosunu açamadık. Kendi imkanlarıyla yurt dışına bilgi gönderebilen yerel kaynakların, sıradan vatandaşların verdiği bilgileri kullanıyoruz, ancak oraya muhabir gönderemiyoruz. Elektrik ve iletişim kesik. Tüm bu zorluklara rağmen Yemen halkının durumu ile ilgili gerçekleri dünyaya duyurmaya çalışıyoruz.”


'KIZILAY ÜZERİNDEN GÖNDERİLMEK İSTENEN YARDIMI SUUDİ ARABİSTAN ENGELLEDİ'

Mehr News haber ajansının eski genel yayın yönetmeni Hasan Hanizade ise şunları paylaştı:

“İran’ın Yemen’de herhangi bir habercilik faaliyeti yok, çünkü bu ülke, Suudi Arabistan tarafından her taraftan kuşatılmış durumda. Bu şekilde abluka altındaki Yemen halkına İran birkaç kez gıda ve ilaç yardımı ulaştırmaya çalıştı. Suudi Arabistan Yemen’e sürekli saldırıyor. İran ayrıca Kızılay üzerinden de insani ve tıbbi yardım göndermeye çalıştı, fakat Suudi Arabistan tarafından engellendi.”


 

sputnik

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler