26 Ekim 2020 Pazartesi Saat:
09:10
05-11-2015
  

Erbain, Kardeşliğin Tezahürüdür

Erbain yürüyüşü, kalplere yerleşen sloganlardan daha etkilidir...

Facebook da Paylaş
 

Tahran Dar-ul Hikmet Müessesi Kurucusu Dr. Ali Rıza Penahiyan Erbain yürüyüşü ile ilgili yaptığı konuşmada 'Erbain'in manevi, siyasi, toplumsal ve evrensel mesajları ve sırları var' dedi.

Dr. Penahiyan sözlerine şöyle devam etti:

"Rivayetlerde hiçbir amelin sevabı, Erbain ziyareti hakkında zikredilen sevap kadar çok değildir. Erbain hakkında nakledilen birçok rivayetten gaflet edilmiştir. Erbain günü Hz. Hüseyin'in (a.s) türbesine yaya olarak gitmek düşüncesi, ne başlangıçta ne de görkem ve azametini her geçen yıl biraz daha arttırmasında hiçbir tebliğ aracına ihtiyaç duymamıştır. Böyle bir şeye de gerek yoktur. Çünkü bu manevi yürüyüşü tetikleyen tek etken kalp temizliğidir.

Bu manevi yolculuğa çıkan her insan, Erbain ziyaretinin ruhunda bıraktığı derin etkileri hisseder. Yaya olarak gidilen Erbain yürüyüşü, kalplere yerleşen sloganlardan daha etkilidir. Öyle ki imkânsızlık ve zor şartlar altında yaşayan Irak halkı, ellerinde olan her şeyi Erbain ziyaretçilerine ikram ederek bu sevaba ortak oluyor.

Erbain yürüyüşünde saklı olan esrarı, Müslüman sosyologlar ve ilahi sünnete derin bir bakış açısına sahip olanlar, bu değişimin zuhurun başlangıcı olduğu şeklinde yorumlar. Milyonlarca insan ölüm ve yaralanma riskinin en üst seviyede olduğu Erbain gününde kilometrelerce yol yürüyerek Hz. Hüseyin'in (a.s) türbesini ziyarete gidiyor. Böyle ulvi bir hedef için adım atan herkes, sahip olduğu manevi gücün farkında olmalı ve ne kadar büyük bir işe kalkıştığının bilincini taşımalıdır.

Merhum İmam Humeyni 'Savaş sona erince İran ve Irak arasındaki birliği sağlayacak şey kutsal türbelerin varlığı olacaktır. Bu birlik ve beraberliğin sağlanması için başka hiçbir ülkenin yardım ve girişimine gerek yok' demişti. Bugün bu birlik ve beraberlik sadece Müslümanlar arasında değil dinler arasında da sağlanmıştır. Erbain yürüyüşü, bu birlikteliğin tezahür ettiği en açık örnektir.

Hiçbir güç, Hz. Hüseyin sevgisi gibi kalpleri birbirine yakınlaştırmakta etkili olamaz. İmam Humeyni, evlerde Aşura Ziyareti okuyarak bu mektebin ihya edilmeyeceğini bu nedenle sokaklara çıkılması gerektiğini vurgulamıştı. İmam Humeyni'nin bakış açısına aşina olanlar Erbain'in toplumsal, siyasi ve evrensel sırrını anlayabilir.

Ehlibeyt imamlarının insanları Hz. Hüseyin'in (a.s) ziyaretine teşvik etmesinin sebebi buydu. Peygamber (s.a.a) hanedanına mensup imamlar, gözyaşının nasıl bir güç doğuracağını biliyordu. Bunun için İmam Humeyni, Erbain ziyaretine yürüyerek gidilmesi konusunda tekitte bulunuyordu.

İmam Hasan Askeri (a.s) müminin 5 sıfatını sayarken Erbain ziyareti gibi önemli bir meseleyi, yüzük takmak gibi sıradan ve sade bir konuyla yan yana zikrediyor. Bunun sebebi Erbain ziyaretinin zamanı geldiğinde aleni şekilde yapılması içindi. İşte İmamın işaret ettiği o zaman, bu zamandır.

Erbain, kültür haline dönüştürülmesi gereken bir vazifedir. Erbain, Hz. Hüseyin'in (a.s) sahip olduğu gücü dünyaya göstermek için en uygun zaman dilimidir. Erbain'in öneminin anlaşılmasıyla İslam dini gücüne güç katacak, düşman darbelerinden daha az etkilenecektir.

Kardeşlik, dayanışma, sevgi ve birliktelik Erbain ziyaretinin adaplarındandır. Müslümanların birlik ve beraberliğini bozmak için yapılan planları ve milyarlarca dolar harcanarak üretilen projeleri, Erbain günü sergileyeceğimiz kardeşlik ve sevgiyle boşa çıkarabiliriz."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler