13 Aralık 2018 Perşembe Saat:
04:02
17-01-2018
  

Erbaş'tan Müslüman Toplumlara Birlik Çağrısı

Yanlış din algıları, DEAŞ, FETÖ, Boko Haram, Şebab gibi örgütlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor ve onlar da gözlerini kırpmadan insan öldürecek derecede bir din algısı içine girmiş oluyorlar.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslüman toplumlara birlik çağrısı yaparak, "Müslümanlar birbiriyle uğraşırken, bir taraftan yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz gidiyor. Bir taraftan Kudüs 'İsrail'in başkenti' ilan ediliyor. Bir taraftan Mescid-i Aksa Müslümanlardan koparılmaya çalışılıyor. Bu konuda bizim hep uyanık olmamız lazım." dedi.

 

Erbaş, ABD ziyareti kapsamında New York'ta Müslüman Sivil Toplum Örgütü (STK) temsilcileri ile bir araya geldi.

 

Erbaş, konuşmasında şunlara yer verdi:

 

"Tarihten gelen birlikte yaşama tecrübemizi, farklı ırklardan, dinlerden ve mezheplerden kim olursa olsun barış içinde insanların yaşaması noktasında mutlaka katkı sağlamalıyız. Çünkü dinimizin adının anlamı barıştır zaten. Bunun için olmazsa olmazlarımızdan en çok önem vermemiz gereken konulardan birisi eğitimdir. Din eğitimi, ahlak eğitimi, genel eğitim. Cehalet kötülüklerin anasıdır. O cehaleti ortadan kaldıracak şey de bilgidir, eğitimdir, ilimdir. Burada tabii Müslümanların, bilgiyi gençlere, çocuklara ulaştırmaları için en önemli vasıtalarımız okulların haricinde camilerimiz. Camilerimizi bu konuda çok iyi değerlendirmemiz gerekir."

 

İslamofobi ile mücadelede dini eğitiminin önemini vurgulayan Erbaş, gençlerin İslamofobi tezlerine katkı sağlayacak hal ve hareketlerden uzak tutulması gerektiğini söyledi.

 

İslam'ın benimsemediği ve İslamofobiyi destekleyen bir din anlayışının ortaya çıktığını ve birilerinin bunu manipüle ettiğine dikkati çeken Erbaş, bu durumun da İslam karşıtlığına neden olduğunu anlattı.

 

Erbaş, şunları kaydetti:

 

"Birileri o grupların eline silah verip terör örgütü haline dahi getirebiliyor. Dünyanın dengesini bu şekilde bozmak için gayret ediyorlar. Yanlış din algıları, DEAŞ, FETÖ, Boko Haram, Şebab gibi örgütlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor ve onlar da gözlerini kırpmadan insan öldürecek derecede bir din algısı içine girmiş oluyorlar. Tabii şu anda bizi bekleyen ya da yaşadığımız en tehlikeli konulardan birisi Müslümanlar arasında mezhepçilik düşüncesini yaymak ve mezhepleri birbirine kışkırtmaktır. Buna bizler asla fırsat vermemeliyiz. Mezhepler haktır ama mezhepçilik doğru değildir. Müslümanlar birbiriyle uğraşırken bir taraftan yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz gidiyor. Bir taraftan Kudüs 'İsrail'in başkenti' ilan ediliyor. Bir taraftan Mescid-i Aksa Müslümanlardan koparılmaya çalışılıyor. Bu konuda bizim hep uyanık olmamız lazım. Onun için ısrarla yorulmadan hakkı ve adaleti yaygınlaştırmaya çalışmamız gerekiyor."

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler