17 Ocak 2021 Pazar Saat:
01:10
05-10-2017
  

Erdoğan ve Ayetullah Hamanei Bir Araya Geldi

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) referandumun "Bölgenin geleceğini tehdit eden bir ihanet" olduğunu belirtti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetle görüşen Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, "IKBY'deki referandum, bölgenin geleceğini tehdit eden bir ihanetir" dedi.

 

Söz konusu referandumun bölge halkı için bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Seyyid Ali Hamanei, referandumun Irak'ın komşuları üzerinde uzun vadeli etkileri olacağını ifade etti.

 

Ayetullah Hamanei, IKBY'nin gayrimeşru referandumuna karşı İran ve Türkiye'nin işbirliğinin önemine değinerek, "İran ve Türkiye, bu olaya karşı, mümkün olan her adımı atmalı ve Irak hükümeti de bu konuda ciddi kararlar almalı" ifadesini kullanarak şunlları söyledi:

 

“Amerika ve Batılı devletlerin bu konuya yönelik bakış açısı İran ve Türkiye’nin görüşüyle taban tabana zıttır. Amerika, İran ve Türkiye’ye karşı her zaman rahatsız edici bir aracı elinde tutmak istemiştir. Dolayısıyla Amerika ve Batılıların yaklaşımlarına hiçbir şekilde güvenilmemelidir.”

 

Seyyid Ali Hamanei, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben, "Sizin de değindiğiniz gibi, son dönemde bölgemizde yaşanan olaylar, başta İsrail, sonra da ABD'nin yararına olan olaylardır" dedi.

 

İran ve Türkiye'nin, bölgedeki önemli konulara yönelik etkilerini azaltmak için sürekli başka konularla meşgul edilmek istendiğini kaydeden Hamaney, "Yabancı güçler ve özellikle Siyonist rejim, yeni bir İsrail kurmak suretiyle, bölgede ihtilaf ve çatışma oluşturmanın peşinde" ifadesini kullandı.İran ve Türkiye’yi bölgedeki önemli meselelerden alıkoymak için düşmanların çok uğraştığını belirten İslam İnkılabı Rehberi, “Dış güçler ve özellikle de Siyonist Rejim’in ihtilaflar çıkarmak için bölgede “Yeni Bir İsrail” oluşturmaya çalıştığını ifade etti. 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei son olarak: “Son yaşanan olaylara uzun vadeli ve stratejik bakılmalı, ciddi ve seri bir şekilde karar alınmalı ve olayların karşısında birlikte hareket edilmeli” dedi.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de hazır bulunduğu, Ayetullah Hamanei'nin ofisinde basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmenin 1 saat 10 dakika sürdüğü belirtildi. ​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler