08 Aralık 2019 Pazar Saat:
03:35
18-12-2015
  

Esad, Batılı Liderleri Ti'ye Aldı

Benim kaderime karar verecek tek karar mercii, Suriye halkıdır...

Facebook da Paylaş


Uluslararası Suriye görüşmelerinin New York ayağı bugün başlarken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Hollanda kanalı NPO2'ye değerlendirdi. Bazı Batılı liderleri 'Esad’ın hemen gitmesine gerek yok' şeklindeki sözlerini ti'ye alan Esad'ın konuşmasının satır başları;

- Batı, Suriye'deki kamuoyunu yanlış yönlendirmeye çalışıyor ve asıl sorunun devlet başkanı olduğuna, bu sebeple gitmesi gerektiğine inandırmaya çalışıyor.

- Türkiye üzerinden terörist, para, silah ve lojistik akışını durdurmaya çalışmalılar. Yani Türkiye burada kilit rolde, lojistik kilit konumunda. Suudi Arabistan ise para ve ideoloji açısından diğer bir kilit ülke.

- Sorumlu ülkelerin yabancı terörist akışını ve lojistik desteğini kesmesi halinde Suriye'deki krizi 1 yıldan daha kısa bir süre içinde bitereceğimin garantisini veriyorum.

- Suriye'ye destek veren tek iki ülke olan Rusya ve İran dışında kimse Suriye krizini siyasi yollarla çözmeye hazır değil. Hala teröristleri destekliyorlar. Çünkü bulacakları çözümün (ki buna siyasi çözüm diyorlar) rejim değişikliğiyle sonlanmasını istiyorlar. Bu yüzden kriz daha da uzayacak.

 

- Terörle mücadele, 11 Eylül veya Paris saldırılarından sonra olduğu gibi belli bir olay karşısında verilen bir tepki değil sürdürülebilir bir prensip olmaslıdır.

- ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 'Esad'ın hemen gitmesine gerek yok, rejim değişikliği amacında değiliz' diyor. Böyle söyledikleri için teşekkür ederim. Bavulumu toplamıştım, ülkeden ayrılmak zorundaydım ama (izin verdikleri için) artık kalabilirim. Onların ne söylediğini hiçbir zaman umursamadık. 4 yıldır aynı şeyi söylüyorlar. Değişen bir şey oldu mu? Hayır.

 

- Benim kaderime karar verecek tek yetkili mercii, Suriye halkıdır. Suriyelinin teki çıkıp da 'Hollanda Başbakanı görevden uzaklaştırılmalı' dese, Hollanda halkı bunu kabul eder mi?

- Birçok Avrupa yetkilisi petrolden gelen para için değerlerini sattı. Vahabi Suudi kurumlarının parasını alıp bu karanlık ve aşırıcı ideolojinin Avrupa'ya götürülmesine izin verdiler. Cihatçılar Suriye'ye geliyorlar, ardından Avrupa'ya geri dönüyorlar. Paris'teki saldırıların faillerinin 3'de Avrupa'da yaşamış. Suriye'de değil.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler