20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:19
08-09-2019
  

Esenyurt Muhammediye Camii'nde Matem

İstanbul Esenyurt Muhammediye Camii'nde Kerbela şehitleri anıldı.

Facebook da Paylaş

 

 

Dün İstanbul Esenyurt Muhammediye Camii'ndeki matem programı kılınan akşam namazından sonra başladı. Namazın hemen ardından topluca Aşura ziyareti okundu ve sonra Ehl-i Beyt meddahı Halil Çelik'in eşliğinde sinezenî grupları yüreklerindeki acıyı sinelerini döverek gösterdi.

 

Daha sonra minbere çıkan Muhammediye Camii hocası Hamza Aydın, toplumun her zaman Ehl-i Beyt'in değerini geç idrak ettiğini ve o kıymetli emaneti elden verdikten sonra pişman olduklarını söyledi. Aydın sözlerine şöyle devam etti:

 

"Bazı insanların kıymet ve değeri hayatta iken bilinmez. Bazı sözler ehli olmayanlar tarafından anlaşılmaz. Örneğin; Hz. Ali’nin şehadetinden sonra Emeviler’in iktidara gelmesiyle halk Ali’nin adalet anlayışının değerini ancak idrak etmişti.

 

Ehl-i Beyt’i tanımak başta âlimler olmak üzere hepimizin vazifesidir. Biz, Ehl-i Beyt’i yalnızca Peygamber hanedanı olduğu için sevmeyiz, Ehl-i Beyt’in sahip olduğu fazilet ve değerler bizi onları sevmeye yönlendirir. Ehl-i Beyt’in ilmi, tertemiz soyu ve imanı bu erdemlerin başında gelir."

 

Ehl-i Beyt alimi Hamza Aydın Kerbela'da yaşananların Kerbela'da kalmamasının nedenini orada olan iki değerli insanın varlığı ile olduğunu söyledikten sonra şunları kaydetti:

 

"Hz. Hüseyin ve ashabının şehadetinin kırkıncı günü olan ‘Erbain’ yalnızca ‘40’ sayısından ibaret değildir. Erbain Aşura Kıyamı’nın tanınma başlangıcıydı.

 

Erbain, Aşura Kıyamı’nın kemale erdiği dönemdir. İşte bu kemalin temelinin atanlar Hz. Zeyneb ve İmam Zeynelabidin’dir."

 

İstanbul Esenyurt Muhammediye Camii'ndeki matem ve yas programı okunan mersiye ve duaların ardından sona erdi.

 

Haberin Videosunu İzlemek İçin Linki Tıklayınız

 

http://www.mihrap.tv/insanlarin-kiymet-ve-degeri_i10451.html

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler