13 Ağustos 2020 Perşembe Saat:
03:15
19-11-2012
  

Esenyurt Muhammediye Camiinde Muharrem

Sıffin savaşında Kuran'ın sayfalarını mızrak ucuna takanlar, Kerbela'da Kuran'ı Natık'ı mızrak ucuna takmıştır...

Facebook da Paylaş

 

Esenyurt Muhammediye Camiinde Hz. Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitlerini anmak için düzenlenen matem merasimi kılınan cemaat namazı ile başladı. Cemaat namazının ardından "Aşura Ziyareti" okundu. 

 

Aşura Ziyareti'nden sonra Camii gençliği tarafından hazırlanan sinezeniler icra edildi.

 

Sinezenilerin ardından camii İmamı ş. Hamza Aydın hoca minbere çıkarak şunları söyledi;

 

" Peygamber efendimiz (s.a.a) "Sakaleyn" hadisinde iki değerli emaneti biz Müslümanlara hidayet edici olarak emanet bırakmıştır. Bu emanetler kutsal kitabımız Kuran- Kerim ve Allah'ın masumiyetlerini Tathir 33'te beyan ettiği Ehlibeyt'tir. Bu hadis hem şia hem de Ehli Sünnet kaynaklarında mütevatir bir şekilde nakledilmiştir. Peygamberden sonra delalete düşmek istemeyen her Müslüman bu iki emanete sımsıkı sarılmalıdır. Bu iki emanetten birini alıp diğerini ikinci plana itmek, kamil insan olma yolunda ilerlemek isteyen bizlerin bir yanının eksik kalmasına neden olur.

 

Bu hadisin insanlara anlattığı bir diğer nokta, yeryüzünün hiç bir zaman Hüccetsiz kalmayacağı, kalamayacağı gerçeğidir. Zira ebedi bir hakikat olan Kuran-ı Kerim var olduğu müddetçe, Peygamberin buyruğu doğrultusunda Kuran'dan ayrılmayan Ehlibeyt'in bir üyesinin de sürekli baki olması gerekir."

 

Konuşmasının devamında Kerbela'da yaşanan zulümlere değinen ş. Hamza Aydın şöyle devam etti;

 

"Bildiğiniz gibi şu an elimizde olan yazılı Kuran-ı Kerim'in birde açıklayıcısı ve beyan edicisi vardır. Bu açıklayıcıya Kuran-ı Natık denir. Sıffin savaşında Kuran sayfalarını mızrak ucuna takanlar, Kerbela'da Kuran'ı Natık'ı mızrak ucuna takmıştır."

 

Konuşmasını ağıt ve mersiyelerle tamama erdiren ş. Hamza Aydın, akan gözyaşlarının ve okunan sinezenilerin kabulu için dualarda bulundu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler