21 Ocak 2022 Cuma Saat:
13:34
28-11-2019
  

Eşlerin Birbirlerine Olan Hakları

En hayırlınız eşine karşı en iyi olandır ve ben içinizdeki eşine karşı en iyi olan kişiyim.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Kur’an ayetleri, Resulullah’ın (s.a.a) sünneti ve İslam âlimlerinin açıklamalarında eşlerin birbirleri üzerine birtakım haklara sahip oldukları açıkça ifade edilmiştir. Talep etmeden yerine getirilmesi gereken türden, kimseden yardım almadan yerine getirilmesi gereken, surat asmadan, güler bir yüzle ve hoş bir görüntüyle yerine getirilmesi gereken haklar.

 

Erkeğin, karısı üzerindeki hakları

 

Kadın, kocasına itaat etmeli ve ona karşı gelmemelidir. Kocasından izin almadan onun malını Allah yolunda harcamamalıdır. Ondan izin almadan sünnet oruç tutmamalı, merkebin üzerinde olsa bile kocasının cinsel talebini reddetmemeli, kocasının izni olmadan evden çıkmamalıdır.

 

Kadın, kocasının izni olmadan evden çıkarsa eve dönene dek gökyüzünün ve yeryüzünün melekleri, gazap ve rahmet melekleri ona lanet edeceklerdir.

 

Hadislerde bu haklar açıkça ifade edilmiştir.

 

Kadının, kocası üzerindeki hakları

 

Erkek, eşinin maddi geçimini karşılamalı, kusurlarını örtmeli ve eşine sert davranmamalıdır.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: En hayırlınız eşine karşı en iyi olandır.

 

Diğer bir hadiste ise şöyle yazar: En hayırlınız eşine karşı en iyi olandır ve ben içinizdeki eşine karşı en iyi olan kişiyim.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Çoluk çocuğunuz elinizdeki esirler gibidir ve Allah’ın en çok sevdiği kul, elindeki esirlere iyi davranan kişidir.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Kadın, eğri kaburga kemiği misalidir. Onu öylece kabul edersen ondan yararlanabilirsin, ancak onu düzleştirmeğe çalışırsan onu kırarsın.

 

Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: Allah katındaki mükâfatı için hanımının kötü davranışlarına sabreden kişiye Yüce Allah hakkıyla nimetlerinin şükrünü yerine getirme mükâfatı verecektir.

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler