13 Aralık 2018 Perşembe Saat:
03:59

Eyyam-i Fatime’nin Sonu

21-02-2018 12:59 

Eyyamı Fatime'nin son günlerine yaklaşıyoruz ancak Hz.Fatıma'nın (s.a) şehadeti ile başlayan Hz.Ali'nin (as) hüznü de ayrı bir sayfa açıyor gönlümüze..


Ya Zehra! Şehadetin bize bile bu kadar ağır gelirken tüm dünyanın gamını taşıyan Ali'nin hüznü artık nasıl son bulsun. Bütün sıkıntılara rağmen eve geldiğinde senin o gül yüzünü gördüğünde tüm dertlerini unuttuğunu kendisi söylerken senden sonra hiç konuşmadı. Artık sensizliğin acısını gamlar kuyusuna anlatırken suya dökülen gözyaşları suyun bile canını yaktı. Senin 18 yıllık ömrünün dertleri yerlere bile ağır geldi. Nazenin bedenini zor taşıyorken toprak nasıl olurda Ali'nin de hüznünü taşıyacaktı. Çok ağırdı çok...


Ali (as) anladı ki toprağada çok ağır geliyordu dertlerin. Artık göklere havale etti yokluğunun acısını. Yalnız taşınamazdı bu acı. Sensizlik çok ağırdı.


Hasan, Huseyin, Zeynep, Ümmü Gülsüm ve vefalı nökerin Fizze hepsi senden sonra karanlık geceye gömüldü. Zaten bir lakabında Kadir Gecesi değil mi?! Kimsenin seni hakkıyla tanıyamayacağını Hak kendi buyurmuştu, Ali dışında...


Seni en iyi Ali tanırdı. Ali'ye sormak gerekirdi, elinde kaç tane nasır yarası vardı. Çünkü Ali'nin kalbinde de bir o kadar nasır yarası açılmıştı. Sinenin yarasınıda Hasan'a sormak gerekir. Çünkü o şahit oldu sinene ne kadar yara aldığını. Kaburgalarının sızısını Zeyneb'e sormak gerekirdi. Çünkü O görüyordu artık tek elle kunut tuttuğunu. Ayaklarında ki yarayı da Huseyn'e sormak gerekir. Kerbelaya tez gitmen için öptüğü ayaklarında ki yarayı Huseyin bilir.


Ve Ümmü Gülsüm, küçük yaşta öksüz kalmanın acısını da ona sormak gerek..
Ve senin intikamını alacak Mehdi'nin yokluğunu da bize sormak gerek.


Ey Zehra'nın Yusuf'u dön artık
Gam kuyusunda oyalanma bu kadar
Ceddin Ali gelip kendi anlatsın dertlerini
Hasan gelip söylesin ciğerlerinin ne kadar yanıp parçalandığını ve
Huseyin anlatsın susuzluğun kavuruculuğunu.


 Sonra da yine Kufe'de olduğu gibi bibin Zeynep gelsin ve bütün şahit olduğu acıları haykırsın...


Allahumme accil li veliyikel ferec...

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !