04 Ağustos 2020 Salı Saat:
01:44
30-01-2014
  

Felsefeye çşıktım Ama Yitiğimi Kurân'da Buldum

Kurân ve rivayetlere daha fazla vakit ayırın. Hatta vaktinizin çoğunu Kurân ve hadislerle geçirin...

Facebook da Paylaş


 

Ayetullah Vehid Horasani, hayata dair her hususta en doyurucu bilgi ve yönlendirmelerin Kurân ve hadislerde olduğuna dikkat çekti. İlim talebelerinden Kurân ve hadislere daha fazla zaman ayırmalarını istedi. Ayetullah Horasani şöyle konuştu: Ben felsefeye âşıktım ama bir müddet sonra anladım ki yitiğim Kurân ve hadislerin arasındadır.

Ayetullah Hüseyin Vehid Horasani Kum kentinin Mescid-i Azam camiinde verdiği tefsir dersinde Yasin suresinin 23. ayetinin açıklaması bölümünde şunları söyledi:

 

"Allah'ın dışındaki tüm ilahlar iki konuda acizdir: şefaat (arabuluculuk) ve inkaz (kurtarma). Tevhid, etkisini tevekkülde gösterir. Tevhide inanan kimseler mütevekkil kişilerdir. İnsanın tevekkülü varsa muvahhittir, tevekkülü yoksa müşriktir.

Tevhit ve şirkin dereceleri vardır. Halis muvahhitler tevekkül makamına erişmiş oldukları için Allah'ın vahdaniyetine iman ederler."

Ayetullah Horasani Yunus suresinin 107. ayetini okudu ve şöyle dedi:

 

"İnsana ulaşan şey sıkıntı veya iyiliktir. Ayetten şunu anlıyoruz ki insana ulaşan her sıkıntı ve iyilik Yüce Allah'ın katındandır. Eğer Allah bir sıkıntı gönderirse onu, Allah'tan başkası bertaraf edemez ve eğer bir iyilik gönderirse hiç kimse ona mani olamaz. Bir insan için en üstün makam, Allah katındaki naçizliğini anlamasıdır. Eğer insan ilmen ve amelen hakikatlere ulaşmadığını bilirse, bilmediğini bilirse ve anlamadığını anlarsa bu en üstün nimettir."

Tevekkülle iman ilişkisini de değerlendiren Ayetullah Horasani sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Tevekkül o kadar önemlidir ki Peygamber (s.a.a) Cebrail'e bu soruyu sorduğunda Cebrail şu cevabı verdi: Tevekkül ilim ve amelden oluşmuştur. Mirac gecesinde Resulullah (s.a.a) Allah'tan en faziletli ameli sual ettiğinde şu cevabı aldı: Tevekkül ve ilahi kazaya rızadan daha faziletli bir amel yoktur. Eğer insan herkesten ve her şeyden kopup sadece Allah'a temessük ederse Allah onu düşmanların kin ve hilesinden korur. Eğer tevhide ulaşırsak tevekkülle tanışırız ve eğer tevhitten bir koku almazsak Kurâni gerçeklerin kokusuna dahi yaklaşamayız."

Ayetullah Vehid Horasani, ilim talebelerine şu tavsiyede bulundu:

 

"Yıllarca felsefe dersi okudum. Hem de merhum Mirza Mehdi Aştiyani ve mehum Mirza Ebul Kasım İlahi gibi büyük üstatlardan bu dersi aldım. Tabir yerindeyse felsefeye âşıktım ama yitiğimi Kurân'da buldum, Ehlibeytten gelen hadisler arasında buldum. Sizlere de tavsiyem şudur: Kurân ve rivayetlere daha fazla vakit ayırın. Hatta vaktinizin çoğunu Kurân ve hadislerle geçirin."

 

shafaqna

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler