26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:18
03-02-2018
  

Filistin'de 9. Öfke Cuması

Kudüs için dün (2 Ocak) dokuzuncu öfke Cuması idi.

Facebook da PaylaşKudüs’de, Gazze şeridinde ve 1948 tarihinde işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler dün Cuma günü de 9. hafta peşpeşe gösteri ve eylem düzenleyerek ABD başkanının Kudüs kararı ve siyonist İsrail rejiminin insanlık dışı girişimlerini kınadılar.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü siyonist işgal rejiminin başkenti ilan etmesine karşı tepkiler bugün de bütün Filistin’de gösterilerle ve eylemlerle kendisini gösterdi. Kudüs için dün (2 Ocak) dokuzuncu öfke Cuması idi. Bu vesileyle Cuma namazı sonrasında ABD’nin kararına ve işgal rejiminin tutumuna karşı gösteriler ve eylemler düzenlendi. İşgal rejimi askerlerinin eylemlere müdahalesi sebebiyle bazı yerlerde çatışmalar çıktı.

Dokuzuncu öfke Cumasında yine en büyük eylemlerin ve gösterilerin Kudüs’te gerçekleştirildiği haber verildi. İşgal güçleri İseviyye köyünün ana giriş kapısında göstericilere müdahale etti ve burada meydana gelen olaylarda yirmi kişi yaralandı. İşgal güçlerinin buradaki müdahalelerinde gaz bombası, göz yaşartıcı bomba ve gerçek mermiler kullandıkları ifade edildi.

Cuma namazı sonrasında Ramallah ve El-Bire’de de Kudüs için gösteriler düzenlendi. Ramallah’ın batısındaki Bedres köyünde barışçıl bir gösteri düzenlenmesine rağmen işgal güçlerinin müdahalede bulundukları, onlarca kişinin yaralandığı veya atılan gaz bombalarından dolayı boğulma tehlikesi geçirdiği haber verildi. İşgal güçlerinin buradaki gösteriyi izleyen gazetecilere de saldırdığı ve üzerlerine zehirli gaz bombası attıkları haber verildi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler