19 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
13:25
07-09-2012
  

Filistin'de şimdi de ekonomik intifada

Ramallah Filistin Yönetimi, bölgedeki ekonomik dar boğaza çözüm bulamayınca Filistinliler'in eylemleriyle karşılaştı

Facebook da Paylaş

 

 
 
 
 
 
 
Ramallah'da bulunan Filistin Yönetimi, bölgede yaşanan ekonomik kriz sebebiyle büyük protestolara maruz kalıyor. Hafta başından beri devam eden protestolarda Filistinliler, Ramallah'daki Filistin Yönetimi'nin Başbakanı Selam Feyyad'ın istifasını istiyor.
 
Filistinliler, temel ihtiyaçlar ve mazot fiyatındaki ani artışları protesto ediyor. Eylemlere katılanların ise çoğunlukla gençler olduğu görülüyor. Taksiciler ve toplu taşıma araçları şoförlerinin mazot fiyatlarındaki artışı protesto için hafta başından beri kontak kapatma eylemleri sürdürdüğü aktarılıyor. Üniversitelilerin ve öğretmenlerin de eylemlere destek verdiği aktarılıyor. 
 
Filistinlilerin protestolarda ki temel vurgusu  Oslo sürecinde İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki ekonomik ilişkileri belirleyen 1994 tarihli Paris Anlaşması'nın iptal edilmesi. Paris Antlaşması, İsrail ürünleri işgal altındaki Filistin topraklarına gümrüksüz girmesini sağladığı gibi, Filistinlilerin bağımsız bir ekonomik altyapı kurmasını engelleniyor. 
 
Selam Feyyad yaptığı açıklamada halkın isteği bu yönde ise istifaya hazır olduğunu dile getirdi. Filistin Yönetimi uzun süredir maaşları zamanında ve tam ödemekte zorluk çekiyor. 
Ayrıca, ülkede birçok kişinin kendini yakma eylemlerine teşebbüs ettiği fakat bunun güvenlik görevlileri tarafından engellendiği söylendi. 
 
Hafta içinde, Hebron'dan Cenin'e binlerce Filistinli, benzin ve temel ürünlerdeki ani fiyat artışını protesto etmişti. Göstericiler, Filistin ekonomisini İsrail'e bağımlı kılan Paris Anlaşması'nın feshedilmesini de istemişti. 
 
Gösteri sırasında protestocular Başbakan Selam Feyyad'ın bir kuklasını ateşe vermişti.
 
dunyabulteni
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler