11 Aralık 2019 Çarşamba Saat:
14:19
13-12-2017
  

Filistin'de Son Durum Ne?

Büyük Şeytan Amerika'nın fitne dolu adımından sonra gerilimin iyice tırmandığı Filistin'de son durum ne?

Facebook da Paylaş

 

 

 

Gasıp İsrail jetleri, Gazze'yi vurdu

 

İşgalci İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenlediği bildirildi. İsrail güvenlik kaynakları, saldırının Hamas'ı hedef aldığını öne sürdü.

 

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee ise basına yaptığı açıklamada, Gazze'den İsrail'e bir füze saldırısı olduğunu iddia ederek, "Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze'de Hamas'a ait askerî bir bölgeye saldırı düzenledi." dedi.

 

Bugüne Kadar Görülmemiş Hazırlık

 

Mart ayından bu yana 8 tatbikat gerçekleştiren İsrail ordusunun düzenlediği en büyük tatbikat ise 5-14 Eylül tarihleri arasındaki Light of the Grain oldu. 18 ay boyunca üzerinde çalışıldığı belirtilen tatbikatın, “İsrail ordusunun ülke dışı güçlerle mücadeleye hazırlığını kontrol amaçlı” olduğu belirtildi.

 

Tatbikatın, ülkenin kuzey sınırında gerçekleştirilmesi, “bahsi geçen ülke dışı güç Lübnan mı?” sorusunu akıllara getirdi. İsrail kaynakları ise, tatbikatın Lübnan’da askeri gücünü artıran Hizbullah’a karşı ordunun hazır olup olmadığını anlamak için gerçekleştirildiğini savunuyor.

 

İşgal Devleti İsrail’e düzenlenen bir saldırı senaryosuyla başlayan tatbikatın bugüne kadar görülmemiş bir kapasiteye sahip olması dikkat çekiyor. Tatbikatta, pek çok saldırı sisteminin de kapasitelerinin test edilmesi için kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından ayrı ayrı kullanıldığı belirtiliyor.

 

Siyonist Rejim Tehlikeli Gördüğü Herkesi Hapse Atıyor

 

Hamas yöneticisi Hasan Yusuf'un oğlu Uveys Yusuf, İsrail askerlerinin sabah saatlerinde Ramallah'ta bulunan evlerine baskın düzenleyerek babasını gözaltına aldığını söyledi. İşgal güçleri tarafından konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

 

Batı Şeria'daki önemli Hamas yöneticilerinden 57 yaşındaki Yusuf, aynı zamanda Filistin Yasama Meclisi üyeliği görevini yürütüyor. Yusuf, "Hamas'ın oğlu" adlı otobiyografik eseriyle biliniyor.

 

Hamas'ın Batı Şeria'daki en üst düzey isimlerinden biri olan Yusuf, daha önce de işgal güçleri tarafından defaatle gözaltına alınmıştı.

 

Öte Yandan İİT Zirvesi de Bu Sabah Başladı

 

İslam İşbirliği Teşkilatı, İslam dünyası için "kırmızı çizgi" olarak görülen Kudüs olağanüstü gündemiyle İstanbul'da toplandı. 57 üye ülkesi bulunan teşkilatın İstanbul'daki toplantısına 48 ülke katıldı. Bu ülkelerden sadece 16'sı devlet başkanı seviyesinde katılım sağladı. Suudi Arabistan'ın ise bakan yardımcısı düzeyinde katılmış olması dikkat çekti. Bu tablo, İslam ülkelerinin "kırmızı çizgi" olan Kudüs konusunda bile ortak paydada buluşamadığı şeklinde yorumlandı.

 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Kudüs çağrısı geldi: "Kudüs’ün kutsiyetine ve tarihi statüsüne el uzatılmasına asla izin veremeyiz. Bugün yapılacak olağan üstü zirve İslam ümmetinin mücadele azmini gösterecektir. Bu davayı, bu bayrağı hep beraber daha ileriye taşıyacağız. Diğer ülkeleri Filistin Devletini 1967 sınırları temelinde ve başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde tanımaya teşvik etmeliyiz." dedi.

 

Ehlader HABER

Ajanslar

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler