25 Ocak 2022 Salı Saat:
12:13
22-05-2018
  

Filistin'e İhanet Dolu Bir Tarih (Analiz)

Abdülaziz'den Selman'a kadar Suudi Hanedanına baktığınız zaman, rejimin tarihinin baştan sona Siyonist İsrail için casusluk ve Filistin'e ihanetle dolu olduğunu görürsünüz.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Iraklı analist Selam ez-Zubeydi, Suudi Krallığı'nın kurucusu Abdulaziz'den şimdiki kralları Selman b. Abdulaziz'e kadar rejimin Siyonist İsrail için casuslukla dolu bir tarihe sahip olduğunu ve bunu en son Suudi Arabistan'ın Dahran kentinde yapılan Arap Dışişleri Bakanları Toplantısında da ispat ettiğini vurguladı.

 

ez-Zubeydi şu hususları vurguladı: 'İsrail medyası, Suud eksenini Siyonist Rejimle uzlaşma girişimlerine destek verdiği için övmüştür. Bu girişim Amerikan Başkanı Trump tarafından gündeme getirilmiş ve Riyad da Arap ülkelerini birleştirerek İşgal Rejimi ile Arap ülkelerinin ilişkilerini normalleştirme ve uzlaştırma çalışmalarını yürütmüştür.  Siyonist medya kaynakları resmi Suudi medyasının İsrail ile barış konusuyla ilgilenmelerini tarihi bir gelişme olarak yorumlamış ve Suud Kralı'nın Araplarla İsrail'i birbirlerine yakınlaştırmak için ifa ettiği rolden övgüyle söz etmiştir.  

 

Arapça yayın yapan bir Siyonist medya organı şöyle yazmıştı: 'Suudi medyası İsrail'le uzlaşı konusuyla ilgileniyor, bu tarihi bir gelişmedir. Bu yayın organı, Suudi Kralı'nın ifa ettiği Arap Hükümetlerini İsrail Rejimine yaklaştırma rolünden övgüyle bahsetti.'

 

Riyad ve Tel Aviv arasındaki aleni ilişki öyle görünüyor ki birden bire oluşmadı, bilakis on yıllar öncesine dayanıyor. Kral Abdülaziz Al-i Suud hala mevcut olan el yazısı esasınca Filistin'i kendi tabiriyle zavallı Yahudilere vatan olarak hediye etmişti. Hali hazırda da Kral Selman ve oğlu, Amerika ve İsrail'e aleni olarak yardım etmekte, Suud hava sahasını İsrail uçaklarına açmakta ve Arap liderlerini 'Asrın Anlaşması'nın yapıldığı masanın başına toplamaktadır. 

 

Arap analist Suud es-Sadi, Suudi Hükümetinin Amerika - Siyonizm eksenine hizmetçilik rolünü ifa ettiğini ve bu ülkenin (Suudi Devleti) varlığını korumak için Siyonistlerin himayesine girdiğini düşünüyor.  

 

es-Sadi ayrıca şu açıklamada bulundu: 'Suudi Rejimi kendi bekası için Siyonizm'in şemsiyesi altına girmektedir. Siyonist Rejim de, Suudilerle ilişkileri normalleştirip Direniş ekseniyle ileride girilecek her savaşta aralarında rol dağılımı yapmak için Arap liderleri bir araya toplayacak bir ortak peşindedir.'

 

Siyonistlerin Suudi Hükümeti'ni övme nedeni, Siyonist Rejim için karşılıksız olarak Siyonistler ve Araplar arasında uzlaşma girişimleri ve Filistin Milleti'nin hakkını ve gasp edilmiş topraklarını görmezden gelmeleridir.   Suudi ve Siyonizm yakınlığı türünün ilk örneği sayılır. Tarihte biraz geri gidersek onların gizli ilişkileriyle karşılaşırız ve bugün Siyonizm ile Suudi rejimi arasındaki ilişkide görülen değişim yalnızca bu gizli ilişkinin alenileşmesidir. Bölgede İslami Direniş gruplarının gücünün artışı ve düşmanın projelerini yenilgiye sürüklemedeki rolleri, Suudi Rejimi'ni, bekasının temini için bir müttefik olarak Siyonizm'in eteğine sığınmaya mecbur etti. 

 

Irak parlamento temsilcisi Muhammad es-Sehyud kanaatini şu sözlerle açıkladı: 'Siyonist Rejimle ilişkilerin normalleştirilmesi zulüm ve mültecilikten muzdarip Filistin Milleti ve İslam Ümmetine karşı büyük bir ihanettir.'

 

es-Sehyud'un açıklamalarına göre, hain yöneticiler Arap tarihi tarafından lanetlenecek ve İsrail ile ilişkileri normalleştirme adına ilk adımı atan Enver Sedat'ın duçar olduğu alın yazısına duçar olacaklardır.  

 

Analist açıklamalarına şu sözlerle devam etti: 'Suud Kralı kendi zannınca İran tehdidini öne sürerek İsrail ile ilişkileri normalleştirme sürecini ilerletme peşindedir. Tüm bunların yaşandığı bu ortamda İran İslam Cumhuriyeti Filistin milletinin yanında yer alarak Müslümanların ve Arapların bir numaralı meselesini yani Filistin meselesini himaye ediyor ve destekliyor. Arap ve bölge ülkelerinde yaşananların sebebi, Siyonist Rejimin varlığı ve ümmetin fitne girdabında boğulması için oynadığı olumsuz roldür.'

 

Mısırlı düşünür Rafet Seyyid Ahmet de analizinde, Suudi Rejimiyle Siyonizm'in ortak noktalarına dikkat çekerek şunları belirtti: Suudi Kralları yani Suudi veliaht prens Muhammed Bin Selman'ın ataları ve amca oğulları aynı Bin Selman gibi Siyonizm sempatizanıydılar. Ancak onların ilişkileri Bin Selman'ın aksine gizli ve mahremane fakat sıcaktı. Bu durumda her ne kadar ihanet konusunda her iki tarafın bir farkı olmasa da, Bin Selman'ın dedeleri ve amcaları Filistin meselesine ihanetlerini saklama konusunda ondan daha becerikliydiler.

 

http://www.kudusgunu.com

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler