26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:42
18-07-2017
  

Filistin Her Zamanki Gibi Yine Yalnız

İsrail, İslam dünyasının “suskunluğundan” yararlanıyor… “Planları” için maddi-manevi yıkım çalışmalarına aralıksız devam ederken, Mescid-i Aksa ümmetin kan uykusunun ve sahipsizliğin acısını yaşıyor...

Facebook da Paylaş

 

 


Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa, hiç olmadığı kadar hüzünlü ve yalnız… Bir yandan kendi güvenliği için Ortadoğu’da “devletçikler”in tesisine uğraşan İsrail, öte yandan da Müslümanların kutsalına pervasızca namahrem elini uzatmaktan çekinmiyor. Müslümanlar ölüm sessizliğini korudukça, bir gün Mescid-i Aksa’nın kapılarını ibadete kapatıyor, bir gün ise ezanı kafası estiğinde susturuyor. Ümmetin suskunluğu, Mescid-i Aksa’nın kubbelerinde “sahipsizlik” olarak yankılanıyor!

 

Siyonist, Sessiz ve Derinden Çalışıyor

 

Irak, Suriye, Yemen ve Bahreyn’de yaşanan işgal ve iç savaşlar, dikkatleri o bölgelere toplarken; İsrail, gündeme gelmemenin avantajını kullanıyor ve “sessiz ve derinden” yıkıcı faaliyetlerini sürdürüyor. “Büyük İsrail” projesinde bölgenin içinde bulunduğu kargaşadan istifade eden İsrail, Filistin ve Kudüs meselelerinde de “düşük profilli” ama “yüksek dozajlı” olarak ilerliyor. Müslümanların ibadetleri engelleniyor, İsrail polisi tarafından geri çevrilen halk, Mescid-i Aksa’nın kapılarına dahi ulaşamıyor. Alttan kazılan tünellerle Mescid-i Aksa’nın yıkılması planlanırken, yerine yapılması planlanan mabedin maketleri de Siyonistlerce sergileniyor. Ümmet sustukça Siyonist cesaretleniyor!

 

Gazze’yi Kurtaracaktık, Aksa’yı İsrail’e Terk Ediyoruz!

 

Siyonist Rejim İsrail ile yaşanan normalleşme ve ardından imzalanan anlaşma, Türkiye kamuoyuna “Gazze’deki ablukanın kalktığı” şeklinde sunulmuştu. Geçen zaman gösterdi ki, Gazze’de abluka kalkmadığı gibi Gazze’ye dair vaatlerin hiçbiri de gerçekleşmedi. Yetmezmiş gibi artık Kudüs ve Mescid-i Aksa da abluka altına alınmış durumda. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’da geçtiğimiz hafta Cuma Namazı kılınmadı, ezanlar sustu, Müslümanların girişi yasaklandı. Yahudi yerleşimcilerin İsrail polisi nezaretinde Aksa’ya girişleri artık vaka-i adiyeden sayılırken, Müslümanlar kendi kutsal mekânlarına İsrail’in keyfine göre girmeye çabalıyor. Acı ama gerçek; Gazze’yi kurtaracaktık, Aksa’yı İsrail’e terk ediyoruz!

 

Yine Aksa’yı kirlettiler!

 

İsrail işgali altındaki Kudüs’te Yahudi yerleşimcilerin, 3 gün ibadete kapalı tutulduktan sonra önceki gün açılan Aksa’ya, İsrail polisi eşliğinde girdiği bildirildi.

 

Kudüs İslami Vakıflar Dairesi basın sorumlusu Firased-Dibs, yaptığı açıklamada, Aksa’nın yaklaşık 3 gün kapalı tutulduktan sonra önceki gün kademeli olarak ibadete açıldığına işaret ederek, İsrail polisi korumasındaki bir grup Yahudi yerleşimcinin, batı duvarında yer alan el-Mağaribe kapısından Aksa’ya girdiğini söyledi.

 

Dibs ayrıca Aksa’yı korumakla görevli muhafızların da arasında olduğu Kudüs İslami Vakıflar Dairesi görevlilerinin, Mescid-i Aksa’nın iki kapısına yerleştirilen metal arama dedektörlerinden geçerek mescide girmeye karşı çıktığını aktardı.

 

İsrail güçleri, 3 gün ibadete kapalı tuttuğu Haremi Şerif’in iki kapısını önceki gün açmış ve kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. “Metal arama dedektörleri” uygulamasına karşı çıkarak toplanan yüzlerce Filistinli, gün boyunca vakit namazlarını Aksa surlarının dışında kılmaya devam etmişti.

 

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi şehit etmiş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğü’nün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

 

Kudüslüler Geceyi Sokaklarda Geçirdi

 

Yüzlerce Kudüslü, İslami Vakıf çalışanları ile Mescid-i Aksa görevlileri ve Şer-i Kadılar, İsrail güçlerinin tahsis ettiği elektronik kontrol sistemli kapılardan aranarak Mescid-i Aksa’ya girmeyi reddederek geceyi sokaklarda geçirdi. Protestocu Kudüslü Müslümanlar akşam, yatsı ve sabah namazını da Mescid-i Aksa’nın kapılarının önünde ve sokaklarda kıldı. 

 

İsrail polisi önceki gün işgal yönetimine karşı slogan atan Filistinli gençlere saldırarak darp etmiş ve bazılarını gözaltına alarak soruşturma merkezine götürmüştü. Filistin Kızılay Teşkilatı Bab el Esbat’ta polisin dövdüğü dört Filistinli gencin yaralandığını açıklamıştı.

 

http://www.milligazete.com.tr

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler