27 Temmuz 2021 Salı Saat:
11:17
24-12-2012
  

Filistin için 'Arap Fonu' Teklifi

çrdünlü yetkililer, İsrail'deki hapishanelerde tutuklu bulunan Filistinli tutuklular ve ailelerine destek için "Arap Fonu" oluşturulmasını teklif etti.

Facebook da Paylaş


 

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkezinde dün başlayan Arap çlkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı'nda, çrdün hükümetine bağlı Filistin İşleri Müdürü Mahmud el-Akribavi, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular için Bağdat Bildirisi`nin uygulanmasını, tutuklulara ve ailelerine maddi destek sağlanması için bir "Arap Fonu" oluşturulmasını talep etti.

11 Aralık'ta Bağdat'ta gerçekleştirilen Uluslararası Filistinli Esirler ve Tutuklularla Dayanışma Konferansı`nda kabul edilen Bağdat Bildirisi, İsrail hapishanelerindeki Arap ve Filistinli tutuklularla dayanışmayı öngörüyor.

Bunun yanı sıra çrdünlü yetkililer, İsrail'in Kudüs'teki Arap kültürünün, Hristiyanlık ve İslam'ın izlerini silmeye devam ettiği, Filistin topraklarını işgalini meşrulaştırmak için yasal gerekçeler ürettiği ve 1967 sınırları içinde Filistin ve İsrail devleti kurulması vizyonuna tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Dün Kahire'de başlayan ve 5 gün sürecek Arap çlkelerindeki Filistinlilerin İşlerinden Sorumlu Yetkililer Konferansı'nın katılımcıları arasında Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Eğitim Kültür ve Bilim Teşkilatı yetkilileri de yer alıyor.

Konferansta, Filistin'in BM'de üye olmayan üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanmasının ardından BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) kayıtlı 5 milyon Filistinli mültecilenin durumu, artan şiddet olaylarının ardından Suriye'deki Filistinli mültecilerin şartları, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerleri ve UNRWA'nın içinde bulunduğu ekonomik krizin görüşülmesi bekleniyor.


 

Kaynak: AA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler